V Česku přibylo 8452 nakažených, víc než před týdnem

Koronavirus se ve středu v Česku prokázal u 8452 lidí, nových případů je asi o 240 víc než před týdnem. V mezitýdenním srovnání přitom nakažených v posledních dvou týdnech ubývalo. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je po dvou dnech znovu méně než 6000 a pod tisíc klesl také počet pacientů ve vážném stavu.

Reklama

Úmrtí za poslední den do statistik přibylo 153 na 15.944. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci v Česku dosud podali 236.697 dávek vakcíny proti covidu-19, z toho ve středu 11.381.

Koronavirem je nyní v ČR nakaženo 97.316 lidí, většina má mírný průběh onemocnění. Z 964.660 případů nákazy potvrzených od počátku epidemie loni v březnu se vyléčilo 851.400 lidí.

Podíl nakažených mezi testovanými ve středu klesl ke 28 procentům, v úterý byl nad 29 procenty. Počet testů PCR se od pondělka drží pod 30.000, podobně jako ve většině pracovních dnů minulého týdne. Méně přesných, ale rychlejších antigenních testů bylo ve středu téměř 23.000, zhruba o 2000 méně než v úterý.

V nemocnici bylo s covidem-19 ke středě 5925 lidí. V pondělí a úterý bylo hospitalizovaných nad 6000, ve víkendových dnech kolem 5800. Pacientů ve vážném stavu ubylo za den zhruba 60 na 963, pod tisícovkou je počet poprvé od 4. ledna. Méně než tisíc hospitalizovaných ve vážném stavu bylo podle středečních čísel už k úterku, podle aktualizovaných údajů jich ale ministerstvo k úterku evidovalo 1022.

Právě počty pacientů s koronavirem v nemocnicích jsou zásadní pro případné zmírnění opatření proti šíření nákazy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dříve uvedl, že podmínkou pro rozvolnění bude pokles počtu hospitalizovaných s covidem-19 alespoň na 3000. Částečné zmírnění restrikcí chtěla vláda projednat ve středu, premiér Andrej Babiš (ANO) ale po jednání oznámil, že prostor na rozvolňování není a kabinet se dnes bude naopak zabývat dalším zpřísňováním opatření proti šíření nákazy.

Nejvíce je nyní koronavirem zasažené Trutnovsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 1025 nakažených na 100.000 obyvatel. Následuje Chebsko s 946 případy. Pod 200 případů na 100.000 obyvatel za poslední týden je pouze na Chomutovsku a Jesenicku, kde je tak v současnosti šíření nákazy nejpomalejší.

V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince, vakcínu dostávají především zdravotníci a senioři nad 80 let. Potřebnou druhou dávku podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví dostalo zatím 22.227 lidí, ve středu to byly téměř 4000 lidí. Většina dosud očkovaných dostala vakcínu od firem Pfizer a BioNTech, zhruba dvě procenta od společnosti Moderna.

Nejvíce dávek, téměř 63.000, bylo podáno v Praze, naopak nejméně, necelých 4300, v nejmenším Karlovarském kraji. V Praze dostalo nejvíc lidí i druhou dávku vakcíny, přes 8000.

Očkování zpomaluje nedostatek dávek. Mluvčí ministerstva zdravotnictví ve středu oznámila, že kvůli výpadkům v dodávkách vakcíny dostaly kraje doporučení přerušit podávání první dávky a pozastavit rezervace k očkování. Babiš pak vysvětlil, že cílem je upřednostnit aplikaci druhé dávky, aby bylo očkování kompletní. Připustil, že bylo zrušeno víc než 1500 rezervací na první dávku vakcíny, podle premiéra je to ale chyba očkovacích míst, které vakcinaci špatně naplánovaly. Dávek bylo podle Babiše podáno 237.936 a seniorů starších 80 let bylo očkováno 66.200.

Témata:  EuroZprávy.cz Koronavirus Česká republika

Související

Evropa

Rusko vyhrožuje Česku destruktivními kroky

Česko si musí uvědomit, že Moskva bude i nadále reagovat na kroky Prahy, které jsou destruktivní pro vzájemné vztahy, uvedla podle agentury TASS ve vysílání televizní stanice RBK mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Obvinění Ruska ze zapojení do explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 znovu označila za absurdní.

Ze společnosti

Tajemství staré bambitky 2: První záběry z natáčení pohádky!

Karaba je jenom jeden, kudla! Tak to vědí všichni věrní diváci pohádky Tajemství staré bambitky, která se stala před deseti lety hitem televizních Vánoc a od té doby je stálicí na obrazovkách České televize, která ji uvedla osmnáctkrát. Tajemství staré bambitky se vrátí ve volném pokračování tentokráte do kin.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před hodinou

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Začíná se Superliga rozpadat v samém zárodku? V Británii píší, že Chelsea ze soutěže odstupuje

Na novou fotbalovou soutěž zvanou Superliga, kterou založilo dvanáct velkoklubů z Anglie, Itálie a Španělska, dostává hned den po oznámení jejího vzniku obrovskou trhlinu. Především na britských ostrovech mezi tamními fanoušky vyvolala zpráva o jejím založení obrovské vášně a ve středu večer to v londýnských ulicích naplno pocítil třeba Petr Čech, současný technický ředitel Chelsea a klubová legenda. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Moldavsko uvedlo, že nevydalo pas pro ruského agenta, píše Interfax

Kišiněv se dnes důrazně ohradil proti "zvěstem", že Moldavsko vydalo cestovní pas pro ruského občana Alexandra Petrova, píše ruská agentura Interfax. České úřady v sobotu vyhlásily pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali pasy na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a posléze také cestovními doklady Moldavska a Tádžikistánu. 

před 2 hodinami

Francie považuje vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson za nezbytné

Vakcíny proti nemoci covid-19 od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson jsou pro francouzskou očkovací kampaň "nepostradatelné", uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Pokud by se s nimi přestalo ve Francii očkovat, vláda by nesplnila dříve slíbené cíle o počtu naočkovaných lidí k určitému datu, napsala agentura AFP.

před 3 hodinami

Biden se modlí za správný rozsudek v procesu s Chauvinem

Americký prezident Joe Biden dnes řekl, že se modlí za správný rozsudek v procesu s expolicistou Derekem Chauvinem, který čelí obvinění ze zabití a vraždy černocha George Floyda. Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy nyní bedlivě očekávají rozhodnutí poroty, která se dnes setkala k druhému dni jednání.

před 3 hodinami

Itálie na konci dubna chystá rozvolnění, umožní cesty mezi regiony

Italská vláda plánuje na příští pondělí rozvolnění protiepidemických opatření. Informovala o tom dnes agentura ANSA s odvoláním na výsledky jednání zdravotnického poradního orgánu kabinetu. Vláda chce uvolnit pravidla pro cesty mezi regiony či otevřít restaurace v regionech, kde je příznivější epidemická situace. 

před 3 hodinami

Volný má zaplatit pokutu za potyčku na plénu, potvrdila Sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih dnes potvrdila Sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90.800 korun.

před 3 hodinami

NATO se bude sporem Česka s Ruskem podrobněji zabývat ve čtvrtek

Severoatlantická aliance se chce ve čtvrtek podrobněji zabývat vyhroceným diplomatickým sporem mezi Českou republikou a Ruskem. ČTK to po dnešním jednání zástupců členských států NATO sdělil český velvyslanec při alianci Jakub Landovský, který dnes informoval ostatní země o důvodech vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama