Češi před okolím migrénu tají, lidé ji neberou vážně. Zdaleka přitom nejde jen o bolest hlavy

REPORTÁŽ - Zvracení, dezorientace, zimnice, průjem nebo neschopnost mluvit. I takto se může projevovat migréna a často se spojí vše dohromady. Pacienti trpící migrénou se proto potýkají s pocity zoufalství, bezmoci a strachu z dalších záchvatů. Přitom své problémy většina tají a přes devadesát procent z nich si myslí, že společnost nebere jejich nemoc vážně. Často ji řeší pouze analgetiky, která se v tomto spojení nadužívají. Nyní má lidem trpící migrénou pomoci mobilní aplikace, kterou dnes lékaři představili novinářům.

Reklama

Migrénou trpí v Evropě asi padesát miliónů lidí. Většině z nich negativně ovlivňuje život, více než polovina tvrdí, že migréna měla dopad na jejich kariéru a polovina nemoc tají před svým okolím. Může za to i fakt, že společnost považuje migrénu za pouhou bolest hlavy. „Migréna není obyčejná bolest hlavy, ale chronické onemocnění, které pacienty výrazně omezuje v jejich životech,“ řekla novinářům předsedkyně organizace Migréna-help Rýza Blažejovská.

Migrenózními záchvaty trpí také Karolína Petrušková, která první dny utrpení zažila po maturitní zkoušce. Po maturitě nastoupila na vysokou školu, kde jí studium migréna značně znesnadňovala. Záchvaty se jí ustálily na jediný den v týdnu. „Ustálily se na úterý. To jsem měla volno. Jakmile jsem byla v zápřahu a neměla čas na nic jiného, nic se nedělo, ale jakmile jsem si chtěla odpočinout, přišla migréna,“ popisovala na tiskové konferenci.

Lékaři jí zprvu předepisovali pouze léky proti bolesti. Takové léky ale mohou pacienti často nadužívat, jak novináře upozornila vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy Thomayerovy nemocnice Jolana Marková. „Často se k migréně přidá i častá bolest hlavy, která je způsobena přílišným požíváním léků. Může to být i antikoncepcí,“ uvedla.

V současné době pomáhají Karolíně Petráškové nejenom léky na bolest ale také antimigrenózní léky. Podle jejích slov bohužel nezaberou vždy a mají nepříjemné vedlejší účinky. „Mám i předepsaná antidepresiva jako další typ možné preventivní léčby,“ sdělila.

Společnost nebere migrénu vážně

V Evropském průzkumu podle odpovědí nemoc tají téměř polovina lidí. V Česku zatajování migrén přiznalo dokonce přes šedesát procent dotázaných, a to i před svým partnerem. „Pacienti se před svým okolím stydí nebo si připadají neschopní,“ vysvětlila Blažejovská. Za tento stav může i to, že společnost nebere migrénu vážně.

Tento dojem mělo i devadesát jedna procent dotazovaných Čechů. „Setkávají se s nepochopením a zlehčováním svého stavu. Přitom ve chvíli, kdy prožívají deset a více záchvatů v měsíci, je jejich kvalita života značně narušená,“ dodala Blažejovská.

Se zlehčováním nemoci se setkala i Jindra Nebovidská, která mývala až osmnáct záchvatů měsíčně. S neuznáváním nemoci se setkávala i dříve. „Před revolucí a vlastně i po ní migrénu všichni brali jako obyčejnou bolest hlavy. Musela jsem si zvyknout a když mi bylo úplně nejhůř, už jsem to nikomu neříkala,“ sdělila novinářům.

Následně se s migrénami starala o dvě děti, což zvládala jen tak tak. „Bývalému manželovi jsem o migréně ani neříkala, ten ji naprosto neuznával,“ zavzpomínala. Právě partner a blízké okolí může poskytnout pomoc, kterou takový člověk potřebuje. To, že migrény rodiče ovlivňují život jeho dětí, si myslí čtyři z deseti migreniků a šest z deseti tvrdí, že jim migréna brání v zajištění plnohodnotné péče o děti.

Migréna značně ztěžuje práci

Pracovní život s migrénou je hodně složitý. Podle slov Blažejovské nemá každý zaměstnavatel pro neplánované absence pochopení. Přes polovinu lidí trpící migrénami uvedlo, že má negativní dopad na jejich kariéru.

S tím se setkala i Jindra Nebovidská. „Dělala jsem všechno možné, vystřídala několik pracovních pozic na poště. Ale těžko můžete doručovat dopisy, když se vám chce každých deset minut zvracet bolestí,“ popisovala. „Zkoušela jsem pracovat i v autodopravě, ale narazila jsem na podobné potíže,“ uzavřela.

Pacienti s migrénou se také často vyhýbají společenským akcím, takových je více než polovina. „Není příjemné neznámým lidem vysvětlovat, co mi vlastně je a jaké mám problémy. Navíc je po záchvatech člověk tak unavený, že na společenské vyžití nemá ani náladu,“ osvětlila Petrušková.

Jednu třetinu lidí odrazují migrény i od sexu či cestování a značné procento i od pohybu. Navíc se asi polovina lidí cítí kvůli migrénám depresivně.

Pomůže nová aplikace

Podle neurologů je nejdůležitější při léčbě migrény rychlá správná diagnóza a poctivé užívaní léčby. V tuzemsku proto funguje síť třiceti Center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. „Jejich smyslem je pomoci těm pacientům, kteří se už někde léčili, ale nemoc se nepodařilo běžnými postupy ovlivnit,“ řekla Marková.

U pacientů, kteří prožívají záchvaty více než čtyřikrát měsíčně, lékaři podle Markové nasazují preventivní profylaktickou léčbu. „Pacientům dokážeme snížit počet záchvatů až o polovinu,“ dodala.

Zvládat migrény by měla pomoci i nová aplikace Migréna Kompas. Umožní pacientům zaznamenat záchvaty, jejich délku a intenzitu i užité léky. Aplikace bude sloužit jako pomocník při rozhovoru pacienta s lékařem, kdy společně mohou odhalit spouštěče atak a domluvit se na vhodné změně životního stylu.

„Migréna Kompas je naše nejrozsáhlejší zdravotní aplikace. Respektuje trendy doby a spojuje mnoho různých funkcí,“ uvedl pro novináře Jaromír Krotký ze společnosti Pears Health Cyber. Do budoucna vývojáři plánují spustit aplikaci na Slovensku, v Maďarsku nebo v pobaltských státech.

Témata:  Zdravotnictví migréna bolest EuroZprávy.cz nemoci

Související

Ilustrační fotografie. DOMÁCÍ

V Česku přibylo za první čtvrtletí 51 HIV pozitivních

Za první čtvrtletí letošního roku přibylo v Česku 51 lidí s prokázanou nákazou virem HIV, to je podobně jako loni za stejnou dobu. Od roku 1985, kdy začalo sledování výskytu této infekce v Česku, do konce letošního března se v zemi nakazilo 3892 lidí, u 728 z nich se rozvinulo onemocnění AIDS a 336 nemocných zemřelo.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

před 3 hodinami

Matt Hancock

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

před 3 hodinami

Benátky

Italské vládní strany se dohodly na zrušení zákazu nočního vycházení

Italské vládní strany se dnes dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.

před 4 hodinami

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Rakousko od středy nebude pro cestující z České republiky vyžadovat karanténu

Od středy se nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

před 4 hodinami

Barma, ilustrační foto

USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů. 

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Německo od 7. června nabídne očkování proti covidu všem zájemcům

Německo od 7. června nabídne očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům, skončí tak systém upřednostňování rizikových skupin. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od upřednostňování již ustoupilo několik spolkových zemí, nabídka se ale týká jen ordinací praktických lékařů a ne velkokapacitních vakcinačních středisek.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Od pondělí se otevřou všechny základní a střední školy i hotely

Od pondělí 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní a střední školy v ČR. Fungovat začnou hotely pro rekreační účely, bude také možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Interiéry restaurací zřejmě otevřou v první polovině června.

před 5 hodinami

zoo

Zoologické zahrady mohou od 24. otevřít vnitřní pavilony

V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to dnes vláda. Platit bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka návštěvníka. Provoz zahrad či arboret bude nadále omezen na 50 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

před 5 hodinami

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook se s vydavatelstvím Axel Springer dohodl na sdílení zpravodajství

Vydavatelství Axel Springer, které je majitelem nejčtenějšího německého deníku Bild, se po letech vyjednávání dohodlo s technologickou společností Facebook na poskytování mediálního obsahu. Ten tak bude publikován mimo jiné na platformě Facebook News. O podmínkách finančního vyrovnání se prohlášení nakladatelství a Facebooku nezmiňuje.

před 6 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Hoteliéři otevření vítají, ubytování do příštího týdne přichystat stihnou

Hoteliéři, které dnes oslovila ČTK, otevření ubytovacích zařízení od příštího týdne vítají. Jsou připravení a do pondělí vše přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti a dodržování protiepidemických opatření nevidí problém. O otevření ubytovacích zařízení bez omezení kapacity pro rekreační účely od 24. května dnes rozhodla vláda.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Na teoretickou výuku VŠ je 24. května podle škol už pozdě

Na obnovu teoretické výuky vysokých škol od 24. května, jak dnes rozhodla vláda, je pozdě. Semestr už totiž končí a začínají zkoušky, řekli ČTK zástupci škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes médiím řekl, že si je vědom, že řada vysokých škol přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro setkání studentů. Fungování škol vláda omezila kvůli epidemii nemoci covid-19.

před 6 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Může Izrael bombardovat Gazu a získávat přátele v Perském zálivu?

Pohled na zkázu v Gaze nejspíš Izraeli znesnadní cestu k největší diplomatické ceně, jíž je uznání od Saúdské Arábie. Zatím se však zdá, že další bohaté arabské státy Perského zálivu, které loni navázaly diplomatické vztahy s Izraelem, nemají v úmyslu to měnit, píše agentura Reuters.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama