Na Kutnohorsko se vracejí roušky, omezeny jsou hromadné akce. V ČR je přes 13 000 nakažených

Kvůli ohnisku koronaviru v obci Církvice budou muset lidé na Kutnohorsku od půlnoci znovu nosit ve veřejných vnitřních prostorech roušky. V okrese budou rovněž omezeny hromadné akce a zakázány návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory.

Reklama

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v celé republice od začátku epidemie dnes překročil hranici 13.000. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že lidem na konci nařízené karantény a pacientům bez příznaků po dvoutýdenní izolaci se už nebudou dělat testy PCR, tedy výtěr z nosohltanu, budou považováni za neinfekční. Podle zjištění totiž vir u většiny lidí přežívá osm až deset dnů.

Mimořádné opatření na Kutnohorsku vydali středočeští hygienici kvůli šíření nákazy, která se objevila v církvické pobočce firmy HR Partner CZE. Původně bylo nakažených 13, nyní je 39 potvrzených případů. Za dnešek jich přibylo šest.

Počet účastníků venkovních akcí nesmí v celém okrese přesáhnout 300 a ve vnitřních prostorech 200. V restauracích musejí lidé dodržovat odstup alespoň dva metry. U stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé s výjimkou členů domácnosti nebo blízkých osob. Používat by se měla dezinfekce. Na koupalištích může být ve stejný čas maximálně 500 lidí, na jednoho člověka by mělo připadat alespoň deset metrů čtverečních.

Další ohnisko se na konci minulého týdne objevilo ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, dnes tam přibylo devět nových případů. Nakaženy jsou i tři zdravotní sestry jihlavských sociálních služeb, testovat se budou desítky jejich klientů. Kvůli kontaktu s nakaženým člověkem ve Větrném Jeníkově musel na testy také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), i dnešní druhý test měl negativní. Končí tím jeho karanténa doma v Ostravě a v pondělí už se může v Praze zúčastnit jednání vlády. První test s negativním výsledkem absolvoval v pondělí.

Počet nových případů nemoci covid-19 v České republice se uplynulé tři dny držel nad stovkou, během dneška přibylo zatím 82 nakažených. Celkem je jich v zemi 13.001. Vyléčilo se 8208 z nich, 352 lidí s covidem-19 zemřelo. Aktuálně je tak 4441 nakažených. Ve většině okresů se nové případy neobjevují, u většiny lidí je průběh nemoci mírný. V nemocnici je s koronavirem momentálně 148 pacientů, v těžkém stavu je 17 z nich.

Na Karvinsku, které je nyní nemocí nejvíce zasaženo, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 121 nových případů na 100.000 obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými. OKD kvůli vysokému počtu nemocných přerušila těžbu na všech svých dolech. Tento týden se objevilo další ohnisko ve společnosti DEVA ve Frýdku-Místku, která vyrábí ochranné a zásahové oděvy a v březnu šila roušky z nanotextilie i přímo pro město Frýdek-Místek. Podle grafů chytré karantény bylo minulý pátek hospitalizováno v Moravskoslezském kraji 33 lidí, k dnešku jejich počet vzrostl na 52.

Hygienici dnes nařídili vedení OKD opakované testování zaměstnanců. PCR testy se budou dělat u pracovníků dolů ČSM Sever a ČSM Jih a dolu ČSA. Testování je v plánu od 19. do 22. července. Jednou za dva týdny se budou muset zahraniční pracovníci z firem na Karvinsku a Frýdecko-Místecku prokázat zaměstnavateli negativním testem.

Experti, novináři i někteří politici upozorňují na rozdíly v počtech nakažených, uzdravených a zemřelých, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví a hygienici. Odlišná statistika je způsobena hlavně časovým posunem u hlášených údajů, roli hraje i zpětné ověřování dat, zpřesnění doby příznaků a testů či uvedené bydliště, sdělil ČTK mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Jiří Tráva. Mezi konečnými údaji centrální databáze a krajských hygienických stanic podle něj ale zásadní rozpor není.

Témata:  Roušky a respirátory středočeský kraj EuroZprávy.cz Koronavirus Kutná Hora

Související

mediální skupina INCORP a.s. a INCORP Development DOMÁCÍ

Vydavatelství INCORP pomáhá tišit žal způsobený koronavirem. Je součástí projektu Naděje se vrátí

Jejich duše sužuje žal, oči mají plné slz. Stesk po ztrátě milovaných i další trable přetrvávají. Onemocnění covid-19 tvrdě zasáhlo národ a z jeho následku se mnozí nedokáží sami vzpamatovat. Proto vzniká charitativní projekt s názvem Naděje se vrátí, který má pomoci lidem postiženým koronavirem. „Cílem kampaně je přeměnit negativní náladu na pozitivní a zasaženým rodinám finančně pomoci prostřednictvím charitativní sbírky,“ říká autor myšlenky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Jedním z mediálních partnerů celé akce je i vydavatelství INCORP, do jehož portfolia patří mimo jiné EuroZprávy.cz i stars24.cz. Projekt startuje 18. května.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 12 minutami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před 59 minutami

před hodinou

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před 2 hodinami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 2 hodinami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před 2 hodinami

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 4 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hormony v rostlinách mohou ovlivnit chod našeho těla

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste

Dovoz čerstvé a zpracované zeleniny do Česka stále roste a záporná bilance zahraničního obchodu v této kategorii plodin už dva roky po sobě pokořila hranici 12 miliard korun. Schodek se průběžně zvyšuje, například ve srovnání s rokem 2009 byl loni vyšší o pět miliard korun. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama