Před užíváním ivermektinu varuje i jeho výrobce. Odpovědnost ponesou sami lékaři

Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za nadějný svatý grál v boji s koronavirem, podle jeho výrobce tomu tak není. Uvádí totiž, že nejsou dostupná žádná data, která by podporovala bezpečnost a účinnost léku proti nemoci covid-19. Navzdory tomu má Česko k dispozici dávky léku pro desítky tisíc pacientů, i když za testování léku stát nenese odpovědnost.

Reklama

V posledních dnech lze pozorovat zvýšenou aktivitu premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka, kteří usilují o léčbu pacientů ivermektinem, původně zvířecím antiparazitikem, o němž se spekuluje, že by mohl být účinný i proti covidu. 

Tento názor zastává i část nejen tuzemských lékařů, kteří se přiklánějí k variantě lék otestovat. Zatím jej zkouší nemocnice u svaté Anny v Brně, zvažuje se ale i varianta, že by jej mohli experimentálně podávat praktičtí lékaři. Naopak úřady jsou k léku rezervované, ivermektin totiž neschválilo ani ministerstvo zdravotnictví, ani Státní ústav pro kontrolu léčiv. 

A není divu. Účinnost léku proti covidu totiž nedokáže potvrdit ani sám výrobce, naopak. Podle agentury Reuters společnost Merck & Co Inc na svém webu dokonce varuje před užíváním léčiva. Argumentuje kromě jiného například nedostatkem dat o bezpečném používání léku v souvislosti s covidem.

"Nejsou žádné smysluplné důkazy o klinické účinnosti u pacientů s onemocněním covid-19," uvádí firma ve svém únorovém prohlášení a dodává, že stejně tak nejsou k dispozici ani vědecká data pro terapeutické užití léku. Právě nedostatek jakýchkoliv relevantních dat je důvodem, proč k léku obezřetně přistupují jak úřady, tak i část vědců.

"Existuje metaanalýza, která sesbírala do konce ledna 2021 celkem 7 412 pacientů o průměrném věku 47,5 let. Závěr této studie je, že nebyl zjištěn žádný důkaz pro účinek ivermektinu v léčbě koronaviru. Ptám se, zda česká klinická studie v tomto návrhu, v jakém byla předložena, bude vypovídatelná, když má být do studie zařazeno jen cca 3000 pacientů," vysvětlila pro EuroZprávy.cz veterinární lékařka Aneta Pierzynová z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Z pacientů se tak v zásadě stávají testovací subjekty. Ačkoliv lék nemá registraci pro užití v Česku, je třeba jeho použití hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, ten za něj však podle médií nenese žádnou odpovědnost. Ta tak spadá na hlavu lékaře, který lék předepsal. Navíc jde ve výsledku spíše o pokus, než o studii, neboť data získaná na českých pacientech budou lehce zpochybnitelná.

"V návrhu chybí kontrolní skupina a to mi na tom všem přijde nejzásadnější. Kontrolní skupina nemusí být placebová, což znamená, že jim je podáván jiný preparát, který ale není lék, jen neúčinná lentilka. Kontrolní skupina může být sestavena z pacientů ve stejné fázi onemocnění, kteří ale budou léčení bez podávání ivermektinu. Pokud tuto kontrolu ve studii nebudeme mít, tak bohužel nezjistíme nic a peníze i studii budeme moci hodit do koše," upozornila Pierzynová.

Tlak na lékaře může být enormní, dávají hlavu na špalek

Ivermektin v současné době pacientům žádný lékař nenabízí. Kdo jej ale může předepisovat jsou veterináři. Jediná forma indikace léku schválená v Česku je totiž právě pro použití u zvířat, například v nejčastěji zmiňované formě pasty pro koně. To ale mnoha lidem nevadí a domnívají se, že i tato forma léku je před covidem ochrání. 

To ale podle veterinární lékařky není tak úplně pravda. "Tato forma není schválena pro člověka, proto nelze jen tak od stolu říct, že to nevadí. Vlastně tím obcházíme ověřování bezpečnosti koňského přípravku v podobě pasty u lidí," uvedla pro EuroZprávy.cz s tím, že u některých zvířat byla zjištěna mutace genu MDR 1.

"Tato mutace způsobuje, že přípravky jako Ivermectin se hromadí v mozku. Lék není odváděn mozkomišním mokem do krve a vylučován z těla. Je velká otázka, zda se u lidí nemůže objevovat mutace s podobným vlivem," dodala.

I přesto lze na sociálních sítích nezřídka narazit na příběhy lidí, kterým se podařilo k ivermektinu dostat, ačkoliv mají doma například pouze psa nebo kočku. Podle médií navíc lidí veterináře i vydírají, a je jen otázkou času, než se podobný tlak přenese právě na praktické lékaře.

Ti totiž nejsou povinni neregistrovaný lék předepisovat, a vzhledem k odpovědnosti a administrativě, která je s nasazením takového léku spojena, lze očekávat, že ivermektin nebude k sehnání u každého. Problematické je také určit, komu bude lék podán, a v jakém dávkování.

"Předávkování je momentálně poměrně vysoké riziko, které se může stát i lékařům, kteří si ivermektin nadávkují sami. Člověk má sice úplně jinou nervovou soustavu než parazit, ale v lidském mozku hrají důležitou úlohu také neurotransmitery. Ivermectin na ně působí. Pakliže dojde k předávkování může mít dotyčný vážné neurologické příznaky, problémy se zažíváním a může skončit v nemocnici," podotkla Pierzynová.

Užívat ivermektin preventivně je podle ní rizikové, a k tomuto názoru se přiklání i řada dalších vědců. Lék by prý navíc neměl být podáván těhotným a kojícím ženám. Okruh případných pacientů se tak výrazně zužuje. 

Ivermektin není bez rizika ani u zvířat

Za vývojem ivermektinu stojí japonský vědec Satoshi Ómura a jeho irský kolega William C. Campbello, který před více než 40 lety zjistil, že extrakt z bakterií má pozitivní antiparazitární účinky na myší hlístice. Lék se testoval na koních a právě pro zvířata byl původně určen.

Firma Merck & Co., která ivermektin patentovala, ale začala experimentovat s použitím léku i na lidech, a následně ho nasadila v Africe pro léčbu říční slepoty. Lék byl podán milionům lidí a Campbell s Ómurou za něj v roce 2015 obdrželi Nobelovu cenou za fyziologii a lékařství.

"Ivermektin obecně u savců působí tak, že narušuje přenos látek (neurotransmiterů) mezi nervovými buňkami v nervové soustavě parazita a jejich motoriku. Parazit je paralyzován a umírá. Ivermectin se proto u zvířat používá proti různým červům například škrkavkám nebo hmyzu například různé druhy vší," vysvětluje veterinární lékařka.

Ani použití u zvířat ale podle ní není bez rizika. "Hrozí vznik rezistence parazitů. Momentální nadměrné užívání léku může těmto parazitům nahrát a zkomplikovat tím veterinářům život. Odolnější parazité jsou problém, který veterináři a chovatelé musí řešit razantnějšími přístupy," podotkla pro EuroZprávy.cz.

Naopak nespornou výhodou léku je jeho cena. "Cena v léčbě zvířat hraje roli, proto je ivermektin tak levný. Pokud zdraží nebo se na něj vytvoří rezistence, vše se značně zkomplikuje. Určitě by se vám nelíbílo, kdybyste našli třeba škrkavku v hovězím mase na talíři," uzavírá Pierzynová.

Témata:  léky EuroZprávy.cz Koronavirus veterináři

Související

EU

Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

Ze společnosti

Dara Rolins: Rozhodla se oprášit své staré já!

Dara Rolins se rozhodla nezahálet, proto i v době uzavřených sálů plánuje velkolepý koncert pro své příznivce. Dokonce kvůli němu musí oprášit své staré já. Vzpomínáte si ještě na Darinku?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Dbalý se dovolal proti rozsudku, za korupci dostal sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý podal dovolání proti rozsudku, podle nějž si má odpykat sedm let vězení za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků. Dovolali se rovněž zbylí dva odsouzení, bývalá účetní nemocnice Emilie Bialešová a advokát David Michal. 

před 9 minutami

před 12 minutami

Robotický průzkumník Perseverance poprvé vyrobil kyslík na Marsu

Robotický průzkumník Perseverance americké vesmírné agentury NASA poprvé vyrobil na Marsu kyslík. Informovala o tom dnes agentura AFP. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z atmosféry Marsu na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi.

před 13 minutami

Šéf světového sdružení lékařů: Koronavirus porazíme očkováním, pomáhá prevence

Klíčem k poražení pandemie nemoci covid-19 je vakcinace, ale do získání kolektivní imunity je jedinou cestou prevence, která rovněž předchází vzniku nebezpečných mutací koronaviru. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery. Velké rozvolňování karanténních opatření očekává na podzim, do té doby ale varuje před unáhlenými kroky.

před 17 minutami

Ruská policie zadržela při protestech na podporu Navalného přes 1700 lidí

Ruská policie při středečních protestech na podporu vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného zadržela po celé zemi více než 1700 lidí. S odvoláním na server OVD-Info, který se zaměřuje na monitorování protestů a policejní zákroky, o tom dnes informovaly agentury Reuters a AFP. Demonstrace byly nakonec menší, než organizátoři očekávali.

před 19 minutami

V Itálli uzavřeli vyšetřování zřícení mostu v Janově, souzeno může být 69 lidí

Téměř tři roky od zřícení dálničního mostu v Janově ukončila italská prokuratura vyšetřování tragédie, při které zemřelo 43 lidí. Soudní proces hrozí 69 osobám, včetně manažerů dálniční společnosti Autostrade per l´Italia (ASPI), která měla most ve správě. Panuje podezření, že most nebyl řádně udržován a trpěl dalšími nedostatky, uvedla agentura APA s odvoláním na dnešní informace italských médií.

před 22 minutami

před 27 minutami

před 30 minutami

Návrat do škol musí zůstat prioritou, vzkazuje ministerstvo

Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda již dříve označila za svou jasnou prioritu. Za klíčové úřad považuje, aby se do lavic mohli co nejdříve vrátit žáci druhých stupňů základních škol, ostatní ročníky škol vysokých a více se otevřely školky. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

před 33 minutami

před 34 minutami

před 37 minutami

Český postup vůči Rusku je podle Babiše adekvátní. Chce narovnat počty diplomatů

Reakce Česka na kauzu Vrbětice je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) adekvátní. Novinářům dnes řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě, doufá v podporu spojenců. K ultimátu české diplomacie, aby Rusko přijalo do dnešního poledne zpět 20 vyhoštěných českých diplomatů, uvedl, že nechce předjímat, co se stane, pokud tak ruská strana neučiní. 

před 40 minutami

Summit NATO bude v červnu, lídři proberou ruskou agresi

Šéfové států a vlád zemí Severoatlantické aliance se na summitu v Bruselu sejdou 14. června. Oznámil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož se budou lídři zabývat mimo jiné agresivním jednáním Ruska. Summit, na němž by se s partnery měl poprvé osobně sejít americký prezident Joe Biden, bude mít na programu agendu aliance do roku 2030.

před 42 minutami

před 46 minutami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama