V nemocnicích leží dvacetiletí i třicetiletí. Mladých lidí s těžkým koronavirem přibývá

Šíření takzvané britské mutace koronaviru přineslo větší počet mladších pacientů v těžkém stavu v nemocnicích. Může to ale být i obecně větším počtem nakažených. Uvedli to dnes zástupci pražských nemocnic, které ČTK oslovila. V nemocnicích v metropoli leží v těžkém stavu dvacátníci a třicátníci, průměrný věk se pohybuje kolem 60 let.

Reklama

V největší pražské nemocnici v Motole podle přednosty tamní Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Tomáše Vymazala leželo ve čtvrtek 26 pacientů s covidem-19, vyžadujících plicní ventilaci, s věkovým průměrem asi 65 let. Od začátku roku je podle něj změna ve věkovém složení těžkých případů patrná. "Věk nemocných se snížil," uvedl.

Více pacientů mladšího věku má i Thomayerova nemocnice. "Můžeme potvrdit, že proti jarní či podzimní koronavirové vlně čím dál více hospitalizujeme covid pozitivní pacienty v mladším věku s těžším průběhem koronavirové infekce," uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek. Průměrný věk u pacientů s covid-19 je podle něj nyní 57,6 roku, nejmladšímu pacientovi je 34 let a nejstaršímu 81 let. Celkem je v krčské nemocnici 12 covid pozitivních pacientů připojených k plicní ventilaci.

V Ústřední vojenské nemocnici je podle mluvčí Jitky Zinke nyní na ventilátory napojeno 14 covid pozitivních pacientů. Nejmladší byl narozen v roce 1998. "Statistiku, týkající se věku pacientů, nevedeme, nelze tak podloženě potvrdit, že došlo ke snížení věku pacientů s onemocněním covid-19, ale zdá se, že tomu tak je," uvedla Zinke.

Je otázkou, jestli je vyšší počet mladších pacientů ve vážném stavu dán vlastnostmi britské mutace, která již podle studií mezi nakaženými v metropoli převládá, nebo obecně vyšším počtem nakažených. Podle vedoucího lékaře KARIM Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martina Balíka je to spíš druhý případ.

"Je pravda, že delší replikace viru u nových mutací vede k větší nakažlivosti a covid-19 zasahuje více jedinců. Tím se projeví i u skupin populace, kde byl dříve vzácnější, jako jsou mladší jedinci. U nejtěžších forem v intenzivní péči mají ale i mladí pacienti rizikové faktory," uvedl Balík. Dodal, že ve VFN leželo ke čtvrtečnímu večeru na ventilaci 27 pacientů, nejmladšímu bylo 37 a nejstaršímu 81 let. "Dlouhodobě je věkový medián 60 let," dodal lékař.

Podle datové platformy pražského magistrátu Golemio je v metropoli 1239 intenzivních lůžek, z nichž je aktuálně volných 96. Standardních lůžek s kyslíkem je 6114, z toho volných 934. Situace s počtem hospitalizovaných je vážná v celé republice, podle vyjádření zástupců vlády je nutné zpomalit šíření viru, jinak se systém v horizontu týdnů zhroutí. Vláda proto připravuje nová krizová opatření včetně dalšího omezení pohybu lidí a uzavření všech škol a některých obchodů, které mají nyní výjimku.

Témata:  nemocnice Praha EuroZprávy.cz Koronavirus

Související

DOMÁCÍ

Stovka demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze provolávala Rusku hanbu

Přes sto demonstrantů se dnes sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru. 

Reklama

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 23 minutami

před 53 minutami

Britové podpořili Česko v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů, vyjádřil se ministr Raab

Britská vláda dnes vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group.

před hodinou

NATO podporuje Česko při vyšetřování podílu Ruska na explozi ve Vrběticích

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která podle nejmenovaného aliančního představitele vyšetřuje zlovolné aktivity Ruska na svém území. Uvedla to dnes agentura Reuters. Kauza je podle něj dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo Polsko, Německo nebo Ukrajina.

před hodinou

Moskva hrozí ČR odvetou, předvolala si českého velvyslance Pivoňku

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které si následně podle zdrojů agentury TASS předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

před hodinou

před hodinou

před 2 hodinami

Stoupenci Navalného svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla dnes agentura Reuters. 

před 2 hodinami

CDU a CSU stále nemají jasno o lídrovi, budou o něm hlasovat

Německé strany CDU a CSU ani po víkendu nemají jasno o svém společném lídrovi do zářijových parlamentních voleb. Strany o volebním vůdci budou hlasovat, informovala dnes agentura Reuters. O místo se uchází předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Markus Söder, kteří se mezi sebou nedokázali dohodnout. Po 16 letech nebude ve volbách kandidovat současná kancléřka Angela Merkelová.

před 3 hodinami

Stovka demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze provolávala Rusku hanbu

Přes sto demonstrantů se dnes sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru. 

před 4 hodinami

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie požádá o výslech ruských agentů kvůli výbuchu ve Vrběticích

Česká republika požádá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. 

před 4 hodinami

Vláda věděla o zapojení Rusů do teroristického činu. A Hamáček přesto chtěl do Moskvy. Neuvěřitelné, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) předvedl naprostý vrchol diletantismu, pokud věděl, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 stojí důstojníci ruské tajné služby GRU a přitom hodlal letět do Ruské federace kvůli vakcíně Sputnik V. „Jsem přesvědčený, že vláda čtrnáct dní už disponovala informací, kdo atak na sklad spáchal. Pro mě je neuvěřitelné, že tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepigu, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, říká pro EuroZprávy.cz s ironickým nádechem místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

před 5 hodinami

Hrad Litice nad Orlicí byl jedním z královských sídel Jiřího z Poděbrad

Hrad Litice nad Orlicí se nachází na výrazném, dnes zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí, asi 7 km západně od města Žamberka v Pardubickém kraji. Byť se během staletí proměnil z větší části ve zříceninu, dodnes ukrývá mnohé zajímavosti nejen ve své historii, ale také ve svých stavebních proměnách.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama