KOMENTÁŘ: Odpůrci vakcín chtějí zkoumat Babišovu krev. I tyhle šílenosti opravdu najdete na internetu

KOMENTÁŘ - Dalo se to čekat. Příznivci dezinformací dlouho volali po tom, aby se jako první nechali novou vakcínou naočkovat politici. Když se tak stalo, tak rázem otočili, a najednou chtějí rozbor vakcíny. Otáčí se nedůvěra v osobu Andreje Babiše proti němu, nebo si jen vyznavači konspirací a hoaxů našli nový cíl?

Reklama

Internet byl vždy plný úsměvných a komických nesmyslů, a nejinak tomu je v i případě očkování proti koronaviru. Ti, co několik týdnů žádali, aby se politici a lékaři nechali naočkovat jako první, se museli vypořádat s novou situací. Politici a lékaři se totiž skutečně nechávají očkovat jako první, a to jim nehraje do karet.

Okamžitě proto přispěchali s novou metodou, jak důvěru ve vakcíny podkopat. Tvrdí například, že očkování vlastně neproběhlo, protože nebyla vidět jehla, protože vpich byl zakrytý, protože ve videích ze zahraničí není na stříkačce jehla vůbec, nebo žádají o rozbor vakcíny pod mikroskopem, či dokonce o krev premiéra, aby ji mohli poslat na posouzení do laboratoře.

Že se nejedná o nejapný vtip dokládají videa a příspěvky přiložené níže. Na nich některé hvězdy dezinformační scény popisují roztodivné analytické metody, například rozbor látky na základě videozáběrů, či žádají Babiše, aby podstoupil rozbor krve, nebo odstoupil. 

Samozřejmě, lze nad těmito jedinci a jejich ničím nepodloženými názory mávnout rukou, pousmát se a pomyslet si svoje s vědomím, že velká část populace se nenechá strhnout na vlnu podobně nesmyslných konspirací, na druhou stranu je ale třeba si přiznat, že i tyto názory mají dosah. Sdílí je stovky lidí a další tisíce či desítky tisíc si je přehrávají.

Hoaxům a fake news se na tuzemském internetu zřejmě daří, a svědčí o tom právě i počty interakcí na sociálních sítích. Jen pár hodin stará videa nebo příspěvky mohou mít stovky sdílení, což jsou čísla, na která oficiální komunikační kanály českých úřadů v této problematice dosáhnout nedokáží. 

Namátkou se lze podívat například na příspěvek z 15. prosince, kde ministerstvo zdravotnictví správně vyvrací jeden z hoaxů ohledně pozitivního testu Coca-Coly. Bohužel příliš nezaujal, nejen, že toho moc neřekl, ale ani není moc výrazný. 16 sdílení za necelé dva týdny je zkrátka velmi slabý výsledek.

Lépe na tom není ani příspěvek Národního zdravotnického informačního portálu. Za více než 24 hodin 12 liků a 18 sdílení. Takového počtu dosáhnou posty dezinformátorů za pár minut, jak se lze ostatně přesvědčit zde, na zhruba stejně starém postu hnutí Občanská neposlušnost, který tvrdí, že si Babiš nenechal vakcínu aplikovat.

Kde ale hledat viníka této situace? Z řady videí a příspěvků šiřitelů hoaxů se lze dočíst, že důvěry v osobu premiéra Babiše je už tak dost podkopaná, a situace s očkováním dané osoby jen utvrzuje v nedůvěře, bez ohledu na to, jak moc je historka s falešnou vakcínou vyfantazírovaná. 

Na druhou stranu je třeba si přiznat, že stát selhal. Nejen v propagaci očkování, ale v té vzhledem k aktuální situaci nejvíce. To, co by měly dělat úřady, dělají místo nich například lékaři nebo novináři. Zatímco okolní země měly už na podzim vymyšlenou vakcinační strategii, my jsme neměli ani to.

Na poslední chvíli se ladila před Vánoci, a na nějakou podporu a propagaci se zapomnělo. Nebo nebyl čas. Nebo peníze. Jednoduše se opakovala situace, s níž jsme se setkávali v průběhu celého roku, kdy část lidí nevěřila v účinnost roušek či v existenci koronaviru, a stát ve vysvětlování selhal.

Nedokázal ostatně často ani objasnit některá opatření, která sice mohla mít smysl, a mnohdy i v zahraničí měla, ale ten už se k veřejnosti nedostal. Což ve výsledku vedlo k vzrůstající agresi odpůrců těchto nařízení, jak je ostatně vidět na úvodní fotce článku. Není proto jistě překvapením, že i agresivita některých lidí bojujících proti vakcínám postupně narůstá.

Na třetí stranu je ale třeba v rámci férovosti přiznat, že se s touto vlnou odporu nepotýká pouze Česká republika. Je to celosvětový trend, jen se v každé zemi řeší mírně odlišně. Například Británie se potýká s hoaxem, podle kterého očkování před kamerami ve skutečnosti neproběhlo, protože na záběrech není vidět jehla.

Jak takové záběry vypadají se můžete podívat například zde, na webu televize BBC. Podobné hoaxy se ostatně šíří už i u nás, a tak na ně někteří čtenáři už pravděpodobně narazili. Co se však už nešíří takovou rychlostí je faktické vysvětlení chybějící jehly. Tedy informace vysvětlující, že jehla na stříkačce opravdu chybí, protože jde o nové typy stříkaček, kdy se jehla z důvodu bezpečnosti po aplikaci vakcíny sama vtáhne zpět do stříkačky. Jak se lze podívat například zde na videu.

I přesto se dá v zásadě říct, že mise je splněna. Odpůrci vakcín chtěli záběry, na kterých se lékaři či politici nechají očkovat jako první. A ty dostali. Je pochopitelné, že jim nestačí, a mají řadu dalších požadavků, ale nalijme si čistého vína. I kdyby byly tyto žádosti o rozbory vakcín a krve a kdo ví čeho ještě splněny, stejně by si někteří jedinci našli další důvod, proč proti vakcínám bojovat. Nezbývá, než se nad komickou situací pousmát, a věřit, že v populaci nadále převládá inteligentní a rozumný postoj k plošné vakcinaci, protože silnější zbraň proti koronaviru v ruce nemáme.

Témata:  očkování komentář EuroZprávy.cz Koronavirus dezinformace fake news

Související

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.
Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Počasí dnes: Ženou se bouřky! Hrozí i povodně!

Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím. V kombinaci s tajícím sněhem může déšť výrazně zvednout hladiny menších řek. Vydatný déšť a vzestup hladin hrozí ve středu také v jižních Čechách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 16 minutami

před 25 minutami

před 33 minutami

Barbora Peterová

Bývalá mluvčí ministerstva zdravotnictví Peterová nastoupila do ČEZ

Komunikační tým energetické společnosti ČEZ posílila Barbora Peterová, která donedávna působila jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. ČTK o tom dnes informoval vedoucí mediálního útvaru firmy Ladislav Kříž. Peterová se bude věnovat komunikaci za celou skupinu ČEZ. Firma má také několik regionálních mluvčích nebo mediální zástupce obou jaderných elektráren.

před 48 minutami

před 56 minutami

Bar, ilustrační foto

Hostinští nemají právo požadovat doklady pro vstup, tvrdí svaz pivovarů

Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup na zahrádky. Chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví určilo konkrétní povinnosti pro zákazníky i provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

před hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Prodej aut v Číně v dubnu vzrostl skoro o devět procent

Prodej nových automobilů v Číně se v dubnu meziročně zvýšil o 8,6 procenta na 2,25 milionu, oznámil dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čínský automobilový trh je největší na světě a vede oživení globálního automobilového sektoru z pandemie. Nárůst vykázal už 13 měsíců za sebou.

před hodinou

před hodinou

Testování na přítomnost koronaviru

Za úterý přibylo v Česku 1673 nakažených. Více než v pondělí

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77.615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o necelých 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

před 2 hodinami

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama