Je třeba plán, jak vrátit děti k pohybu, vyzvali odborníci

Je třeba jasný plán, jak při uvolnění protiepidemických opatření dovést děti zpátky k pohybu. Jeho nedostatek může mít závažné dopady v budoucnosti. Děti, které se věnují kolektivnímu sportu, by se měly vrátit k trénování. Zástupci odborníků a sportu to uvedli na dnešní on-line konferenci k žákovskému fotbalovému turnaji McDonald's Cup. Turnaj se letos kvůli pandemii opět nekoná, nahradí ho ale on-line série pohybových úkolů.

Reklama

Sportovní lékař Jaroslav Větvička uvedl, že současná situace je "alarmující" z hlediska psychického i fyzického rozvoje dětí. Do řešení by se podle něj měly zapojit všechny příslušné instituce - od ministerstev zdravotnictví a školství až po sportovní svazy. O nutnosti "pohybového" plánu při návratu dětí do škol hovořila také prezidentka Asociací školních sportovních klubů Svatava Ságnerová. Podle účastníků má být dostatečný důraz na tělocvik i v dočasné upravené formě vzdělávání.

"Musíme prostě opravdu napřít síly, vytvořit nějaká metodická opatření, způsoby jak zabráníme tomu nejhoršímu, těm nejhorším důsledkům na tělesný rozvoj, na zdraví celé této generace dětí," uvedl Větvička, který působí v Centru zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace. Větvička podotkl, že je jednak z dat z posledních měsíců patrný další nárůst dětské obezity. I u dětí a dospívajících se pak podle něj projevují bolesti zad jako důsledek nedostatku pohybu a hodin u počítače. Podle fyzioterapeuta Davida Vrbického z Ústřední vojenské nemocnice v Praze může vést dlouhodobá nečinnost až k budoucí svalové dysbalanci, bolestem krční páteře i nárůstu rizika zranění při rekreačním sportování.

Větvička odkázal i na zkušenosti trenérů z individuálních tréniniků, podle nichž děti postupně ztrácí běžné fyzické dovednosti. Michal Blažej z Fotbalové asociace ČR a fotbalista a trenér Pavel Horváth pak zmínili potřebu návratu dětí, které dělají organizovaný kolektivní sport, k trénování. Blažej míní, že trenéři by dokázali zajistit malým sportovcům bezpečné prostředí.

Podle dětského psychologa Václava Mertina jsou při distančním vzdělávání přínosné společné rodinné aktivity - například procházky či kolo. Psycholog podotkl, že se děti vrací i k některým "polozapomenutým" hrám - třeba skákání gumy nebo panáka.

Na "udržení dětí v pohybu" cílí i letošní forma soutěže McDonald's Cup. Podle Blažeje místo klasického systému fotbalových turnajů dětem nabízíon-line tréninkovou výzvu. Účastníci od pěti do 15 let v ní budou plnit 40 cvičení v pěti úrovních. Kromě fotbalové "výzvy" jsou součástí i cvičení zaměřená na všeobecný pohybový rozvoj a vědomostní kvízy. Blažej dodal, že děti, které vše splní, budou zařazeny do slosování o reprezentační dresy. Na webu budou také videa pro rodiče. McDonald's Cup se poprvé konal v roce 1998. Na jeho organizaci spolupracují společnost McDonald's, Fotbalová asociace ČR a Asociace školních sportovních klubů.

Témata:  EuroZprávy.cz Děti, dětské

Související

NÁZORY

Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu klinické demokratické smrti

KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v současné době může tak maximálně psát na vizitku. V reálném politickém životě byl degradován na vojína. Šéf vlády zcela ztratil kompetence, nechal se hlavou státu Milošem Zemanem doslova zahnat do kouta. Díky strachu, jak moc bude ministerský předseda potřebovat po volbách podporu nejvyššího ústavního činitele, ztrácí soudnost a tupě poslouchá rozkazy z Hradu, byť jsou absurdní, jak z Havlových her. Odvolat prozápadního šéfa diplomacie, který dráždil proruské panstvo, a nemít za něj náhradu, je vrcholem zoufalství a trapnosti.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před minutou

před 6 minutami

před 11 minutami

USA a Čína daly najevo ochotu spolupracovat při ochraně klimatu

Zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry a čínský vicepremiér Chan Čeng vyjádřili ochotu spolupracovat při ochraně klimatu. Čeng během videohovoru přivítal návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě, informují tiskové agentury.

před 37 minutami

Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře, otevřou se i kontaktní místa

Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. 

před hodinou

Komunisté v Nymburku zahájili jednání o kandidátkách i vedení strany

Komunisté od dnešního rána v Nymburku jednají o kandidátkách pro volby do Poslanecké sněmovny, na schváleném programu je i hlasování o novém vedení strany, řekla ČTK mluvčí KSČM Helena Grofová. Na neveřejné jednání ústředního výboru strany, který má 90 členů, jich do Nymburka přijelo 78. KSČM vede Vojtěch Filip.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Česko plánuje snížení závislosti na zemích s jinou ideovou orientací

Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. 

před 3 hodinami

Bývalý náměstek Černý skončil i v čele klinické skupiny ministerstva

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý skončil také jako předseda koronavirové klinické skupiny ministerstva zdravotnictví a šéf Národního dispečinku lůžkové péče. Důvodem je podle něj tlak ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Napsal to web Deníku N. Babiš ani ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) podle deníku na dotazy nereagovali.

před 3 hodinami

Hemofiliky pandemie stresuje, vypětí může zhoršit jejich stav. Léky si aplikují z domova, říká Zápotocká

Pocit stresu a vyčerpání při koronavirové pandemii může u pacientů trpících nevyléčitelnou nemocí, kterou představuje hemofilie, znásobit ohrožení na životě. Nebezpečná kombinace choroby a vypětí se týká až dvaceti procent pacientů s hemofilií, jak ukázal průzkum realizovaný Český svazem hemofiliků a sdružením Hemojunior ve spolupráci s psycholožkou Petrou Bučkovou. „Hemofilici mají obavy, aby u osob s krvácivou poruchou onemocnění koronavirem neprobíhalo významně hůře než u jiných, což se zatím nepotvrdilo,“ říká při příležitosti sobotního Světového dne hemofolie, který se každoročně připomíná 17. dubna, Ester Zápotocká z Kliniky dětské hematologie a onkologie ve Fakultní nemocnici v Motole.

před 3 hodinami

Herečka Naďa Konvalinková oslaví sedmdesátiny

Herečka Naďa Konvalinková, která 18. dubna oslaví sedmdesátiny, hraje ve filmu již od svých 20 let, účinkuje i v divadle a rozhlase. Začínala rolemi naivních dívek, později se přehrála do převážně komediálních rolí. Patří i k vyhledávaným dabingovým herečkám.

před 4 hodinami

Čína odsoudila prohlášení USA a Japonska vydané po schůzce Bidena a Sugy

Čína rezolutně protestuje proti společnému prohlášení, které vydaly Spojené státy a Japonsko po pátečním jednání amerického prezidenta Joea Bidena a japonského premiéra Jošihideho Sugy ve Washingtonu. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo čínské velvyslanectví v USA, které ve své reakci zdůraznilo, že Tchaj-wan, Hongkong a Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang jsou vnitřní záležitosti Číny, do nichž se nesmí nikdo vměšovat.

před 5 hodinami

NKÚ zkontroluje hospodaření ministerstva financí s penězi a majetkem

Nejvyšší kontrolní úřad prověří, jak ministerstvo financí nakládá s majetkem a penězi státu, se kterými je příslušné hospodařit. Kontrola začala v dubnu a skončit má v únoru příštího roku. NKÚ o tom informoval na svém webu. Mluvčí úřadu Jana Gabrielová ČTK sdělila, že kontrolám hospodaření ministerstev a jejich výdajům na různé služby se NKÚ věnuje pravidelně. 

před 5 hodinami

Vláda posoudí návrh sociálních demokratů na zkrácení pracovní doby

Sociálnědemokratický návrh na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené posoudí v pondělí vláda. Novelu zákoníku práce podpořila v připomínkovém řízení ministerstva práce a vnitra vedená zástupci ČSSD. 

před 5 hodinami

Z ISS se na Zemi vrátili dva Rusové a Američanka

V Kazachstánu dnes krátce před 7:00 SELČ přistála loď Sojuz MS-17, v níž se po půl roce z Mezinárodní vesmírné stanice vrátila americká astronautka Kathleen Rubinsová a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

před 6 hodinami

Německo oznámilo dalších 23.804 případů nákazy koronavirem a 219 úmrtí

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 23.804 případů koronavirové nákazy a 219 úmrtí infikovaných lidí. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země vykázala 24.097 nových případů nákazy koronavirem a 246 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Obzvlášť výrazně nyní přibývá nemocných v mladších věkových skupinách.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama