Vyvracíme dezinformace: Jak je to skutečně s testy na covid?

Sociálními sítěmi se v posledních týdnech šíří dvě nové dezinformace, které samy sebe tak trochu popírají. Zatímco jedna tvrdí, že PCR test, kterým se zjišťuje covid v těle potenciálních pacientů, byl vyvinut speciálně kvůli novému typu koronaviru a během testu má například docházet k poškození mozku, druhý hoax pro změnu říká, že testy na covid byly distribuovány dávno před tím, než se o nemoci začalo mluvit.

Reklama

Obě dezinformace se v určité míře objevují už několik týdnů a hojně jsou zastoupeny i na sociálních sítích mezi tuzemskými uživateli. První a pravděpodobně starší hoax tvrdí, že takzvaný PCR test, při němž dochází k výtěru vatovou tyčinkou z nosohtlanu, vzniknul kvůli covidu.

Konspirátoři pak nejčastěji uvádí, že smyslem tohoto vyšetření je například umístit do těla testovaného sledovací čip či poškodit přechod mezi sliznicí a mozkem nebo dokonce samotný mozek.

Tato konspirace byla už dávno několikrát vyvrácena. Předně je třeba zmínit, že testování formou výtěru není ničím novým. Samotná metoda výtěru je téměř 100 let stará a PCR testy byly vyvinuty před necelými 40 lety chemikem Karym Mullisem. 

Vzhledem k poloze, kterou je výtěr do nosohltanu zavádět, pak ani není možné mozek jakýmkoliv způsobem poškodit. Je přirozené, že test je nepříjemný a může při něm dojít ke krvácení, jak ale vysvětluje například video, na které upozornila agentura Reuters, při zavádění vatové tyčinky nebezpeční nehrozí.

"Výtěr neprobíhá v bezprostřední blízkosti hematoencefalické bariéry, nenarušuje ji a tudíž nijak neohrožuje náš nervový systém," sdělil agentuře AFP John Dwyer, imunolog a emeritní profesor na Univerzitě v Novém jižním Walesu, v emailu z 10. července. "Neexistuje možnost, že by jednoduchý výtěr nosohltanu narušil krevní mozkovou bariéru," dodal.

O covidu se vědělo už před lety? Opět lež

V souvislosti s testy na covid se nově objevuje i další dezinformace. Ta tvrdí, že testy detekující nový typ koronaviru byly vyráběny už v roce 2018 nebo 2017, tedy o dva až tři roky dříve, než se měl covid objevit u prvních pacientů v Číně.

Konspirátoři se ohánějí obrázkem z webové databáze WITS, která mapuje statistiky účetnictví Světové banky. Dezinformační média typu Aeronet tvrdí, že k obchodování s testy mělo docházet od roku 2017 a screen, který se šíří internetem, považují za důkaz.

Ve skutečnosti ale ze strany konspirátorů a dezinformačních médií, které tento hoax šíří, došlo k nepochopení pojmů, či k záměrnému překroucení pravdy. Webový archiv ukazuje, že v databázi se původní informace skutečně nacházela, nejednalo se však o distribuci testů na covid, jak dokládá hned první věta.

V ní je totiž rozebrán popis zboží a je zde uvedeno:" Diagnostická činidla založená na testu nukleových kyselin polymerázovou řetězovou reakcí (PCR)." Jedná se tedy o obecnou distribuci testu, který je, jak jsme uvedli výše, starý desítky let.

Proč je u něj tedy uveden název současné pandemické nemoci? Šlo pouze o zavádějící výklad, jehož vysvětlení bylo do databáze následně doplněno a celá nesrovnalost tím byla objasněna, jak upozornil server Manipulátoři. 

Věta "The data here track previously existing medical devices that are now classified by the World Customs Organization as critical to tackling COVID-19," která se v databázi objevuje nyní, v překladu znamená: "Data zde sledují již dříve existující lékařské přístroje, které jsou nyní klasifikovány Světovou celní organizací jako důležité pro řešení COVID-19."

Témata:  hoax EuroZprávy.cz Koronavirus dezinformace fake news

Související

Divadlo, ilustrační foto DOMÁCÍ

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

Karel Havlíček DOMÁCÍ

Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Ze společnosti

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Valorizace důchodu v roce 2022? Maláčová má plán!

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce v příštích týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize sdělit, obecně mluvila o několika stokorunách měsíčně.
Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Tomáš Klus oslaví pětatřicetiny! Co jste o něm nevěděli?

Písničkář Tomáš Klus, který se narodil 15. května 1986, patří ke komerčně úspěšným umělcům. Bývalý moderní pětibojař se již přes dekádu pohybuje ve vrchních patrech české populární hudby a svoji tvorbu neomezuje hudebními žánry. Ve svých textech se často vyjadřuje ke společenské a politické situaci v zemi a také aktivně podporuje nejrůznější ekologické aktivity.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Divadlo, ilustrační foto

Divadla a festivaly chtějí také zbavit povinnosti kontrolovat hosty

Zástupci českého divadla požadují po vládě, aby stejně jako provozovatelé restauračních zahrádek nemuseli od návštěvníků požadovat předložení dokladu, že neporušují protiepidemická opatření. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci zastřešujících kulturních organizací v reakci na dnešní informace z jednání vlády.

před 4 hodinami

Ministerstvo zahraničí

Česko považuje ruské zařazení mezi nepřátelské země za další krok k eskalaci. Zeman opět mlčí

Česko považuje postup Ruska se zařazením na seznam nepřátelských zemí za další krok k eskalaci vztahů nejen s Českou republikou, ale i Evropskou unií a jejími spojenci. V dnešním prohlášení to uvedlo ministerstvo zahraničí. Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen ČR a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo.

před 4 hodinami

Moskva, Kreml

Rusko zmrazilo účty americké stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš prý neumí vyhodnotit roli Benešové v Zemanově rezignaci

Premiér Andrej Babiš (ANO) není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana hrál jeho vztah s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Babiš dnes ČTK sdělil, že respektuje Zemanovo rozhodnutí odejít ke konci června ve funkci, za jeho dlouholetou práci mu děkuje a do budoucna mu přeje hodně úspěchů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu

V souvislosti se vpádem do Kapitolu padlo přes 2000 obvinění

Více než 2000 obvinění z trestných činů proti 411 podezřelým: Takový byl tento týden podle deníku The Washington Post (WP) průběžný účet masivního vyšetřování kolem lednových nepokojů na půdě amerického Kongresu. Vedle klasického vyšetřování pokračuje také snaha samotného Kongresu události prošetřit, přičemž vyjednavači republikánů a demokratů dnes dosáhli dohody ohledně podoby vyšetřovací komise.

před 6 hodinami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 6 hodinami

Slovensko, ilustrační foto

Česko vrací Slovensko opět do červených zemí

Slovensko se po týdnu na takzvané mapě cestovatele v pondělí vrátí z oranžových do červených zemí s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Z nejhorší kategorie do červené se přesunou Francie a Andorra. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude nově mít San Marino, do zelené kategorie, pro kterou neplatí žádné povinnosti při cestování, se vrátí Island. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

před 7 hodinami

Afghanistán, ilustrační foto

Při výbuchu bomby v mešitě v Afghánistánu zemřelo nejméně 12 lidí

Při výbuchu bomby v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu dnes zemřelo nejméně 12 lidí a dalších 15 bylo zraněno. K explozi došlo během tradiční páteční modlitby, ačkoli v zemi má již druhý den platit třídenní příměří vyhlášené hnutím Tálibán na oslavu svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu. Útok, ke kterému se zatím nikdo nepřihlásil, odsoudilo jak hnutí Tálibán, tak mise Evropské unie v Afghánistánu, informovala agentura Reuters.

před 7 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger rezignovat nehodlá, nejasnosti kolem majetku má za vysvětlené

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné. Novinářům dnes řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Uvedl, že nic špatného neudělal a řadu věcí už vyjasnil. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatného, co by znamenalo moji rezignaci," uvedl. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

DSB21 If At All Kibbutz Contemporary Dance Company

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama