Většina Čechů tráví dovolenou doma. Panují obavy z covidu i komplikovaných opatření

Pandemie covid-19 a v jejím důsledku uzavřené hranice se výrazně podepsaly na cestovním ruchu. České cestovní kanceláře zaznamenaly téměř stoprocentní pokles objemu karetních transakcí. I po uvolnění devět z deseti Čechů tráví letošní dovolenou v tuzemsku kvůli komplikovaným karanténním opatřením. Například od 24. srpna musejí všichni cestující ze Španělska mít buďto negativní test nebo jít do karantény.

Reklama

Největší poptávka je po Šumavě a poznávacích zájezdech. Významnou roli v rozhodování českých turistů, kam letos vyrazí, hraje lokalita a stravování. Riziko případné infekce koronavirem je považováno za nejméně důležité.

Cestovní ruch se na českém HDP z dlouhodobého hlediska podílí celkem třemi procenty. V roce 2018 se mu například podařilo vyprodukovat 337 miliard korun s přidanou hodnotou 132 miliard. V důsledku epidemie koronaviru ale utrpí těžkou korunu. V sázce je přitom cca 241 000 pracovních míst.

"Podíl přidané hodnoty vytvořené v sektoru cestovního ruchu dosahoval loni necelých 3 %. Nicméně podíl na zaměstnanosti je vyšší, jak je to v sektoru služeb obvyklé: podíl na zaměstnanosti ČR byl 4,5 %. Existují přitom velké regionální rozdíly. V Praze cestovní ruch vytvářel téměř 4 % z celkové hrubé přidané hodnoty, v Moravskoslezském kraji pak jen málo přes 2 %,“ vyjádřil se k tomu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Nejvíc lidí 71 000 zaměstnávají restaurace a hotely se 40 000 lidskými zdroji. Právě ubytovací zařízení postihla koronavirová krize snad nejtvrději, což ostatně potvrzují i údaje o platebním chování klientů České spořitelny.

"Objemy karetních transakcí se v této oblasti v Česku oproti loňskému roku výrazně propadly. Například v týdnu do 29. března byly o 90 % nižší než v tom samém období v roce 2019. Ve druhé polovině června už ale letošní tržby začaly loňské hodnoty překonávat,“ nechal se slyšet ekonom.

V týdnu do 12. července pak ale došlo k nárůstu útrat za hotelové služby v Česku, ba dokonce o 71 % víc než ve stejném týdnu minulého roku. Hůře jsou na tom cestovní kanceláře, které v Česku zaměstnávají 14 000 lidí.

"Tržby českých cestovních kanceláří zaznamenaly v týdnu do 12. dubna 99% pokles oproti loňskému roku a až do konce června se pohybovaly na úrovni 70 % oproti běžným výsledkům,“ nechal se slyšet Navrátil. Stejný trend vykazují také útraty za jízdenky a letenky, které se stále pohybují pod loňskými údaji. Důvodem může být právě skutečnost, že lidé dnes spíše preferují dovolenou v tuzemsku.

Covid-19 měl totiž za následek zásadní obrat, pokud jde o plánování letošních dovolených. Poukázala na to iniciativa "Zachraňme turismus", která vznikla ve spolupráci mezi agenturou STEM/MARK a projektem Česko v datech, a která provedla na toto téma průzkum.

Ukázalo se například, že cca půlka českých turistů plánuje dovolenou delší než šest nocí, přičemž devět z deseti lidí má úmysl jí strávit ve své vlasti.

"Zdá se, že Češi budou více trávit dovolenou v ČR. Otázka je, jak moc zasáhne ekonomiku výpadek zahraničních turistů. Podle ČSÚ spotřeba příjezdového cestovního ruchu loni dosáhla 167 miliard korun. Pokud bychom předpokládali, že toto číslo by kleslo do blízkosti nuly, tak by to znamenalo další výrazný pokles české ekonomiky, ale i zaměstnanosti. Nicméně pokud Češi budou méně jezdit do zahraničí a budou více využívat tuzemský cestovní ruch, tak mohou výrazně vykompenzovat negativní dopady z poklesu zahraničních turistů. Minimálně z makro pohledu. Data z platební bilance ukazují, že jsme v zahraničí utratili při cestování asi 135 miliard korun. Dopady samozřejmě nebudou rozloženy rovnoměrně regionálně: více bude postižená Praha,“ konstatoval Navrátil

"V letošním roce bude stěžejní přilákat české turisty do míst, kam obvykle jezdí zejména zahraniční hosté. Proměnlivý vývoj pandemie COVID-19 zatím nedává příliš velké šance tomu, že by se incoming vrátil do normálu. Je tedy třeba zaměřit se na Čechy a na to, co je zajímá a za co jsou ochotni utrácet. K tomu by měl zásadně přispět náš výzkum Dovolená v Česku 2020,“ nechal se slyšet Tomáš Barčík ze společnosti OutdoorTrip stojící za iniciativou "Zachraňme turismus".

"Klíčovým faktorem úspěchu pak bude úzká spolupráce mezi jednotlivými subjekty, tedy mezi regiony, ubytovacími službami, sportovními a kulturními atrakcemi, přepravci a provozovateli stravovacích zařízení. Zde nabízíme pomocnou ruku jak v propojování, tak v samotné stavbě produktů a jejich prodeji skrze vlastní prodejní platformu,“ podotkl.

Mezi nejoblíbenějšími lokalitami figurují v průzkumu Jižní Morava, Jižní Čechy a Šumava, kdežto mezi nejméně vyhledávanými je Plzeňsko, kam by rádo zavítalo jen 7,5 % respondentů, a to paradoxně tamních obyvatel, z nichž by jich chtělo 18,7 % poznávat krásy svého kraje.

Na základě jakých kritérií vybírat?

"Zásadním aspektem při výběru dovolené je i letos lokalita zájezdu, kterou za důležitou považuje téměř 83 % respondentů našeho průzkumu. S rozdílem zhruba deseti procentních bodů je na druhém místě kvalita stravování těsně následovaná možnostmi aktivit a zážitků. Méně zásadní (ale stále důležitá) je i cena ubytování či recenze jednotlivých míst,“ informoval Berčík s tím, že necelých 40 % Čechů nebere v potaz riziko možné infekce koronavirem. 

Naopak 42 % respondentů dá při výběru dovolené na rady a doporučení svých blízkých, 31 % na internetové nabídky a 24 % na slevové portály. Významnou roli hraje také cena. Češi zpravidla počítají, že za dovolenou utratí v přepočtu pět až deset tisíc. Pouhých 7,6 % se chystá vydat přes 20 000 korun, a to zpravidla domácnosti s příjmem nad 50 000 korun.

Vyjma destinace, ceny nebo ubytování je také zajímavý výběr, s kým strávit letošní dovolenou. Polovina Čechů počítá pouze se svým partnerem, a to zpravidla nejstarší a nejmladší ročníky, které se mezi sebou shodnou i v jiných věcech, jako je například druh dovolené. Lidé ve věku 30-44 let počítají i se svými dětmi. Jestli existuje na něčem shoda všech dotazovaných, tak na tom, že skoro nikdo z nich nechce strávit dovolenou sám.

Hotel nebo kemp?

Při vybírání dovolené hrají u Čechů významnou roli také hotely a penziony, jimž nejvíc dávají přednost ročníky starší 60 let, které se pro ně rozhodují v 60 % případů. Lidé rovněž také příliš nepoptávají služeb sdíleného ubytování, jako je třeba Airbnb, hostelů a ubytoven. Jistou výjimku tvoří nejmladší věková kategorie 18-29 let, u níž se velké oblibě těší kempy a karavany. Z celkového počtu respondentů se ale jedná spíše o třetí nejméně oblíbený způsob dovolenkového bydlení.

Hotely jsou z dlouhodobého hlediska velice oblíbené u cizinců a čím víc jsou luxusní, tím lépe se jim v tomto směru daří. Například v českých pětihvězdičkových hotelích se v roce 2019 například ubytovalo pouhých sedm procent Čechů a zbytek byl tvořen zahraničními turisty. Podobně je tomu i v hotelech, motelech a botelech se čtyřmi hvězdami, v nichž je poměr cizinců a našinců zhruba sedm ku třem.

Největší oblibě se v minulém roce těšila čtyřhvězdičková ubytovací zařízení, v nichž se celkově ubytovalo přes sedm milionů hostů. Do českých hromadných ubytovacích zařízení (od pětihvězdičkových hotelů po kempy nebo ubytovny) zavítalo v roce 2019 celkem 22 milionů lidí, mezi nimiž byla česká klientela zastoupená jen z cca 200 000. Cizinci zpravidla vyhledávali luxusní hotely, kdežto Čechy penziony, chatové osady a kempy.

Cizinci do Prahy, našinci na Moravu

Přestože průzkum vedený iniciativou "Zachraňme turismus" ukázal velkou popularitu Šumavy, data Českého statistického úřadu hovoří, že v roce 2019 byla nejvíc oblíbená Praha, do níž za celý rok zavítalo přes osm milionů hostů. Za zmínku ale stojí, že v případě hlavního města bylo 85 % návštěv tvořeno cizinci. Se stejným trendem se setkalo také Karlovarsko a proto jsou tyto dva regiony také nejvíce zasaženy momentální situací.

"Zda počet zahraničních turistů zůstane nižší i v dalších letech, výrazně ovlivní případná druhá vlna, která oživí obavy z cestování, a na druhé straně dostupnost vakcíny. Dobré je podívat se do minulosti, jak katastrofy nebo epidemie změnily chování lidí. SARS i MERS výrazně snížily počty turistů například v Hong Kongu, ale jen krátkodobě a nezvrátily dlouhodobý rostoucí trend. Tsunami, která si v roce 2004 vyžádala čtvrt milionu obětí, vedla například v thajském Phuketu k dramatickému poklesu turistů, ale po třech letech se jejich počet vrátil na úrovně před tsunami a opět trend zůstal rostoucí,“ vyjádřil se k tomuto negativnímu trendu ekonom Navrátil.

Pokud jde o návštěvnost Jihomoravského kraje, tak ta je čtyřnásobně nižší ve srovnání s Prahou. I tak se ale Jižní Morava těší větší oblibě Čechů ve srovnání s Prahou. Zcela nejméně hostů měl loni Pardubický kraj, do nějž přijelo necelých půl milionů lidí z Česka a ciziny.

Monitoringem největších toků zahraničních turistů lze u Česka vypozorovat rozdělení na dvě oblasti a jednu výjimku. V Severozápadní části republiky se koncentruje nejvíc Němců (SRN má v Česku obecně největší návštěvnost), zatímco od Pardubicka po Vysočinu na východ jsou hlavně Slováci. Výjimku pak tvoří jižní Čechy, kam nejčastěji jezdí Číňané.

Na Hrad

Protože má Praha největší návštěvnost, nelze se divit, že jednotlivé památky, významná místa a turistické atrakce doslova praskají ve švech. V přehledu nejnavštěvovanějších českých míst, který je každý rok sestavován agenturou CzechTourism, figuroval v roce 2019 Pražský hrad, kam se podívalo téměř 2,6 milionu lidí. Na druhém místě pak byla lanovka Petřín a na třetím pražská zoologická zahrada. V top 10 turistických místech ale loni figurovaly i mimopražské atrakce jako je areál Dolních Vítkovic v Ostravě, aquapark v Pasohlávkách nebo zlínská zoo.

Jediným regionem, který se do padesátky nejvyhledávanějších míst nedostal, je Karlovarsko, kde se největší oblibě těšil Hrad Loket, který ale v minulém roce navštívilo pouhých 156 tisíc návštěvníků.

Témata:  Hotely dovolená Ekonomika cestování Turisté cestovní ruch cestovní kanceláře EuroZprávy.cz Cizinci

Související

Hotel, ilustrační foto DOMÁCÍ

Hoteliéři otevření vítají, ubytování do příštího týdne přichystat stihnou

Hoteliéři, které dnes oslovila ČTK, otevření ubytovacích zařízení od příštího týdne vítají. Jsou připravení a do pondělí vše přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti a dodržování protiepidemických opatření nevidí problém. O otevření ubytovacích zařízení bez omezení kapacity pro rekreační účely od 24. května dnes rozhodla vláda.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Nemocnice v Gaze

Covid a ozbrojený konflikt. Přetížené nemocnice v Gaze jsou bojují na dvou frontách

Nemocnice v Gaze čelily přetížení kvůli pandemii ještě předtím, než začátkem minulého týdne propukly boje s Izraelem. Nyní ke koronavirovým pacientům přibyli zranění, píše agentura Reuters. "Ministerstvo zdravotnictví bojuje v Pásmu Gazy na dvou frontách - na koronavirové a na další, obtížnější, kde jsou zranění," uvedl Marván abú Sáda, primář chirurgického oddělení nemocnice aš-Šifá

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrés Manuel López Obrador

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů v Torreónu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se dnes omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

před 3 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

před 3 hodinami

Matt Hancock

Indická varianta koronaviru podle Británie očkované starší lidi nepostihuje

Podle prvních údajů jsou očkovaní starší lidé chráněni před obávanou variantou koronaviru odhalenou v Indii. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě četný výskyt takzvané indické mutace koronaviru v Británii vede k obavám, že země nebude moci zrušit zbývající protiepidemická omezení 21. června, jak je nyní plánováno.

před 3 hodinami

Benátky

Italské vládní strany se dohodly na zrušení zákazu nočního vycházení

Italské vládní strany se dnes dohodly na postupném rušení zákazu nočního vycházení. Informovala o tom agentura ANSA. Trvání zákazu, který má úplně zaniknout 21. června, rozdělovalo kabinet premiéra Maria Draghiho, jehož koalice zahrnuje pravicové i levicové strany. Díky zlepšující se epidemické situaci vláda v příštích týdnech umožní obnovu provozu ve vnitřních prostorech barů a restaurací či spuštění sjezdovek na ledovcích.

před 4 hodinami

Hraniční přechod s Rakouskem, ilustrační foto

Rakousko od středy nebude pro cestující z České republiky vyžadovat karanténu

Od středy se nemusí cestující z České republiky a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska odebrat do karantény. Cestovatelé však u sebe musí mít doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. V aktualizovaném nařízení o cestování však nadále platí velmi přísná pravidla pro osoby přijíždějící ze zemí silně zasažených obávanými variantami koronaviru, tedy z Brazílie, Indie a Jihoafrické republiky.

před 4 hodinami

Barma, ilustrační foto

USA, Británie a Kanada uvalily nové sankce proti barmské juntě

USA, Británie a Kanada dnes zavedly nové sankce proti barmské juntě, informuje agentura Reuters. Washington přidal na sankční seznam členy junty, která se v únoru po vojenském převratu postavila do čela asijské země a násilně potlačuje protesty, a několik dalších barmských představitelů. 

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Německo od 7. června nabídne očkování proti covidu všem zájemcům

Německo od 7. června nabídne očkování proti nemoci covid-19 všem zájemcům, skončí tak systém upřednostňování rizikových skupin. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od upřednostňování již ustoupilo několik spolkových zemí, nabídka se ale týká jen ordinací praktických lékařů a ne velkokapacitních vakcinačních středisek.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Od pondělí se otevřou všechny základní a střední školy i hotely

Od pondělí 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní a střední školy v ČR. Fungovat začnou hotely pro rekreační účely, bude také možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Interiéry restaurací zřejmě otevřou v první polovině června.

před 5 hodinami

zoo

Zoologické zahrady mohou od 24. otevřít vnitřní pavilony

V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to dnes vláda. Platit bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka návštěvníka. Provoz zahrad či arboret bude nadále omezen na 50 procent kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

před 5 hodinami

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook se s vydavatelstvím Axel Springer dohodl na sdílení zpravodajství

Vydavatelství Axel Springer, které je majitelem nejčtenějšího německého deníku Bild, se po letech vyjednávání dohodlo s technologickou společností Facebook na poskytování mediálního obsahu. Ten tak bude publikován mimo jiné na platformě Facebook News. O podmínkách finančního vyrovnání se prohlášení nakladatelství a Facebooku nezmiňuje.

před 6 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Hoteliéři otevření vítají, ubytování do příštího týdne přichystat stihnou

Hoteliéři, které dnes oslovila ČTK, otevření ubytovacích zařízení od příštího týdne vítají. Jsou připravení a do pondělí vše přichystat stihnou. V prokazování bezinfekčnosti a dodržování protiepidemických opatření nevidí problém. O otevření ubytovacích zařízení bez omezení kapacity pro rekreační účely od 24. května dnes rozhodla vláda.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Na teoretickou výuku VŠ je 24. května podle škol už pozdě

Na obnovu teoretické výuky vysokých škol od 24. května, jak dnes rozhodla vláda, je pozdě. Semestr už totiž končí a začínají zkoušky, řekli ČTK zástupci škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes médiím řekl, že si je vědom, že řada vysokých škol přechází do zkouškového období. Přesto je podle něj důležité dát školám prostor pro setkání studentů. Fungování škol vláda omezila kvůli epidemii nemoci covid-19.

před 6 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Může Izrael bombardovat Gazu a získávat přátele v Perském zálivu?

Pohled na zkázu v Gaze nejspíš Izraeli znesnadní cestu k největší diplomatické ceně, jíž je uznání od Saúdské Arábie. Zatím se však zdá, že další bohaté arabské státy Perského zálivu, které loni navázaly diplomatické vztahy s Izraelem, nemají v úmyslu to měnit, píše agentura Reuters.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama