Ředitelé krajských hygien se postavili za Rážovou. Kritizují Blatného

Devět ředitelů krajských hygienických stanic se postavilo za odvolanou hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) poslali před několika dny dopis, ve kterém kritizují to, že ministr ani další vládní politici odchod Rážové nezdůvodnili.

Reklama

Podle šéfů hygienických stanic k odvolání Rážové za její působení v době epidemie koronaviru důvod nebyl. Napsal to dnes server Seznam Zprávy.

Blatný odvolal Rážovou z funkce hlavní hygieničky ke 14. březnu, jeho návrh schválila minulý týden v pondělí vláda. Rozhodnutí ministr opakovaně odmítl komentovat. "Je to něco, co se nějakým způsobem děje," řekl. Rážovou od počátku tohoto týdne nahradila dosavadní ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Funkcí byla pověřena. Na místo musí být podle služebního zákona vypsáno výběrové řízení.

Hygienici v dopisu Blatnému vyjádřili nesouhlas s tím, že činnost hlavní hygieničky byla nedostatečná. "Není to pravda a nejsou pro to podle našeho názoru žádná relevantní data. Dosud není hygienické obci ani znám zákonný důvod, na základě kterého by měla být hlavní hygienička vládou odvolána," napsali. Dopis podle serveru podepsali například pražská ředitelka Zdeňka Jágrová, jihomoravský ředitel David Křivánek nebo Lenka Petráková z Karlovarského kraje.

Ředitelé hygien v dopise zmiňují také služební zákon, podle něhož musí být sesazení každého úředníka odůvodněné, například závažnou chybou nebo jiným proviněním. "Je smutné, že namísto uznání odbornosti a množství odvedené práce, které bylo v případě hlavní hygieničky v loňském roce skutečně enormní, je nyní z našeho pohledu opět pošlapán zákon o státní službě v očekávání lepších zítřků, které mohou jen stěží rychle nastat. Jsme přesvědčeni, že není správné, aby bylo se státními úředníky, kterými hygienici jsou, takto zacházeno," cituje server z dopisu.

Ředitelé v dokumentu uznávají, že hygieny ne vždy stíhaly obvolávat všechny nakažené koronavirem, celkově se to ale podle nich dařilo z 90 procent. Zároveň poukázali na to, že nebylo jejich chybou, když v době sílící nákazy neměli potřebné vybavení, například počítače pro brigádníky v call centrech. Uvedli také, že není jejich vina, že stát nedokázal propojit počítačové systémy tak, aby pracovník hygieny nemusel zadávat data do tří různých registrů.

Rážovou před odvoláním kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO) za to, že mnohem dřív nenavrhla zavřít Chebsko, Sokolovsko a Trutnovsko, kde se v únoru nákaza vymkla kontrole. Babišovi se také nelíbilo, že se Rážová k epidemii koronaviru veřejně málo vyjadřuje. "Byl to extrémně náročný rok, kdy paní doktorka vykonávala svou funkci. Málokdo si dovede představit, jak zatěžující a složitá práce to byla," řekl k odvolání Blatný.

Rážová teď bude podle služebního zákona brát půl roku 80 procent platu a buď si bude hledat jiné místo ve státní správě, nebo může čekat, co jí ministerstvo zdravotnictví nabídne. Když se pro Rážovou nové uplatnění nenajde, ze státních služeb bude muset odejít.

Témata:  hygienici EuroZprávy.cz Jarmila Rážová (hygienička) Jan Blatný

Související

Testování na přítomnost koronaviru DOMÁCÍ

Hygienička: Chytrou karanténu chceme využívat i pro jiné choroby

Nástroje Chytré karantény budou hygienici do budoucna využívat i pro jiné nemoci než covid-19. Podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se jedná i o mezinárodním propojení, například při hlášení příletů z rizikových zemí. Řekla to na dotaz ČTK na dnešní tiskové konferenci. 

Češi nakupují v obchodech DOMÁCÍ

Hygienici od pondělí vyrazí na kontroly znovuotevřených služeb

Hygienici budou od příštího týdne kontrolovat služby, které budou moci znovu otevřít. Do kontrol se zapojí i živnostenské úřady, Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa. Novinářům to dnes řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Ze společnosti

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Eurovize 2021: První semifinále skončilo. Sledovali jsme ŽIVĚ!

Fanoušci největší nesportovní události na světě se konečně dočkali. Po dvou letech se na obrazovky vrátila legendární soutěž Eurovision song contest známá českým příznivcům jako Eurovize. I letos má svého tuzemského zástupce, který se ale objeví až na druhém semifinálovém kole ve čtvrtek. Jak dopadlo to první?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Španělsko a EU vyzvaly kvůli migrantům Maroko k přísnější ostraze hranice kolem Ceuty

Maroko dnes povolalo ke konzultacím svou velvyslankyni v Madridu. Země zároveň čelila výzvám představitelů Španělska a Evropské unie, aby lépe kontrolovala svou hranici u španělského města Ceuta, kam v posledních dvou dnech dorazily tisíce migrantů. Jejich příchod usnadnil přístup marocké policie, která polevila v ostraze hranice, uvedl dnes španělský tisk. Město navštívil premiér Pedro Sánchez, který slíbil rychlé obnovení pořádku.

před 7 hodinami

Josep Borrell

Borrell vyzval k příměří mezi Izraelem a Hamásem, prohlášení EU odmítlo Maďarsko

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes vyzvali k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které má umožnit ochranu civilistů a doručení humanitární pomoci. Neshodli se však na společném prohlášení požadujícím od Izraele "přiměřenou obranu" před útoky z Pásma Gazy. Po mimořádné videokonferenci se zástupci vlád to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož společné komuniké nepodpořilo Maďarsko.

před 7 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Epidemie v USA dál slábne, nakažených přibývá nejpomaleji od loňského června

Na konci března a v první polovině dubna vyvolával ve Spojených státech mírný nárůst v počtech nových infekcí koronavirem obavy ze "čtvrté vlny" epidemie. Od té doby ale růst americké statistiky nakažených stabilně zpomaluje a průměrný přírůstek z posledního týdne je nyní podle databáze listu The New York Times (NYT) na nejnižší hodnotě od 24. června loňského roku. Podobné je to s počty úmrtí, hospitalizací spojených s covidem-19 hlásí USA nejméně od nástupu první vlny nákazy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Zeman na konci roku možná navštíví Srbsko

Prezident Miloš Zeman by mohl na konci roku navštívit při otevření Českého domu v Bělehradě Srbsko. Po dnešním jednání na Pražském hradě to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé obou států spolu mluvili o bilaterálních otázkách, ekonomické spolupráci nebo o pandemii.

před 8 hodinami

Barma, ilustrační foto

Po vojenském puči odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí

Od únorového vojenského puče odešlo z Barmy do Indie přes 15.000 lidí. Mezi uprchlíky jsou i bývalí členové barmského parlamentu, kterému armáda zabránila zasedat, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení indické vlády. Místní úřady očekávají, že vlna utečenců ještě zesílí kvůli bojům v barmských oblastech poblíž indické hranice. Tisíce lidí odešly i do dalšího sousedního státu - Thajska.

před 8 hodinami

Mateřská škola

Rozvolnění opatření pro kroužky umožní návrat do učeben a větší účast

Možnost setkávání dětí ve skupinách do deseti bez testů na covid-19 umožní od 24. května návrat kroužků z venkovních do vnitřních prostor. ČTK to dnes řekl předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže (DDM) a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk. Podle něj se dosud do kroužků prezenčně vrátilo do 60 procent zapsaných dětí. Naprostá většina aktivit se kvůli protikoronavirovým opatřením mohla konat jen venku. Očekává, že s návratem kroužků do budov účast poroste.

před 8 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama