Na exreportérku Peterkovou míří další trestní oznámení. Měla si vymyslet vyhrožování ve škole

Bývalá reportérka televize Nova Jana Peterková je na internetu známou osobou. Skrze sociální sítě dlouhodobě šíří dezinformace týkající se pandemie koronaviru a za některé z nich na ni už bylo podáno trestní oznámení. Nyní má policie na stole další případ, tentokrát se týká základní školy v Milevsku.

Reklama

Jedno z trestních oznámení, které bylo na Peterkovou podáno již dříve, se týká údajných úmrtích seniorů po očkování proti covidu-19 v Měšicích. Dezinformátorka o tom natočila sérii videí a kromě ní sehrála významnou roli v celé kauze i bývalá pečovatelka Václava Vondráčková.

Ta ale následně přiznala, že kvůli Peterkové lhala, a bývalá reportérka ji navíc údajně oklamala. "Dnes jsem napsala omluvný dopis do pečovatelského domu v Měšicích, kde jsem se přiznala, že jsem si všechno vymyslela a že jsem byla ve špatné životní i finanční situaci a paní Peterková mně slíbila pomoc. Svůj slib nesplnila, v Měšicích byla sama kolikrát ani nevím. Ze svých reportáži si vybírá, co se jí hodí, vše sestříhala. Já si jsem vědoma své chyby a následky si ponesu sama. Nebudu to mít tak lehké jako paní Peterková, já si nemůžu dovolit právníky tak jak slibovala," cituje její vyjádření server Manipulátoři.cz.

Sama obec na sociálních sítích upozornila, že jde o dezinformaci, neboť očkování seniorů v pečovatelských bytech v Měšicích do doby zveřejnění videa vůbec neproběhlo. "Jak ověřil starosta Měšic Martin Čacký u pana Jana Porubského, ředitele Antonia senior services, s.r.o., paní Vondráčková v této společnosti již od května 2020 nepracuje. Ve stejné době jí obec neprodloužila nájemní smlouvu pečovatelského bytu z důvodu nevhodného užívání zařízení bytu," napsala obec na sociální síti.

S Peterkovou byly zahájeny úkony trestního řízení i v dalších případech. V jednom z videí publikovaných v říjnu například tvrdila, že nemocnice jsou prázdné a zdravotníci "nemají do čeho píchnout". Tvrdí také, že armáda bude dětem vakcínu nutit násilím. Peterková je tak podle Manipulátorů prošetřována za šíření poplašné zprávy.

Další trestní oznámení podala škola

Policie má nyní v souvislosti s Peterkovou na stole další případ. Nové trestní oznámení na ni podal ředitel 2. základní školy J. A. Komenského Milevsko Michal Divíšek, v souvislosti s videem, které se objevilo na facebookovém profilu dezinformátorky.

Na něm bývalá reportérka zpovídá několik žáků, kterých se ptá na průběh testování. Ti například tvrdí, že jim bylo ze strany jedné z učitelek a ředitele vyhrožováno, a že se pod hrozbou příjezdu policie museli podrobit antigennímu testu, ačkoliv nechtěli. Už samotné video ale vyvolává pochybnosti, neboť jeden z žáků si například nedokázal vzpomenout na jméno své učitelky.

Ta navíc podle ředitele školy u testování žáka vůbec přítomna nebyla, stejně jako sám ředitel. "V tu chvíli jsem tady měl starostu, kterého jsem u nás prováděl, takže jsem nebyl účasten oněch testů. Zmíněná učitelka prováděla dohled u jiné skupiny, takže s žákem, který vystupuje na videu, neměla co dočinění. Je to manipulace," řekl serveru EuroZprávy.cz s tím, že v úterý v odpoledních hodinách na Peterkovou podal trestní oznámení.

Sociálními sítěmi následně začala kolovat starší fotografie, na níž je Peterková vyfocena v přítomnosti dalšího ze zpovídaných žáků. Je tedy pravděpodobné, že se znají, a podle neověřených informací by se dokonce mělo údajně jednat o syna jejího partnera.

Ředitel školy o sociálních vztazích mezi Peterkovou a zmíněnými žáky z inkriminovaného videa spekulovat nechce, dnes se ale bývalá reportérka do školy vrátila, a podle něj dorazila i s otcem onoho žáka. "Byla přítomna před školou a dokonce pronikli i do školy," řekl pro EuroZprávy.cz ředitel.

Dodal, že odmítli nosit respirátory, a Peterkovou byl nucen z budovy vykázat. Na místo byla navíc přivolána i městská a státní policie, s níž se podle záběrů zveřejněných na internetu dezinformátorka několik minut dohadovala.

Samotného ředitele situace očividně mrzí, popírá ale, že by ze strany školy došlo k jakémukoliv nátlaku na žáky, naopak. "My opravdu nic nevynucujeme a myslím si, že je to slušně ošetřeno. Pokud rodiče nechtějí, aby si žák provedl samotest, má statut nemocného a škola mu poskytne podporu v domácí výuce," vysvětlil s tím, že o žádném vynucování testů není možné hovořit. 

Záběry, které zveřejnila Peterková na svém facebooku, navíc poukazují na způsob jednání obou zúčastněných stran. Zatímco ředitel školy s ní hovoří slušně a trvá pouze na dodržování vládních opatření, Peterková se na něj neváhala hrubě obořit, a to i za přítomnosti policie.

Témata:  EuroZprávy.cz dezinformace Jana Peterková

Související

Sídlo Evropské komise, ilustrační fotografie. CROSSCHECK

Evropská komise řeší novou legislativu. Může vyřešit problém šíření dezinformací?

Evropská komise pracuje na přípravě nové legislativy, která se má zaměřovat na online šíření dezinformací. Součástí plánovaných kroků je narušit peněžní toky, pracovat na transparentnosti politické inzerce, zaměřit se na falešné účty a online boty, zavést systém efektivního hlášení dezinformací ze strany spotřebitelů a podpořit výzkumnou komunitu v monitoringu online dezinformací.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.
Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že restauratér a host se ohledně kontroly testů na koronavirus dohodnou. Zákazníka provozovatel stravovacího zařízení nemůže vyhodit, ale nemusí ho třeba obsloužit. Cílem je zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Ministr to dnes řekl ČTK.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 5 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 6 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 7 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 8 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 8 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 8 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 9 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama