Úmrtí slovenské učitelky nesouvisí s očkováním. Ani v Česku se souvislost sraženin s AstraZenekou neprokázala

Úmrtí 38leté učitelky ze Slovenska, která zemřela dva týdny po podání vakcíny společnosti AstraZeneca, s očkováním nesouvisí. Pitva ukázala, že na vině jsou dlouhodobější zdravotní problémy, které vznikly ještě před očkováním. Reportáž, která na úmrtí poukázala v souvislosti s vakcínou, nyní prověří licenční rada.

Reklama

Na úmrtí mladé učitelky upozornil veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska, který odvysílal televizní reportáž o úmrtí 38leté ženy dva týdny po očkování vakcínou AstraZeneca.

Zprávy o úmrtí se následně objevily i v českých médiích a navzdory nedostatku důkazů některé servery poukázaly na možnou spojitost s očkováním v takové míře, že u části lidí mohla vzniknout nedůvěra k vakcíně. Vyplývá to z článku na webu Hlídací Pes.

S podobnou reakcí se potýká i Slovensko. Původní reportáž proto prověří licenční rada, která na ni obdržela řadu stížností. Lidé totiž podle rady nabyli dojmu, že hlavní příčinou úmrtí bylo právě očkování. Portál omediach.com dokonce napsal, že reportáž je zavádějící a že redaktorky zmanipulovaly předchozí vyjádření zesnulé.

Poukázal také na to, že žádná kompetentní osoba neoznačila vakcínu jako příčinu úmrtí nepotvrdila. Spojitost vakcíny s úmrtím tak v reportáži stojí pouze na vyjádření otce zesnulé učitelky, který uvedl: "Jsem si jistý, že příčinou smrti byla vakcína AstraZeneca." "Spojení úmrtí s vakcínou dotvářejí i emotivní záběry na hrob, kříž učitelky a na vakcínu a očkování," dodal server.

Smrt s očkováním nesouvisí, ukázala pitva

Slovenský Úřad pro dohled nad zdravotní péčí nicméně neshledal, že by mezi úmrtím a očkováním byla nějaká spojitost. "Po vyhodnocení anamnézy, relativně delšího období po očkování a závěrů provedené pitvy úřad konstatuje, že úmrtí nelze dávat do souvislosti s očkováním proti onemocnění CoViD-19. Úmrtí nastalo na základě několika chorobných změn, jejichž původ vznikl ještě před samotným očkováním," uvádí úřad.

V posledních týdnech se přitom i v Česku a dalších zemích objevilo několik úmrtí, k nimž došlo po podání vakcíny. Dosud však nebyla prokázána žádná souvislost mezi úmrtím a očkovací látkou a vakcíny jsou považovány za bezpečné. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) navíc před několika dny na twitteru uvedl, že "z 11 úmrtí, která byla nahlášena v ČR jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti COVID-19, nebylo ani jedno způsobeno tromboembolií."

Navzdory chybějícím důkazům několik zemí očkování vakcínou AstraZeneky pozastavilo. Německo, Itálie, Francie, Kypr, Litva či Lotyšsko následně aplikaci této vakcíny obnovily, poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

V pondělí se k této vakcíně vrátí Portugalsko a během příštího týdne tak hodlá učinit i Nizozemsko nebo Španělsko. Česko ani Slovensko očkování nepozastavily.

Témata:  očkování Slovensko úmrtí EuroZprávy.cz Koronavirus AstraZeneca

Související

DOMÁCÍ

Všichni zájemci by mohli být naočkovaní do konce srpna, tvrdí Babiš

Všichni zájemci o očkování proti covidu by mohli být v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) naočkováni nejpozději do konce srpna. Do konce června by vakcínu mohlo dostat přes 5,6 milionu obyvatel. Babiš to řekl na tiskové konferenci. Uvedl, že se nyní připravuje očkovací strategie i pro roky 2022 a 2023.

EU

Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

Ze společnosti

Dara Rolins: Rozhodla se oprášit své staré já!

Dara Rolins se rozhodla nezahálet, proto i v době uzavřených sálů plánuje velkolepý koncert pro své příznivce. Dokonce kvůli němu musí oprášit své staré já. Vzpomínáte si ještě na Darinku?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Dbalý se dovolal proti rozsudku, za korupci dostal sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý podal dovolání proti rozsudku, podle nějž si má odpykat sedm let vězení za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků. Dovolali se rovněž zbylí dva odsouzení, bývalá účetní nemocnice Emilie Bialešová a advokát David Michal. 

před 22 minutami

před 24 minutami

Robotický průzkumník Perseverance poprvé vyrobil kyslík na Marsu

Robotický průzkumník Perseverance americké vesmírné agentury NASA poprvé vyrobil na Marsu kyslík. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z atmosféry Marsu na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.

před 25 minutami

Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

před 29 minutami

Ruská policie zadržela při protestech na podporu Navalného přes 1700 lidí

Ruská policie při středečních protestech na podporu vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného zadržela po celé zemi více než 1700 lidí. S odvoláním na server OVD-Info, který se zaměřuje na monitorování protestů a policejní zákroky, o tom dnes informovaly agentury Reuters a AFP. Demonstrace byly nakonec menší, než organizátoři očekávali.

před 31 minutami

V Itálli uzavřeli vyšetřování zřícení mostu v Janově, souzeno může být 69 lidí

Téměř tři roky od zřícení dálničního mostu v Janově ukončila italská prokuratura vyšetřování tragédie, při které zemřelo 43 lidí. Soudní proces hrozí 69 osobám, včetně manažerů dálniční společnosti Autostrade per l´Italia (ASPI), která měla most ve správě. Panuje podezření, že most nebyl řádně udržován a trpěl dalšími nedostatky, uvedla agentura APA s odvoláním na dnešní informace italských médií.

před 35 minutami

před 39 minutami

před 43 minutami

Návrat do škol musí zůstat prioritou, vzkazuje ministerstvo

Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda již dříve označila za svou jasnou prioritu. Za klíčové úřad považuje, aby se do lavic mohli co nejdříve vrátit žáci druhých stupňů základních škol, ostatní ročníky škol vysokých a více se otevřely školky. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

před 46 minutami

před 47 minutami

před 49 minutami

Český postup vůči Rusku je podle Babiše adekvátní. Chce narovnat počty diplomatů

Reakce Česka na kauzu Vrbětice je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) adekvátní. Novinářům dnes řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě, doufá v podporu spojenců. K ultimátu české diplomacie, aby Rusko přijalo do dnešního poledne zpět 20 vyhoštěných českých diplomatů, uvedl, že nechce předjímat, co se stane, pokud tak ruská strana neučiní. 

před 52 minutami

Summit NATO bude v červnu, lídři proberou ruskou agresi

Šéfové států a vlád zemí Severoatlantické aliance se na summitu v Bruselu sejdou 14. června. Oznámil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož se budou lídři zabývat mimo jiné agresivním jednáním Ruska. Summit, na němž by se s partnery měl poprvé osobně sejít americký prezident Joe Biden, bude mít na programu agendu aliance do roku 2030.

před 55 minutami

před 59 minutami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama