Pražské nemocnice už mají lék proti koronaviru od Regeneronu, rozdělí ho dál

Do fakultních nemocnic v Praze dorazily dnes dopoledne první léky na covid-19 od firmy Regeneron. Ve třech dodávkách v březnu, dubnu a květnu má přijít 12.000 dávek, rozdělí se do dalších nemocnic. Novináře o tom dnes informovala pražská Fakultní nemocnice v Motole, která bude koordinovat rozdělování léku do nemocnic v Čechách.

Reklama

Pro Moravu bude takto fungovat FN Brno. Její mluvčí Veronika Plachá ČTK řekla, že nemocnice lék zatím nedostala, očekává ho však každým dnem. Medikament se bude podávat ohroženým skupinám pacientů, které má chránit před hospitalizací.

Léčivý přípravek se jménem casirivimab-imedivimab, známý také jako REGN-CoV2, vyrábí firmy Regeneron a Roche. Jde o směs protilátek. "Hlavním smyslem je ochránit nejrizikovější pacienty před těžkým průběhem nemoci covid-19 a tím zmírnit současný enormní tlak na přetížené nemocnice," řekl k tomu ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Jedna infuze léku stojí zhruba 60.000 korun, je hrazený z veřejného zdravotního pojištění na základě povolení ministerstva zdravotnictví a vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), protože zatím není v EU registrován. V ČR je už 3000 dávek podobného léku bamlanivimab se stejným účinkem, který nemocnicím rozděluje Thomayerova nemocnice v Praze. Lékaři apelovali na to, aby se pacienti a praktičtí lékaři nemocnicím ozývali, protože zatím nebyl ani tento lék vypotřebován.

Přípravek je určen pro pacienty, kteří jsou více ohroženi vážným průběhem nemoci i rizikem úmrtí. Jsou to například lidé s rakovinou, autoimunitními nebo vážnými plicními nemocemi, cukrovkou prvního typu, morbidně obézní nebo po transplantacích. Dnes v Motole dostal první dávku pacient po transplantaci srdce a plic.

Rizikoví pacienti by měli co nejdříve po pozitivním testu na covid-19 kontaktovat svého praktického lékaře, ten se ozve na jedno z infuzních míst v nemocnicích. Přípravek je má ochránit před tím, aby potřebovali péči v nemocnici. Zatím je podání léku omezeno indikací, počtem dostupných dávek i tím, že není oficiálně schválený. Do budoucna by ale podle Ludvíka mohl bránit většině hospitalizací.

Podle náměstkyně ředitele FN Motol pro vědu a výzkum, imunoložky Anny Šedivé musí být lék podaný do sedmi až deseti dní po nákaze. Monoklonární protilátky, které přípravek obsahuje, zabrání vstupu viru do buněk. Účinný by měl být proti více mutacím. "S ohledem na indikační kritéria a poměrně krátké časového okno, během kterého má být podán, je primárně určen do přednemocniční péče," řekl přednosta Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol Tomáš Vymazal.

Kraje si do svých nemocnic objednaly z Motola 2000 dávek, nejvíc Jihočeský (234) a Plzeňský (155). Podle Ludvíka byly dávky rozpočítané mezi všechny kraje, ale některé o maximálně možnou neměly zájem. Například Ústecký či Středočeský kraj objednaly jen nízké desítky.

Témata:  nemocnice Praha léky EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 7 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 9 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 11 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 12 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 12 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama