Odsoudili nevinného, jezdit s kamionem chci dál, říká pro EZ řidič Sagan. Seděl za údajné pašování migrantů

ROZHOVOR - Ve Francii ho natvrdo odsoudili za údajné pašování migrantů, odseděl si dva roky. Řidič kamionu Jiří Sagan po propuštění v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak se vyvíjel jeho případ, kdo mu pomohl a kdo se naopak o nic nezajímal. Redakci také prozradil, jaké jsou jeho další plány. Propuštěním pro něj totiž případ neskončil.

Reklama

Minulý týden byl z francouzského vězení propuštěn řidič kamionu Jiří Sagan. Ačkoliv byl za údajné pašování migrantů původně odsouzen na 18 měsíců, po loňském zpřísnění trestu si ale nakonec odseděl celé dva roky. Dodnes však nesouhlasí ani s jedním z vynesených rozsudků, trvá totiž na své nevině. „Není možné, aby vás odsoudili jen na základě domněnek,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Případ proto požene dál, rozhodl se podat stížnost ke kasačnímu soudu. Obžaloba podle něj nemá jediný přímý či nepřímý důkaz o jeho vině. Pomáhat mu i nadále chce europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). V případu se ale angažovali i jiní, např. farář Zdeněk Fučík. „Nabídl veškeré své celoživotní úspory na úhradu mé obhajoby k odvolacímu soudu,“ prozradil Sagan.

Naopak český stát mu prý v podstatě vůbec nepomohl. „Žádná pomoc od českého státu ani od ministerstva zahraničních věcí dle mých informací nebyla,“ sdělil redakci s tím, že se ve vězení zastavila alespoň konzulka. Za mřížemi byl na návštěvě také jeho bratr, naopak s telefonáty rodině to byly komplikované.

Sagan navzdory této zkušenosti na profesi řidiče nezanevřel. Do práce se hodlá výhledově vrátit, nejdříve však musí vyřešit zdravotní problémy. Jak v rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradil, chystá také svatbu se svou partnerkou.

SOUDIT SE CHCE DÁL, O JEHO VINĚ PRÝ NENÍ DŮKAZ

Byl jste před několika dny po dvou letech propuštěn z francouzského vězení. To musela být jistě velká úleva. Spadl vám kámen ze srdce?

Kámen ze srdce mi určitě spadl, protože jsem se po dvou letech mohl konečně setkat s rodinou, která celou dobu stála za mnou a nebylo to pro ni vůbec jednoduché.

To vám věřím, zároveň ale určitě cítíte jistou pachuť. Sám jste po propuštění uvedl, že ve vašem případě „měli všichni od začátku jasno, že máte být vinen“, a to navzdory důkazům a znaleckým posudkům. Předpokládám, že na nevině trváte dál?

Předpokládáte správně, není přece možné, aby vás odsoudili jen na základě domněnek.

S případem jste již měl spoustu trápení, přesto jste se rozhodl podat stížnost ke kasačnímu soudu, takže zatím nic nekončí. Nezvažoval jste, zdali má smysl celou věc dál řešit, když už jste na svobodě? Takhle vás čekají další nepříjemnosti, protože soudy asi nikdy nejsou příjemnou záležitostí.

V každém případě chci celou věc dále řešit. Není možné být odsouzen za čin, který jste neudělal a ani se žádným způsobem nepodílel na tom, co tvrdí obžaloba a nemá pro to jediný důkaz, ať přímý či nepřímý, o mé vině.

POMÁHAL EUROPOSLANEC I FARÁŘ

Není možné opomenout europoslance Tomáše Zdechovského, který Vám pomáhal. Případ považuje za „absolutní nespravedlnost“, proto také prohlásil, že Vám je připraven pomáhat dál, např. v dalších soudních sporech. Zůstáváte s ním v kontaktu?

Ano, s panem Zdechovským jsem v kontaktu a velmi si vážím jeho pomoci, protože on a jeho tým stál celou dobu za mnou a snažil se všemi možnými prostředky pomáhat. Kdybych cítil jakoukoliv vinu nebo chybu, nikdy bych nežádal kohokoliv o pomoc.

Můžete popsat, jak vlastně došlo ke spolupráci s panem Zdechovským?

Moje žena ze zoufalství po vynesení prvního rozsudku napsala panu Zdechovskému mail, protože z médií věděla, že pomáhá kamioňákům ve stejných případech. Obratem ji kontaktovala mluvčí pana Zdechovského, paní Jitka Fialová, a okamžitě se začali mým případem zabývat.

Děkoval jste po propuštění také panu faráři Zdeňku Fučíkovi z jižní Moravy. Jak konkrétně vám pomohl právě on?

Pan farář po odvysílání reportáže na TV Prima okamžitě nabídl veškeré své celoživotní úspory na úhradu mé obhajoby k odvolacímu soudu, aniž bychom se znali, protože cítil velkou křivdu a bezpráví.

STÁT MI V PODSTATĚ NIJAK NEPOMOHL, NAZNAČUJE SAGAN

Bavíte se vůbec doma v těchto dnech o tom, jaký byl pobyt ve francouzském vězení?

Ano, ale není to zásadní téma našich rozhovorů. Více probíráme, jak to tady zvládala moje rodina.

Mě to ale hodně zajímá. Jak s Vámi bylo ve vězení zacházeno? Neměl jste problémy kupříkladu s jazykovou bariérou?

Jazyková bariéra byl velký problém v případech, kdy jsem něco potřeboval nebo o něco žádal. Po celou dobu mého pobytu vězení mi nebyly povoleny telefonické hovory s mou rodinou, ani po opakovaných žádostech rodiny a sociální pracovnice vězení. Ve vězení se ke mně chovali korektně, ale při zadržení francouzskou policií jsem zažil nepředstavitelnou šikanu.

Telefonovat jste tedy nemohl. Chodily za vámi do vězení alespoň návštěvy? Napadá mě, zdali se zastavil někdo z české ambasády?

Byl za mnou dvakrát bratr. První návštěvu mu povolili 45 minut, druhou na jeden a půl hodiny. Paní konzulka z ambasády byla na návštěvě až po odvysílání mého případu v televizi, do té doby mi konzulát nijak nepomohl, ani se o můj případ nezajímal. Rodina žádala konzulát o pomoc telefonicky i mailem bezprostředně po mém zadržení, ale bez výsledku. Policie mi po zadržení volat konzulát neumožnila. V srpnu 2019 proběhla ještě jedna návštěva paní konzulky, ale nejela cíleně jen za mnou, přijela navštívit další 2 odsouzené Čechy.

Jak se vůbec – s výjimkou pana Zdechovského – v případu angažoval český stát?

Žádná pomoc od českého státu ani od ministerstva zahraničních věcí dle mých informací nebyla, ačkoliv byl odsouzen prokazatelně nevinný člověk. Velký dík patří lidem, kteří nejdříve podepsali petici za mé propuštění a posléze poslali peníze na advokáta ke kasačnímu soudu, bez nich by nebyla šance se dál bránit.

NA PROFESI ŘIDIČE NEZANEVŘEL

Ve vězení vám prý částečně ochrnula noha, což je v případě řidiče kamionu pořádný malér. Jak to bylo se zdravotní péčí ve francouzském vězení?

Když jsem opakovaně žádal vyšetření od specialisty, nebylo mi to umožněno. Na vše dávali jen tabletky proti bolesti s několikadenní prodlevou.

Předpokládám tedy, že jste již vyhledal lékaře. Už se ví, jak dlouho bude trvat rekonvalescence? Ptám se v souvislosti s tím, že se podle svých slov výhledově připravujete na návrat do práce.

Rekonvalescence bude trvat dlouho, ale doufám, že mi specialista chiropraktik, co nejdříve pomůže od bolesti, alespoň částečně, abych mohl od září nastoupit do zaměstnání.

Platí, že se chystáte vrátit k profesi řidiče kamionu i po této strašlivé zkušenosti?

Jako řidič kamionu pracuji přes dvacet let a vzhledem k mému věku si těžko budu hledat práci v jiném oboru.

Na závěr jedna otázka na odlehčení. Četl jsem, že se chystá svatba, a to hned dvojitá.

Po pětadvacetiletém soužití s mojí partnerkou chceme náš vztah zlegalizovat, protože i když spolu žijete tak dlouho, a pak se stane, co se stalo nám, nikdo nebere ohled na to, že jste rodina, pokud na to nemáte oficiální doklad. Takže naše svatba bude jen kvůli ‚razítku‘, a o to víc si užijeme svatbu naší dcery.

Témata:  Francie rozhovor migrace ministerstvo zahraničí EuroZprávy.cz Zdechovský, Tomáš /KDU-ČSL/ kamiony vězení Jiří Sagan

Související

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem EU

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii začne v pondělí očkování lidí nad 50 let. Původně se s ním mělo začít až v sobotu 15. května. Pokud na konci dne zbydou nepoužité dávky, budou se o ně moci od středy přihlásit lidé z kterékoliv věkové skupiny. Francie se tak snaží zvýšit efektivitu očkování. Nový postup dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě vakcinačního střediska v Paříži, informují francouzská média.

Francie hrozí ostrovu Jersey odříznutím od elektřiny kvůli sporu o rybaření EU

Francie hrozí ostrovu Jersey odříznutím od elektřiny kvůli sporu o rybaření

Francie pohrozila britskému korunnímu území Jersey v Lamanšském průlivu odříznutím od elektřiny kvůli sporu o rybaření francouzských lodí v britských vodách. Paříž tvrdí, že místní úřady zavedly nové podmínky pro udělování licencí francouzským rybářům, jež odporují obchodní dohodě mezi Británií a Evropskou unií uzavřené na sklonku loňského roku. Činitelé ostrova dnes označili francouzskou reakci za nepřiměřenou.

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 7 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 8 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 8 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 8 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 9 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 10 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 11 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 11 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama