Agresivní policista selhal a musí dostat trest. Služba u sboru je ale nyní extrémně náročná, říká pro EZ Výborný

Jeho počínání odsuzuje, ale zároveň by celou kauzu nedramatizoval. Lidovecký poslanec Marek Výborný se snaží incident, při němž policista bez roušky nafackoval na autobusové zastávce silně opilému muži, protože si odmítal nasadit ústenku, posuzovat bez emocí. „Policistovo chování je neomluvitelné. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že aktuální služba u sboru, je extrémně náročná. Řada policistů je koronavirem nakažena či musela do karantény, což způsobuje podstav. Tím ale nikoho neomlouvám,“ říká pro EuroZprávy.cz Marek Výborný.

Reklama

Fyzické násilí se mu příčí. A tak záběry, na nichž policista fackuje opilého muže bez roušky, bývalého předsedu KDU-ČSL Marka Výborného zarazily. „ I když se země nyní nachází v nouzovém stavu, tedy v mimořádné situaci, musí Policie České republiky stále jednat v souladu s platnými zákony a předpisy. Policistovo jednání je skutečně za čarou,“ má jasno člen Ústavně právního výboru v Poslanecké sněmovně.

Incident, za který se už veřejnosti omluvil ministr vnitra Jan Hamáček, policejní prezident Jan Švejdar i ředitel pražské policie Tomáš Lerch, se odehrál na autobusové zastávce v sobotu dopoledne, a to v pražských Vysočanech v ulici K Žižkovu. Událost, při níž policista dvakrát udeřil do obličeje silně podnapilého muže, natočil náhodný svědek a záběry umístil na Facebook.

Na nich agresivní policista zakročuje proti člověku, který nemá rouškou, ale jak je na záznamu jasně vidět, muž zákona rovněž žádnou ochranu dýchacích cest nemá. Ústenku si nasadí později, a když kontrolovaný vzteky mrští rouškou o zem, dostane druhou facku. Policistovi nadřízení pro jeho jednání nenašli pochopení ani poté, co vyšlo najevo, že opilec, který nadýchal přes dvě promile, demoloval projíždějící auta. Politik proto ocenil postoj tria, které za Policii České republiky zodpovídá. „Omluva policejního prezidenta Švejdara, ministra Hamáčka i pražského ředitele Lercha je dostačující a v naprostém pořádku. Nehledali žádné výmluvy a policistovo pochybení před veřejností přiznali. Více udělat nemohli.“

Výborný si netroufá říci, zda by měl být policista okamžitě propuštěn. Jednoznačný verdikt z jeho úst nezazní ani při připomenutí skutečnosti, že pokud se občan při nouzovém stavu dopustí protiprávního jednání, dostane mnohem tvrdší trest než za normálních okolností. „Bez přemýšlení mohu říci, že se dopustil jasného profesionálního selhání. Potrestání bych ale nechal na jeho šéfech. Jsem přesvědčen, že policejní prezident i prezídium disponuje metodickými postupy, jak nevhodné chování svých podřízených sankcionovat. Osobně si netroufnu říci, jak by policistův prohřešek měl být kázeňsky řešen,“ praví pro EuroZprávy.cz předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení.

Zastupitel města Heřmanův Městec přesto podotýká, že trest musí zákonitě přijít. „Je patrné, že se zasahující policista nezachoval v souladu s právními postupy. Podle zveřejněných záběrů na sociální síti se zjevně provinil a plně věřím, že se vedení Policie České republiky bude incidentem i nadále zabývat.“

Na druhou stranu by ale Výborný z celé aféry nedělal žádnou dramatickou kauzu. „Samozřejmě, že měl policista udržet nervy na uzdě a nikoho netlouci. Musíme si ale uvědomit, že Policie České republiky je během nouzového stavu pod obrovským tlakem a navíc se musí nyní obejít bez množství lidí, kteří jsou nakaženi anebo musejí zůstat v karanténě. Aktuální služba u policejního sboru proto v současné době není vůbec jednoduchá, ale naopak extrémně náročná,“ upozorňuje bývalý ředitel pardubického Gymnázia Mozartova.

Právě kvůli složitým podmínkám, které způsobuje koronavirová pandemie, vyjádřil lidovecký poslanec respekt k práci policejních složek. „I přes tyto problémy bezpečnostní situaci zvládají. A často se dostávají do vypjatých situacích. Opravdu se nikoho nechci zastávat, aby to nevyznělo, že facky bagatelizuji, ale přiznejme si, zda vždy, když se dostaneme do stresu, se chováme vzorně a podle pravidel,“ míní Marek Výborný.

Témata:  policie Policie ČR EuroZprávy.cz Koronavirus Jan Švejdar (policejní prezident) Marek Výborný (KDU-ČSL)

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto DOMÁCÍ

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Ze společnosti

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.
Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 9 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 10 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 10 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 11 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 12 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 13 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama