Končí stálé kontroly na hranicích při vstupu z Česka do Německa

Německá policie sice zruší na hranicích s ČR stálé kontroly, ve vnitrozemí budou ale kontroly zpřísněné. Všechna opatření platí dál, nákupy, turistika a návštěvy známých nejsou možné. Předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová dnes ČTK řekla, že všechna nařízení pro Čechy, kteří jedou do Německa, budou nadále platit.

Reklama

Musí mít tedy negativní test starý nejvýše 48 hodin, doklad od zaměstnavatele nebo potvrzení o návštěvě úřadu, firmy nebo lékaře. Mění se jen to, že Němci nebudou kontrolovat hned na hranicích, zjistila ČTK.

Asociace pendlerů ČR proto žádá české občany, aby necestovali do Německa, pokud tam nemají zaměstnání. "Prosíme a žádáme obyvatele České republiky, kteří nejsou pendleři, aby nevyjížděli (do Německa) třeba na nákupy. Protože nákupy nejsou povolené a turistické cesty do Německa nejsou také povolené," uvedla Vintrová. Dodala, že pokud by lidé ignorovali zákaz cestování, hrozí kromě sankcí opětovné zpřísnění kontrol na hranicích.

"Z dneška na zítřek (čtvrtek) se ruší kontroly v hraničních pásmech. Budou nadále namátkové a zpřísněné. Stále je zakázané jezdit do Německa za nákupy a turistikou, a proto budou ostrahy zvýšené, a to i sankce, protože občan ČR stále ještě do Německa nesmí, smí tam pouze pendler," uvedla Vintrová. Pro pendlery bude staronový režim kontrol úlevou, protože nebudou muset stát v kolonách na hranicích, což se dělo dvakrát v týdnu. "Pendlerům se uleví i psychicky. Mně osobně se lépe projíždí, když neuvidím na hranicích policisty. Byla bych ráda, aby se to už nikdy nestalo," uvedla. Kontroly budou rozmístěné po celém území SRN a budou posílené.

"Kontroly nebudou prováděny přímo na hranici, ale vrátí se k tomu, jak to bylo předtím, že se bude kontrolovat namátkově," uvedl Václav Bernard (STAN), starosta městysu Všeruby na Domažlicku, kde jsou hlídky německé pohraniční policie v budově bývalé celnice na české straně. Kontrolní tým čeká na oficiální nařízení, zatím se z obce nestahuje.

"V minulých dnech už nestáli v Rozvadově hned za hranicemi, dnes se tam ale vrátili. Stany mají na parkovišti ve vnitrozemí. Evidentně se připravují na přechod ze stoprocentní kontroly na namátkovou," řekl ČTK Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic. Podle něj stany na parkovišti ještě týden dva nechají, ale auta si budou vybírat. "Musíte mít doklad, proč tam jedete, tedy v našem případě potvrzení zaměstnavatele, negativní test a jednou týdně vyplnit digitální einreiseanmeldung (příjezdový formulář do země), které stačí potvrdit na internetu, kde jsou přesně vyjmenované výjimky, kdo tam smí," uvedl Průha. Podle něj Němci kontrolují vše velmi pečlivě a chtějí i občanský průkaz.

"Za nákupy levnějších potravin, drogerie a oděvů nebo na návštěvy tam ale zatím nebudeme moci, ani Němci k nám. Nebude povolen malý pohraniční styk. Platí pouze výjimky pro cestu k lékaři, na úřad nebo za rodinou," řekl Bernard. Za nesplnění padají velké sankce. Za falešný test na covid dostal podle starosty Čech na Folmavě pokutu 1200 eur (asi 31.200 korun), pokud vstoupí do SRN bez pádných důvodů, tak platí pokuty mezi 400 až 500 eur. Stejné je to i u nákupních středisek, kam Češi nemohou, stejně jako do banky. "Mohou tam jen v režimu domov - práce," uvedl Bernard. Pokuty jsou podle Průhy ve stovkách euro, například za jízdu tří lidí v autě 250 euro každému.

Vintrová odhadla, že po zavedení velmi přísných německých opatření se snížil počet českých pendlerů dojíždějících za prací zhruba na polovinu, což potvrdily také německé propočty i starosta Bernard. "Věřím tomu, že 15 procent pendlerů ukončilo samo pracovní poměr nebo byli propuštěni. Do ČR se nám vracejí profese, spousta dělníků, kteří nechtějí podstupovat kontroly a testování každých 48 hodin," uvedla Vintrová.

"Zatímco u nás se covidová čísla zlepšovala nebo teď stabilizovala, tak jim (v Německu) to poměrně dramaticky roste. Ale pořád jsou na polovině našich čísel v přepočtu na počet obyvatel," řekl Průha. Podle Vintrové se zhoršila čísla kvůli tomu, že se tam začalo hromadně testovat. "Dlouhodobě jsem kritizovala, že Česká republika testuje nejvíc, ale Německo netestovalo. Na to zareagovali Němci, začali testovat a teď se to tam projevuje," uvedla. Vintrová jednala 26. února se zástupci saské vlády a sedm dní na to se podle ní začaly objevovat články, že se začíná testovat v továrnách, pendlerům začali rozdávat testy zdarma a v podnicích a začali testovat také Němce.

Konec kontrol na hranicích návrat přeshraničních cest nepřinese

Konec kontrol na hranicích s Německem nebude mít žádný dopad do přeshraničního styku. Podle starosty Chebu Antonína Jalovce (VPM) se na samotných podmínkách cestování nic nemění. I nadále tak budou na české straně chybět němečtí zákazníci, stejně tak Češi nebudou moci zajet si nakoupit do Německa, řekl dnes ČTK.

"Namátkové kontroly zůstávají i nadále a pravidla zůstávají stejná jako doposud. Takže pro běžného občana by se nemělo změnit téměř nic,“ řekl Jalovec. Dosud stály kontroly německých policistů přímo na hranicích a do Německa pouštěly jen osoby, které splňovaly přísné podmínky. Nejčastěji šlo o pendlery, kteří ale museli být testovaní a registrovaní na německé straně.

I Němci zatím kromě mimořádných důvodů do Česka nemohou.

„Je to znát ve všech ohledech. Češi byli zvyklí cestovat do Německa si vyřizovat nejrůznější záležitosti, zejména nákupy. Nám zase chybí Němci jako turisté v našich zařízeních, tak i jako kupující, protože některé obchody a služby byly závislé na německé klientele,“ doplnil starosta Chebu.

Při cestě z Česka do Německa platí i nadále povinnost negativního testu, s výjimkou řidičů kamionů a lidí, kteří Německem jen projíždí. Ti také nemusí vyplňovat příslušný digitální formulář. Turismus i nadále umožněn není, a to ani nákupní.

Témata:  hranice Německo EuroZprávy.cz

Související

V Německu v březnu stoupla výroba i export více, než se čekalo BYZNYS

V Německu v březnu stoupla výroba i export více, než se čekalo

Průmyslová výroba i export se v březnu v Německu zvýšily, oznámil dnes místní statistický úřad a ministerstvo hospodářství. Zatímco průmyslová výroba se meziměsíčně zvýšila o 2,5 procenta, vývoz vzrostl o 1,2 procenta. Oba údaje překonaly očekávání.

Německo ruší pro očkované a uzdravené karanténu, zákaz vycházení i testy EU

Německo ruší pro očkované a uzdravené karanténu, zákaz vycházení i testy

Lidé očkovaní proti nemoci covid-19 a uzdravení získávají v Německu více svobody, nebudou potřebovat testy a týkat se jich nebude ani omezení nočního vycházení či karanténa. Povinnost nosit respirátory a roušky je ale zachována. Návrh rozvolnění, který již schválila vláda a také poslanci dnes podpořila Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země. Pokud nové karanténní nařízení vyjde obratem ve spolkovém věstníku, bude nový režim platit již od víkendu.

Ze společnosti

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornella Koktová: V nemocnici přijala šokující zprávu!

Ornellu Koktovou museli krátce po porodu vysněné dcery opět hospitalizovat kvůli vážným zdravotním potížím. Trojnásobná maminka zatím zůstává v nemocnici, ale zpovzdálí samozřejmě sleduje dění kolem novorozené holčičky.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Antigenní testy asi nebudou tak často zdarma jako teď, uvedl Arenberger

Antigenní testy asi nebudou tak často zdarma jako teď, uvedl Arenberger

Stát uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj už by to při nízkém výskytu covidu-19 v populaci nemělo logiku. Epidemie v Česku ustupuje, počet nových případů covidu-19 za týden v Česku k dnešku klesl na 111 na 100.000 obyvatel.

před 9 minutami

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy

Ministryně Maláčová pošle vládě svůj návrh důchodové reformy

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) předloží vládě dnes návrh své důchodové reformy. Řekla to na tiskové konferenci. Podle šéfky resortu práce může Sněmovna do voleb navržené změny "velmi v pohodě" stihnout schválit. Úpravy systému penzí obsahují tři novely. 

před 12 minutami

Pražský hrad čeká v pondělí pieta za oběti koronaviru

Pražský hrad čeká v pondělí pieta za oběti koronaviru

Na Pražském hradě se v pondělí od 19:30 uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30.000 svíček. Pražský hrad o tom informoval v dnešní pozvánce. Při pietním aktu bude hrát Hudba hradní stráže. S potvrzeným covidem-19 od loňského března v ČR zemřelo 29.608 lidí.

před 17 minutami

Motivací k očkování mladších bude cestování nebo akce, míní Arenberger

Motivací k očkování mladších bude cestování nebo akce, míní Arenberger

Motivací nechat se očkovat proti covidu-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) cestování a přístup do různých prostor, například na kulturní nebo sportovní akce. Menšího zájmu v mladších věkových skupinách se neobává. Navíc brzy očekává, že bude možné očkovat i děti ve věku 12 až 16 let. 

před 25 minutami

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

Řecko zruší zákaz cestování mezi regiony, ale s nutností testu či očkování

V Řecku začíná 15. května turistická sezona a ve stejný den budou moci Řekové po půl roce opět cestovat mezi regiony. Budou ale pro to potřebovat negativní test na koronavirus, nebo potvrzení o očkování. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na mluvčí řecké vlády. Zatím není jasné, zda v případě očkování bude nutné mít aplikovány obě potřebné dávky.

před 31 minutami

před 39 minutami

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Imex Group podala kvůli Vrběticím podněty týkající se policejního prezidenta Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. ČTK to za firmu řekl právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

před 52 minutami

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Poslanci schválili pravidla kurzarbeitu podle návrhu vládních stran

Sněmovna dnes schválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Předloha předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. 

před 57 minutami

před hodinou

před hodinou

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Vrtulník Ingenuity poletí na Marsu popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má dnes na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o dnešní zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

před hodinou

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Šéf Lesní správy Lány Balák dostal tříletý trest. Podle soudu ovlivnil veřejnou zakázku

Kladenský soud dnes uložil řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. 

před hodinou

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

Při zvládání epidemie lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, nejhůře vládu

V souvislosti se zvládáním epidemie koronaviru v ČR lidé nejlépe hodnotí práci zdravotníků, hasičů, armády a policie, naopak nejkritičtější jsou k vládě. V porovnání s loňským květnem, kdy se země potýkala s první vlnou šíření nemoci covid-19, si v hodnocení všichni pohoršili, nejvíce vláda. Kladně její práci nyní vnímá čtvrtina veřejnosti, před rokem to byly dvě třetiny. 

před hodinou

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

ČSSD utrpí, pokud Hamáčkovou motivací v Moskvě měly být osobní i stranické prospěchy, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se domnívá, že pokud předseda ČSSD Jan Hamáček jasně nevysvětlí svoji úlohu v připravované cestě do Moskvy, kam chtěl letět pro vakcíny Sputnik V, navzdory kauze Vrbětice, čeká jeho stranu zkáza. „Pokud se ukáže, že motivací Jana Hamáčka k chystané misi do Ruské federace měly být osobní i stranické prospěchy, které šly proti českým zájmům, pak se na ČSSD může celá kauza podepsat a silně utrpí,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.

před hodinou

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama