Zdravotní pojišťovny zatím nevědí, jak budou firmy hlásit testy na koronavirus

Zdravotní pojišťovny zatím nevědí, jakým způsobem jim budou firmy vykazovat testy na koronavirus k proplacení. ČTK to dnes sdělili jejich zástupci. Začít testovat své zaměstnance mohou firmy už v pondělí 1. března. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Milan Řepka na dotaz ČTK uvedl, že výkazy k proplacení testů se budou posílat jednou měsíčně, poprvé v dubnu.

Reklama

Pojišťovny budou za samotest, který si firma musí koupit u jednoho ze schválených výrobců, hradit 60 korun až čtyřikrát měsíčně. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) bude testování zatím dobrovolné, poté po zhruba dvou týdnech povinné.

Peníze půjdou z takzvaného fondu prevence, z nějž za normálních okolností platí benefity pro pojištěnce. Proplácejí například nepovinná očkování, vyšetření nebo přispívají na sport. Ve fondu mají ale pojišťovny peníze nikoliv ze zdravotního pojištění, ale plní je z dalších zdrojů, jako jsou penále nebo přebytky z hospodaření.

Například VZP, u níž je pojištěno asi 60 procent obyvatel, do něj může podle zákona dát maximálně 0,3 procenta z ročního příjmu ze zdravotního pojištění. V roce 2020 pojišťovna ve zdravotně pojistném plánu počítala s příjmy 149 miliard korun, do fondu by tak mohla ten rok poslat zhruba 447 milionů korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje, že pokud by testování bylo povinné, týkalo by se 1,88 milionu lidí. Měsíčně by mohlo být provedeno až 7,5 milionu testů a náklady by činily asi 450 milionů korun.

Vláda avizovala změnu zákona. "Měla by být realizována legislativní úprava, aby mohly být do fondů prevence zdravotních pojišťoven převedeny finanční prostředky ze základních fondů zdravotních pojišťoven, ze kterých je hrazena zdravotní péče," uvedl mluvčí VZP Řepka.

Doplnil, že zaměstnavatelé mohou využívat pro testování zaměstnanců také praktické nebo závodní lékaře a stávající testovací místa nemocnic a laboratoří, kde se může každý občan testovat antigenním testem jednou za tři dny. Pojišťovny to upřednostňují, protože náklady nese základní fond zdravotního pojištění.

"V této chvíli se prakticky nedá odhadnout, jaký celkový náklad testování bude představovat. Mimo jiné i kvůli tomu, že nevíme, jaké množství firem a zaměstnanců se rozhodne do programu zapojit," řekl výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada. Svaz sdružuje šest menších zdravotních pojišťoven. "Lze předpokládat, že fondy prevence budou adekvátně navýšeny, aby nemuselo dojít k zastavení standardních programů, které se v rámci něj proplácí," dodal Balada. Záležet bude podle něj na rozhodnutí správních rad jednotlivých pojišťoven.

V současné době se pojišťovny na to, jakým způsobem budou firmy nakoupené a použité testy u svých zaměstnanců vykazovat, řeší. Podle mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Nicol Lenertové se to dozvěděly ve čtvrtek. "Aktuálně intenzivně pracujeme na přípravě programu a jeho podmínek, podle kterých budeme toto samotestování hradit. Zároveň koordinujeme podmínky pro zaměstnavatele s ostatními zdravotními pojišťovnami," napsala ČTK.

Některé okolnosti testování ale mohou být podle pojišťoven potenciálně problematické. Například zatím není jasný okruh právnických osob, které budou mít na příspěvky za test nárok.

"Dále je třeba zajistit smluvní vztah všech tisíců soukromých subjektů s každou ze sedmi zdravotních pojišťoven, aby bylo vůbec právě průchodné poukazovat na jejich účty nemalé částky z veřejných prostředků," uvedl vedoucí oddělení marketingu Vojenské zdravotní pojišťovny Jan Mates. Pojišťovny totiž mají smlouvy s osobami jako pojištěnci, nikoliv s firmami.

Pochybnosti jsou podle něj také o tom, jestli je možné stanovit pro zaměstnance či podnikatele test jako povinný. Soud totiž v minulosti zrušil nařízení povinné testování personálu v sociálních službách. Analogie s testem na alkohol, kterému se zaměstnanec musí podrobit, není možná, protože je tato povinnost přímo v zákoníku práce. I podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by se to muselo nařídit zákonem.

Témata:  VZP zdravotní pojišťovny EuroZprávy.cz

Související

NÁZORY

Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu klinické demokratické smrti

KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v současné době může tak maximálně psát na vizitku. V reálném politickém životě byl degradován na vojína. Šéf vlády zcela ztratil kompetence, nechal se hlavou státu Milošem Zemanem doslova zahnat do kouta. Díky strachu, jak moc bude ministerský předseda potřebovat po volbách podporu nejvyššího ústavního činitele, ztrácí soudnost a tupě poslouchá rozkazy z Hradu, byť jsou absurdní, jak z Havlových her. Odvolat prozápadního šéfa diplomacie, který dráždil proruské panstvo, a nemít za něj náhradu, je vrcholem zoufalství a trapnosti.
NÁZORY

Zaujmout děti knihou není lehké, vsadil jsem na tajemno. Příběhy podpoří autisty, říká Paur

ROZHOVOR - Vždy jej poutalo tajemno a při objevování české historie si často kladl otázku, proč se vlastně určitá událost odehrála. Proto se spisovatel Tomáš Paur rozhodl vytvořit knihu s titulem Když myši vylezou ze svých skrýší, která nejen pro děti mapuje zapomenuté příběhy staré Prahy, jež mají reálný základ ve starých pověstech českých. „V dnešní moderní době telefonů a sociálních sítí, není zrovna jednoduché najít námět na knihu, která by současné děti zaujala. A právě ilustrace od umělecké legendy Jiřího Srnce dělají knihu poutavou a tajemnou,“ říká o své prvotině v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Paur, který částí z prodeje podporuje děti s poruchou autistického spektra.

Reklama

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 29 minutami

V Izraeli ode dneška nemají povinnost nosit roušky ve vnějších prostorech

V Izraeli dnes přestala platit povinnost nosit roušky ve vnějších prostorech. Země i díky rychlému tempu očkování zaznamenala výrazné snížení denního přírůstku počtu případů nákazy novým koronavirem, uvedla agentura Reuters. Nošení ochrany úst a nosu ale zůstává povinné ve vnitřních prostorech přístupných veřejnosti.

před 43 minutami

před hodinou

před hodinou

Britové podpořili Česko v souvislosti s vyhoštěním 18 Rusů, vyjádřil se ministr Raab

Britská vláda dnes vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group.

před hodinou

NATO podporuje Česko při vyšetřování podílu Ruska na explozi ve Vrběticích

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která podle nejmenovaného aliančního představitele vyšetřuje zlovolné aktivity Ruska na svém území. Uvedla to dnes agentura Reuters. Kauza je podle něj dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo Polsko, Německo nebo Ukrajina.

před hodinou

Moskva hrozí ČR odvetou, předvolala si českého velvyslance Pivoňku

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí, které si následně podle zdrojů agentury TASS předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Stoupenci Navalného svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla dnes agentura Reuters. 

před 3 hodinami

CDU a CSU stále nemají jasno o lídrovi, budou o něm hlasovat

Německé strany CDU a CSU ani po víkendu nemají jasno o svém společném lídrovi do zářijových parlamentních voleb. Strany o volebním vůdci budou hlasovat, informovala dnes agentura Reuters. O místo se uchází předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Markus Söder, kteří se mezi sebou nedokázali dohodnout. Po 16 letech nebude ve volbách kandidovat současná kancléřka Angela Merkelová.

před 4 hodinami

Stovka demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze provolávala Rusku hanbu

Přes sto demonstrantů se dnes sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na twitteru. 

před 4 hodinami

Německo si dnes připomíná oběti koronaviru

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie požádá o výslech ruských agentů kvůli výbuchu ve Vrběticích

Česká republika požádá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. 

před 5 hodinami

Vláda věděla o zapojení Rusů do teroristického činu. A Hamáček přesto chtěl do Moskvy. Neuvěřitelné, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský tvrdí, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) předvedl naprostý vrchol diletantismu, pokud věděl, že za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 stojí důstojníci ruské tajné služby GRU a přitom hodlal letět do Ruské federace kvůli vakcíně Sputnik V. „Jsem přesvědčený, že vláda čtrnáct dní už disponovala informací, kdo atak na sklad spáchal. Pro mě je neuvěřitelné, že tady se odehrál státní teroristický útok na svrchovaný stát a Hamáček byl přesto ochoten se do Moskvy vypravit. Zřejmě tam chtěl letět zatknout špiony Miškina a Čepigu, po nichž policie pátrá, jiné vysvětlení se k jeho misi nenabízí, říká pro EuroZprávy.cz s ironickým nádechem místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama