V Česku přibylo 8452 nakažených, víc než před týdnem

Koronavirus se ve středu v Česku prokázal u 8452 lidí, nových případů je asi o 240 víc než před týdnem. V mezitýdenním srovnání přitom nakažených v posledních dvou týdnech ubývalo. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je po dvou dnech znovu méně než 6000 a pod tisíc klesl také počet pacientů ve vážném stavu.

Reklama

Úmrtí za poslední den do statistik přibylo 153 na 15.944. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci v Česku dosud podali 236.697 dávek vakcíny proti covidu-19, z toho ve středu 11.381.

Koronavirem je nyní v ČR nakaženo 97.316 lidí, většina má mírný průběh onemocnění. Z 964.660 případů nákazy potvrzených od počátku epidemie loni v březnu se vyléčilo 851.400 lidí.

Podíl nakažených mezi testovanými ve středu klesl ke 28 procentům, v úterý byl nad 29 procenty. Počet testů PCR se od pondělka drží pod 30.000, podobně jako ve většině pracovních dnů minulého týdne. Méně přesných, ale rychlejších antigenních testů bylo ve středu téměř 23.000, zhruba o 2000 méně než v úterý.

V nemocnici bylo s covidem-19 ke středě 5925 lidí. V pondělí a úterý bylo hospitalizovaných nad 6000, ve víkendových dnech kolem 5800. Pacientů ve vážném stavu ubylo za den zhruba 60 na 963, pod tisícovkou je počet poprvé od 4. ledna. Méně než tisíc hospitalizovaných ve vážném stavu bylo podle středečních čísel už k úterku, podle aktualizovaných údajů jich ale ministerstvo k úterku evidovalo 1022.

Právě počty pacientů s koronavirem v nemocnicích jsou zásadní pro případné zmírnění opatření proti šíření nákazy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dříve uvedl, že podmínkou pro rozvolnění bude pokles počtu hospitalizovaných s covidem-19 alespoň na 3000. Částečné zmírnění restrikcí chtěla vláda projednat ve středu, premiér Andrej Babiš (ANO) ale po jednání oznámil, že prostor na rozvolňování není a kabinet se dnes bude naopak zabývat dalším zpřísňováním opatření proti šíření nákazy.

Nejvíce je nyní koronavirem zasažené Trutnovsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 1025 nakažených na 100.000 obyvatel. Následuje Chebsko s 946 případy. Pod 200 případů na 100.000 obyvatel za poslední týden je pouze na Chomutovsku a Jesenicku, kde je tak v současnosti šíření nákazy nejpomalejší.

V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince, vakcínu dostávají především zdravotníci a senioři nad 80 let. Potřebnou druhou dávku podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví dostalo zatím 22.227 lidí, ve středu to byly téměř 4000 lidí. Většina dosud očkovaných dostala vakcínu od firem Pfizer a BioNTech, zhruba dvě procenta od společnosti Moderna.

Nejvíce dávek, téměř 63.000, bylo podáno v Praze, naopak nejméně, necelých 4300, v nejmenším Karlovarském kraji. V Praze dostalo nejvíc lidí i druhou dávku vakcíny, přes 8000.

Očkování zpomaluje nedostatek dávek. Mluvčí ministerstva zdravotnictví ve středu oznámila, že kvůli výpadkům v dodávkách vakcíny dostaly kraje doporučení přerušit podávání první dávky a pozastavit rezervace k očkování. Babiš pak vysvětlil, že cílem je upřednostnit aplikaci druhé dávky, aby bylo očkování kompletní. Připustil, že bylo zrušeno víc než 1500 rezervací na první dávku vakcíny, podle premiéra je to ale chyba očkovacích míst, které vakcinaci špatně naplánovaly. Dávek bylo podle Babiše podáno 237.936 a seniorů starších 80 let bylo očkováno 66.200.

Témata:  EuroZprávy.cz Koronavirus Česká republika

Související

Asie a Austrálie

Koronavirus dosáhl i na Mount Everest, nakazil se horolezec

U norského horolezce, kterého dříve ze základního tábora pod Mount Everestem musela kvůli zdravotnímu stavu evakuovat helikoptéra, se potvrdila nákaza koronavirem. Přítomnost viru pod nejvyšší horou světa může překazit plány na výstup zahraničních výprav v jarní lezecké sezoně, která začala teprve na začátku dubna, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Evropa

Ruský politolog: Česko se pro Rusko stává součástí osy zla, vztahy se zhorší

Česko se pro Rusko stává součástí pomyslné "osy zla" a rusko-české vztahy se budou dále zhoršovat. ČTK to řekl ruský politolog Andrej Kolesnikov z moskevského střediska Carnegie. Podle něj skutečnost, že jsou agenti ruské vojenské rozvědky GRU v Česku podezřelí z výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích s dvěma mrtvými v roce 2014, a stejně tak následné vyhošťování diplomatů mezi Prahou a Moskvou, žádný velký ohlas mezi ruskou veřejností nevyvolalo.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 49 minutami

Ve vyhošťování diplomatů jsme mohli být tvrdší. Rusové jsou znepokojením spojenců zaskočeni, říká Lipavský

Místopředseda Sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský z Pirátů se domnívá, že reakce české strany vůči dalšímu vyhošťování ruských diplomatů z pražské ambasády v kauze Vrbětice mohla být ještě tvrdší. „Mohli jsme Ruské federaci vypovědět například dva diplomaty s vysokou hodností, když oni nám vyhostili zástupce pana Luboše Veselého,“ říká pro EuroZprávy.cz Jan Lipavský, který počítá s podporou spojenců. „Musejí si uvědomit, že jak tajné služby zaútočily na nás, může se jejich atak opakovat na jakoukoli členskou zemi NATO či Evropské unie, proto by měly zpozornět. Rusové jsou znepokojením našich spojenců zaskočeni.“

před hodinou

Havlíček hájil omezení obchodu a služeb, není dle něj v rozporu s rozsudkem NSS

Přetrvávající omezení maloobchodního prodeje a poskytování služeb není v rozporu s aktuálním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Soud se ve svém rozsudku obchodem a službami kromě jedné vedlejší poznámky nezabýval. Poslancům to dnes řekl vicempremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v debatě na téma Konce likvidace českého maloobchodu, kterou vyvolali Piráti.

před hodinou

Německo se o případné reakci vůči Moskvě kvůli Vrběticím poradí se spojenci

Německo o ruském pozadí výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 jedná s členy Evropské unie a Severoatlantické aliance a o případné reakci vůči Moskvě se poradí se svými spojenci. Na dotaz ČTK to na dnešní tiskové konferenci řekla mluvčí německé vlády Martina Fietzová. Česko tvrdí. že za explozí stojí tajné služby, což Rusko odmítá. Obě země si kvůli incidentu vypověděly diplomaty.

před hodinou

před hodinou

Kreml si předvolal polského velvyslance na kobereček, vyhostil další diplomaty

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes podle agentury RIA Novosti předvolalo polského velvyslance v Moskvě Krzysztofa Krajewského a předalo mu protest proti tomu, že Varšava minulý týden vyhostila tři pracovníky ruského velvyslanectví. Moskva také informovala, že za nežádoucí považuje pět zaměstnanců polské ambasády v Moskvě.

před hodinou

Ve většině Itálie se od pondělka otevřou zahrádky restaurací i kina

Ve většině Itálie se od pondělí zmírní koronavirová opatření - otevřou se zahrádky restaurací, s omezenou návštěvností i kina a divadla a po několika měsících se uvolní cestování mezi regiony. Volné cestování bude mezi regiony ve žluté zóně, což budou od pondělka téměř všechny s výjimkou čtyř označených jako oranžové a Sardinie, která zůstává červená, tedy s nejhorší epidemickou situací, informovala dnes televize Sky TG24.

před hodinou

před hodinou

před hodinou

Koronavirus dosáhl i na Mount Everest, nakazil se horolezec

U norského horolezce, kterého dříve ze základního tábora pod Mount Everestem musela kvůli zdravotnímu stavu evakuovat helikoptéra, se potvrdila nákaza koronavirem. Přítomnost viru pod nejvyšší horou světa může překazit plány na výstup zahraničních výprav v jarní lezecké sezoně, která začala teprve na začátku dubna, napsal dnes zpravodajský server BBC.

před hodinou

Tři policejní důstojníci byli obviněni z rozsáhlého vynášení informací za peníze

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma.

před 2 hodinami

Německo nepoužije vakcínu Sputnik V bez schválení

Pro nasazení ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19 je nezbytné schválení, zájem o tuto látku ale Německo má. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jens Spahn, který však odmítl upřesnit čtvrteční prohlášení saského premiéra Michaela Kretschmera. Ten během návštěvy Moskvy uvedl, že Německo nakoupí 30 milionů dávek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama