Brno trápí problém s odpadky. Lidé vyhazují k popelnicím nábytek, lednice i mikrovlnky

Uplynulý rok ovlivněný koronavirovou pandemií se promítl také do množství vyprodukovaného odpadu v Brně. Projevuje se to nejen v plných sběrných místech a v nádobách na odpad, ale i u vznikajících černých skládek. Za ty se považuje i odložení mikrovlnné trouby či televize vedle kontejnerů. Často se tam objevuje i dřevěný nábytek, řekla ČTK mluvčí brněnských strážníků Markéta Skřivánková.

Reklama

I když strážníci za loňský rok prověřují o 20 případů méně než v roce 2019, podezření na vznik nepovolené skládky je na 70. Nečastěji je řešili ve středu města a dále v Zábrdovicích, Židenicích nebo Žabovřeskách. "Hlídky městské policie se na ně zaměřují prakticky nepřetržitě, a jejich počet se tak daří redukovat. Velkou roli zde hraje i všímavost občanů. Velmi pomáhá to, že na černou skládku upozorní už v začátcích jejího vzniku, a tím tak předejdou jejímu zvětšování. Bohužel i přes veškeré snahy nelze vzniku černých skládek zcela zamezit," uvedla Skřivánková.

Upozornila na to, že ne vždy jde o odlehlá prostranství nebo příkopy u lesních cest. "Za černou skládku se totiž považuje i to, co lidé odloží obvykle vedle kontejnerového stání v úmyslu zbavit se toho. Lidé tímto způsobem často vyhazují třeba nepotřebné bytové vybavení, od menších elektrických přístrojů typu mikrovlnné trouby, televizorů až po výrazně objemnější, jako jsou ledničky či pračky. Mnohdy se zde objevuje i dřevěný nábytek a třeba také matrace," popsala Skřivánková.

Problémem je pak i odkládání tříděného odpadu vedle kontejnerů, kdy se například vlivem větru papíry, plastové obaly a další nečistoty rozlétnou po širokém okolí a znečišťují město, někdy i velmi daleko od místa zanechání odpadu.

Stává se, že hlídky na skládce najdou i předměty pocházející z trestné činnosti. Například začátkem roku nalezly na černé skládce v Žabovřeskách jeden pár registračních značek.

Objemný, biologický nebo nebezpečný odpad či textil a kovy mohou obyvatelé zdarma odevzdat ve sběrných střediscích, kterých společnost Sako Brno nyní provozuje 35. Jejich otevírací dobu koronavirus neovlivnil. Platí tam však přísná hygienická pravidla.

"Do prostoru střediska je povolen vstup pouze jedné osoby, případně vjezd jednoho auta. Občané odkládají odpady do kontejnerů bez pomoci obsluhy, ta je pouze směřuje k příslušným kontejnerům podle druhu odkládaného odpadu. Dočasně jsme kvůli ochranným opatřením zastavili odběr použitých výrobků a nábytku, a to včetně sbírky v rámci projektu REUSE," uvedl mluvčí Sako Brno Michal Kačírek.

Dodal, že na sběrných střediscích evidují nárůst odloženého odpadu v meziročním srovnání o devět procent na 21.646 tun. "Z toho množství bioodpadu narostlo o 11 procent a množství vybraného použitého oleje o 15 procent. Papíru se vybralo o pět tun více, skla o 33 tun více. Množství plastu na sběrných střediscích sice kleslo o pět tun, zato z brněnských ulic se jich svezlo o 364 tun více, což je zvýšení o devět procent," vyčíslil Kačírek.

Témata:  Brno odpady EuroZprávy.cz

Související

NÁZORY

Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu klinické demokratické smrti

KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v současné době může tak maximálně psát na vizitku. V reálném politickém životě byl degradován na vojína. Šéf vlády zcela ztratil kompetence, nechal se hlavou státu Milošem Zemanem doslova zahnat do kouta. Díky strachu, jak moc bude ministerský předseda potřebovat po volbách podporu nejvyššího ústavního činitele, ztrácí soudnost a tupě poslouchá rozkazy z Hradu, byť jsou absurdní, jak z Havlových her. Odvolat prozápadního šéfa diplomacie, který dráždil proruské panstvo, a nemít za něj náhradu, je vrcholem zoufalství a trapnosti.
NÁZORY

Zaujmout děti knihou není lehké, vsadil jsem na tajemno. Příběhy podpoří autisty, říká Paur

ROZHOVOR - Vždy jej poutalo tajemno a při objevování české historie si často kladl otázku, proč se vlastně určitá událost odehrála. Proto se spisovatel Tomáš Paur rozhodl vytvořit knihu s titulem Když myši vylezou ze svých skrýší, která nejen pro děti mapuje zapomenuté příběhy staré Prahy, jež mají reálný základ ve starých pověstech českých. „V dnešní moderní době telefonů a sociálních sítí, není zrovna jednoduché najít námět na knihu, která by současné děti zaujala. A právě ilustrace od umělecké legendy Jiřího Srnce dělají knihu poutavou a tajemnou,“ říká o své prvotině v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Paur, který částí z prodeje podporuje děti s poruchou autistického spektra.

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 7 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 10 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 12 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 13 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 13 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama