Češi berou sousední země útokem. Už je nelákají jen nižší ceny

Češi opět vzali útokem obchody v sousedních zemích, zejména Německu, a to kvůli dočasnému snížení DPH na tamní potraviny. Díky tomu zboží mírně zlevnilo. O stejném návrhu se hovořilo i v Česku, ale ministerstvo financí jej odmítlo s argumentem, že by jej beztak zneužívaly obchodní řetězce. Svaz průmyslu a obchodu to vyloučil.

Reklama

Například těstoviny předtím stály dvě eura devětasedmdesát centů, teď jsou o pět centů levnější,“ řekla v interview pro ČT24 vedoucí jednoho ze supermarketů v Bavorsku Miriam Strieglová. "Máme skutečně hodně českých zákazníků," podotkla.

Češi proto nejčastěji nakupují v Německu základní potřeby, tedy potraviny a drogerii. Němci zase jezdí do Česka pro tabákové výrobky a pohonné hmoty.

Vládní ekonomové predikují, že se největší evropské hospodářství propadne v letošním roce o více než šest procent, což je největší hodnota od druhé světové války. Dočasné snížení daně z přidané hodnoty je součástí opatření, ke kterým se německá vláda uchýlila, aby znovu nastartovala ekonomiku. V platnosti bude až do konce letošního roku. 

Nejedná se ale o plošné snížení cen pro spotřebitele. Výhodné je i pro prodejce, kteří z ušetřených peněz častokrát nakupují například ochranné prostředky.

"Pokud by ty peníze zůstaly lidem, tak samozřejmě by to znamenalo jakousi vyšší míru zadlužení – ale nezůstaly by lidem. Takže my bychom udělali takovouhle díru v rozpočtu, abychom podpořili řetězce, a to mi nedává smysl,“ vysvětlila šéfka státní pokladny Alena Schillerová (ANO), proč stejný krok nezamýšlí i Česko.

Výhodné je nakupovat i v Rakousku

Ke snížení DPH kvůli krizi přistoupilo ale i Rakousko, kam taktéž někteří Češi jezdí nakupovat. Oblíbený je například hornorakouský Freistadt.

"Ano, hodně lidí z Čech k nám do města jezdí nakupovat,“ potvrdila tamní prodavačka Andrea Schwarzbauerová s dodatkem, že zejména o víkendech je počet českých a rakouských značek na parkovištích téměř vyrovnaný. 

Stejného názoru je i Jaroslav Řádek, který díky práci v Rakousku nakupuje výhradně tam. "Koupím francouzské párky u nás, francouzské párky tady, u nás je to samá sója, hned se při vaření rozsypou,“ řekl.

V Rakousku platí od pátku přísnější opatření proti koronaviru. V supermarketech a obchodech platí povinnost mít zakrytá ústa a nos.

Koronavirus se podepsal na nákupech Čechů na Slovensku

Pandemie covid-19 nejenže oslabila volný pohyb mezi Českem a Slovenskem, nýbrž i cesty za nákupy. Motivem častokrát nejsou ani výhodné ceny, nýbrž lepší dostupnost, úspora času i nákladů na dopravyu.

Ze Starého Hrozenkova je to například blíž za nákupy do slovenského Trenčína než do Uherského Hradiště. Mírně vyšší ceny vyvažují na Slovensku lidem, kteří žijí v jeho pohraničí, jejich úspory. Trenčín je blíž, kdežto stejné české obchody o hodně dál. 

Mnohem víc ale nakupují Slováci v Česku. Některé z obchodů dokonce přijímají i platby v eurech. Zásadní rozdíl mezi nákupy není v cenách, nýbrž v povinnosti nosit roušky, které ve slovenských obchodech zůstávají i nadále povinné.

Témata:  Rakousko DPH Obchody Německo nákupy EuroZprávy.cz jídlo, potraviny

Související

NEC SX-9 EU

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 2 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 3 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 3 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 4 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 4 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama