V boji proti covidu je chaos. Nezlehčujte pandemii, apeluje Masarykova univerzita

Jak rostou počty nemocných s koronavirem, lze na mnoha úrovních sledovat chaos a zásadní nepřipravenost na současnou fázi epidemie. V dnešním prohlášení to uvedlo vedení Masarykovy univerzity v Brně (MU). Zároveň univerzita apelovala na akademickou i širokou veřejnost, aby nepodceňovala a nezlehčovala epidemii.

Reklama

"Chovejme se zodpovědně. Lehkomyslnost některých lidí má přímé dopady na trpící a ohrožené skupiny, na osoby v nemocnicích a sociálních zařízeních," stojí v prohlášení, pod kterým je za vedení univerzity podepsaný rektor Martin Bareš, vzděláním lékař. Dodržování vládních opatření považuje univerzita za minimum, kterým může přispět každý jednotlivec ke zvládnutí epidemie.

"Naslouchejme těm, kteří se v minulých měsících a týdnech ukázali jako ti, kteří situaci skutečně rozumí a jejichž odhad dalšího vývoje se ukázal jako prozíravý a správný. Poskytujme reálné a pravdivé informace o šíření viru," pokračuje prohlášení.

Zároveň univerzita vybízí k podpoře lékařů, zdravotníků a pomáhajících profesí. Všichni se pak musí podle univerzity orientovat v nových poměrech a učit nové věci, protože krize potrvá déle, než mnozí předpokládali. "Krizi však určitě překonáme, jen je zapotřebí probudit to dobré a lepší v nás - a v celé naší společnosti. K tomu nás zavazuje i odkaz Tomáše G. Masaryka, k němuž se i tímto prohlášením hlásíme," stojí v prohlášení.

Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová už v pátek v prohlášení uvedla, že česká společnost se nachází v nejzávažnější situaci od listopadu 1989. "Jsme svědky ztráty důvěry lidí ve stát a vládní opatření. Vzhledem k tomu, co se děje v posledních dnech a týdnech, je to logické. Na druhou stranu bohužel ale nebezpečné," uvedla Nerudová. Také ona vyzvala k dodržování opatření, mobilizaci občanské společnosti a zveřejňování podstatných informací.

"Země, které zvládají pandemii podstatně lépe než my, jsou země, které jsou maximálně otevřené k občanům, sdílí všechna data a informace, mají strategické plány a hlavně vizi, jak jít dál. Pokud občané neznají cíl, k čemu směřujeme, nemají motivaci a mnoho z nich v podstatě rezignuje," uvedla Nerudová.

Témata:  Brno EuroZprávy.cz Masarykova univerzita Brno Koronavirus Mendelova univerzita Danuše Nerudová (důchodová komise) Martin Bareš (rektor MU)

Související

Ze společnosti

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Laboratoře odhalily 1218 nakažených, očkován druhý nejvyšší počet lidí!

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. Denní počty nově potvrzených případů covidu dál klesají, ve čtvrtek laboratoře odhalily 1218 nakažených, nejméně ve všední den od poloviny září.
Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Lucie Vondráčková: Jako by tomu nechtěla uvěřit!

Tak nějak přirozeně máme pocit, že Lucie Vondráčková je tady s námi už odjakživa. I ona sama se ale občas zdráhá uvěřit tomu, že se své profesi věnuje už tak dlouho. Před pár dny se o tom všichni přesvědčili.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 23 minutami

před hodinou

F-16 Israel Defense Forces

Izrael zahájil útok na systém tunelů v Pásmu Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Pozemní invazi do palestinské enklávy však Izrael nezahájil. Cílem poslední série útoků byl systém tunelů v pobřežní oblasti využívaný Hamásem. 

před hodinou

před hodinou

Počet nakažených každým dnem roste

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní šestnácté nejhorší v EU

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie stále na Kypru (798 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 1145 případů). Druhá nejhorší situace je v Litvě (600 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem 576 případů a páté místo).

před 4 hodinami

Mars alias "Rudá planeta"

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podařilo dosáhnout průlomových úspěchů, napsal zpravodajský server BBC News. Ale nemohlo se společně se vším tím vybavením dostat na Mars ještě něco jiného? Nemohly se do vesmíru náhodně přenést stopové bakterie nebo spory, přežít cestu a najít na Marsu nový domov?

před 6 hodinami

USA vydaly varování před cestami do Izraele

USA vydaly varování před cestami do Izraele

Spojené státy vydaly varování před cestami do Izraele kvůli nárůstu násilí mezi Izraelci a Palestinci, informovala dnes agentura AFP. Boje vypukly v pondělí po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci kvůli Jeruzalému.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Naočkovaní Američané nemusí uvnitř nosit roušky a udržovat rozestupy

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo svoje ochranná doporučení pro Američany plně očkované proti covidu-19. Těm podle CDC již v podstatě nehrozí nebezpečí nákazy a v téměř všech případech tak mohou přestat i ve vnitřních prostorách nosit roušky a dodržovat ochranné rozestupy. 

před 12 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců

Ministerstvo zdravotnictví příští týden nastaví podmínky pro očkování cizinců v ČR proti covidu-19. Mohlo by být umožněno i samoplátcům, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V úterý ministerstvo vyzval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby se problematikou očkování nepojištěných cizinců zabývalo.

před 12 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger vydělával miliony pronájmem budovy vinohradské nemocnici

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) vydělával miliony korun na tom, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Napsal to dnes server Seznam Zprávy. Ministr podle serveru uvedl, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Očkování, ilustrační foto

Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama