Cestování se jen tak k normálu nevrátí, ale Chorvatsko zůstane otevřené, avizoval Petříček

Vzhledem k událostem posledních dní, kdy některé evropské země zařadily Česko na seznam rizikovějších zemí z důvodu špatné situace na Karvinsku, vyvstává otázka, jak tomu bude letos s cestováním. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navzdory minulému víkendu ubezpečil, že nehrozí uzavření oblíbených letovisek, ačkoliv by uvítal, kdyby Češi raději trávili dovolenou doma, a podpořili tak českou ekonomiku.

Reklama

"Měli bychom podpořit ekonomiku tím, že zůstaneme na dovolenou v Česku,“ uvedl šéf resortu zahraničí v interview pro CNN Prima NEWS a vyloučil zároveň opakování slovinského scénáře v případě dalších zemí.

Slovinsko o víkendu podmínilo Čechům vstup na své území pouze s negativním testem na koronavirus popřípadě podstoupením čtrnáctidenní karantény. Výjimkou je tranzit kratší než 12 hodin. Později se Lublaň rozhodla toto opatření přehodnotit a nově se už vztahuje pouze na Moravskoslezský kraj.  

"V Česku je spousta skvělých míst. Doporučil bych podpořit naši ekonomiku tím, že zůstaneme v Česku. Já sám chci strávit velkou část dovolené tady. Ale možnost cestovat i k moři je, snažíme se, aby to bylo bez problémů. Je pravda, že ta situace stále není za námi a tu a tam se vyskytne epicentrum nákazy a jsou jistá rizika, mohou nastat neočekávané komplikace, jako teď v případě Slovinska," objasnil Petříček nové změny, s nimiž by měli rekreanti počítat.

Teď nemáme žádné signály, že by hlavní turistické destinace přehodnocovaly přístup k České republice. Jsme průběžně v kontaktu a žádal jsem naše ambasády, aby ověřily, jestli se něco podobného nemůže stát nejen v Chorvatsku, ale i u našich sousedů," vyjádřil se k případné hrozbě opakování slovinského scénáře.

Na otázku, jak konkrétně se bude kontrolovat, zda lidé přijíždějící do Slovinska nepocházejí z Moravskoslezského kraje, odpověděl ministr zahraničí, že půjde o podepisování čestného prohlášení, jehož vzor je veřejně přístupný na webových stránkách českého velvyslanectví v Lublani. Daná osoba potvrdí úřadům, že v posledních 14 dnech nepobývala v této oblasti.

Ministr zahraničí rovněž také připustil, že vláda možná situaci v českém lokálním ohnisku nákazy novým typem koronaviru možná podcenila. Vinu rozhodně nevidí v hornících, nýbrž spíše v přístupu vedení firmy OKD a odbornících, na jejichž stanoviscích postupovala česká vláda. On sám by uvítal, kdyby i lidé z Moravskoslezského kraje mohli cestovat bez omezení.

Petříček rovněž také nepočítá, že by došlo k plnému obnovení cestovního ruchu, na nějž jsme byli zvyklí v době před koronavirem. Stále by měli turisté počítat s případnými neočekávanými okolnostmi, včetně ochromení dopravy a omezeného fungování služeb. Lidé by neměli být překvapení ze zrušených letů kvůli uzavírání některých lokalit, a proto by se měli proti této nahodilosti raději pojistit.

Zapomínat by neměli ani na léčebné výdaje související s případnou nákazou novým typem koronaviru. Obecně vzato se v dohledné době neomezený a nekontrolovaný přesun lidí ze zemí do zemí a z kontinentů na kontinenty jen tak neobnoví. Dotyční si budou muset zjišťovat, jaká je v jejich cílové zemi situace.

"Ty průzkumy mě samozřejmě netěší. Odvedli jsme kus práce a doufám, že to lidé ocení. Máme silné kandidátky i program. Budeme bojovat a představíme, co chceme v následujících čtyřech letech v krajích změnit. Nebál bych se toho, máme dobré a zkušené kandidáty a naši lidé vědí, co je potřeba v krajích udělat," vyjádřil se šéf resortu zahraničí k nízkým preferencím, které sociálním demokratům připisují předvolební průzkumy.

"Teď se soustředíme na senátní a krajské volby a nechci ztrácet energii přemýšlením, co bude potom," dodal a vyloučil zároveň také případné ambice usilovat o post předsedy strany. Momentálně se hlavně snaží pomoct Praze, kde je na tom ČSSD zatím bídně. Díky třem kvalitním kandidátům do Senátu by se rád víc zaměřil na pražská témata a oslovil tamní voliče.

Podle Petříčka by se pražská předvolební kampaň sociálních demokratů měla soustředit na bydlení. Na stole momentálně leží nový návrh na zajištění dostupného bydlení. Rovněž se také diskutuje o městském prostoru a kultuře, kterou epidemie koronaviru poznamenala. V Praze je kultura financovaná méně ve srovnání s jinými kraji, ačkoliv je z českého hlediska potřebná, a to i na mezinárodní úrovni.

"Moje manželka se dlouhodobě věnuje řadě aktivit, které souvisí s mojí prací. Pomáhá partnerům diplomatů v Praze, iniciovala návštěvu diplomatického sboru v Litomyšli, kde bylo víc než padesát diplomatů. Začala se věnovat sociálním sítím, protože chce upozornit na témata, která se v diplomacii dějí," vyjádřil se ministr zahraničí ke své manželce, která je aktivní na sociálních sítích.

Témata:  Chorvatsko cestování EuroZprávy.cz Koronavirus Tomáš Petříček

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto DOMÁCÍ

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 3 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 3 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 4 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 5 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 5 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 7 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama