První otevřené obchody. Bojíme se nákazy, ale Babiš za nás faktury nezaplatí, říkají majitelé obuvi

REPORTÁŽ – Maminka se sklání nad malým synem, který si právě zkouší botu a přitom kňourá. „A kde přesně tě to tlačí?“ ptá se ratolesti a nárt mu pečlivě prohmatává. Po chvíli rodič rozhodne, že vše je v pořádku. „My se je vezmeme,“ řekne a rozradostní tím majitelku obchodu s dětskou obuví Danyo Danielu Malinovou na pražském Jižním Městě v ulici V Jezírkách, jež konečně mohla otevřít po koronavirové uzávěře. „Pokud by nám vláda opět zavřela prodej, už bychom asi nepřežili,“ říká pro EuroZprávy.cz Daniela Malinová. Redakce navštívila v první den mírného rozvolnění i obchody s dětským oblečením, papírnictví a knihovnu, které opět ožily. „Už jsem neměla co číst,“ posteskla si paní Radka.

Reklama

V jejich tvářích se zračí únava i nejistota. Manželé Malinovi, kteří už třicet let vlastní na pražském Jižním Městě v ulici V Jezírkách dětský obchod s obuví Danyo, mají obavy z budoucnosti. Sotva po měsíci a půl otevřeli, už se na ně valí další obava z uzamčení provozovny. „Domnívám se, že dlouho otevření nebudeme. Na Děčínsku se totiž vyskytla brazilská mutace koronaviru, a tak mám strach, aby se nešířila,“ říká ustaraným hlasem Daniela Malinová. Její muž, který stojí za pultem útulného obchůdku, s další uzávěrou počítá téměř jistě. „Do dvou týdnů jsme opět bez zákazníků,“ tipuje Jaroslav Malina.

Vývoj epidemiologické situace ale pozorně sledují i jejich klienti. „Kluk mně roste jako z vody a další výluka by znamenala, že by už neměl v čem chodit,“ postěžuje si matka, která před chvílí u Malinů nakoupila a v podpaždí svírá krabici, v níž jsou ukryty zářivě nové boty, které za chvíli ukládá do kočárku, jenž stojí před obchodem zaparkovaný pod stříškou, o níž se rozbíjejí kapky deště se sněhem. „Právě špatné počasí je příčinou, proč moc lidí zatím nepřišlo,“ praví šéfová. „Uvidíš, že odpoledne zde bude živěji,“ uklidňuje ji manžel.

Ve zboží měli dvě stě tisíc a museli zavřít

Paní Malinová líčí, co pro majitele znamená, když z ničeho nic musejí najednou uzavřít. „Málokdo si uvědomuje, že u obuvi musíme udělat objednávku u dodavatelů půl roku až devět měsíců dopředu. A když nás zase uzavřou na delší dobu, co budeme dělat s objednaným sezónním zbožím? Když vypukla loni na jaře pandemie, měli jsme ve zboží dvě stě tisíc korun a nemohli jsme ho prodat,“ popisuje útrapy podnikání během koronavirové pandemie majitelka obchodu Danyo. Na jejím muži je ze současné krize znát velká rozladěnost. „Osobně mně přijde, že premiér Babiš dělá maximum pro to, aby zlikvidoval střední třídu i živnostníky. Podle mně by byl nejraději, aby zde vládl jen jeho holding a prodávalo se pouze jeho zboží,“ netají se kritikou na adresu ministerského předsedy.

Ustaraná soukromnice přiznává, že čekala přes čtrnáct dní na kompenzační bonus, když ji stál provoz. „A nikoho nezajímá, z čeho máme žít. Nejsem se současnou vládou vůbec spokojena.“ Malinovi by neradi zažili loňský podzim. „Tehdy se epidemiologická situace začala horšit a my tušili, co přijde. Museli jsme proto zásoby vyprodat, a tak jsme obuv nabízeli až s čtyřicetiprocentní slevou. Na jaře vám totiž už nikdo podzimní či zimní kolekci nekoupí,“ povzdychne si. „A to si páni poslanci vůbec neuvědomují,“ vstupuje do hovoru pan Malina. Právě od začátku března, kdy měli zavřeno, je tradičně největší kšeft. „A o ten jsme už dvakrát na jaře přišli. Loni a letos. Vždy na přelomu zimy a jara i přechodu z podzimu na zimu se děti nejvíce přezouvají.“

Obchodnici mrzí, že ji bytové družstvo v domě, kde sídlí, neodpustilo za březen nájem. „Bohužel. Naštěstí ale máme úspory,“ oddychne si. V době uzavření občas něco prodala přes internet. Do výlohy si vystavila e-mail a maminky jí psaly, co by si přály. „Spustila jsem vlastně takový e-shop, což bylo dovolené. Se zákaznicí jsme se vždy domluvily, kdy si pro obuv přijde, a já jsem zboží vydala přes okénko v rámci vládního opatření.“ Připouští ale, že e-shopový prodej ji přidělal paradoxně více starostí než užitku. „Prodávat totiž boty bez možnosti vyzkoušet si je, znamená vždy velké riziko. Jednou se mně stalo, že zákaznice je měnila třikrát a počtvrté zažádala o vrácení peněz, což také nějakou dobu trvá.“ Boty přes internet by například nekoupila paní Petra, která si vybírala v nedalekém Pepcu dětské oblečení. „Pořizovat boty přes e-shop je vždy zbytečné drama. Z fotky nikdy nepoznám, jak má bota vysoký nárt.“

Přesto se zákazníkům Daniela Malinová snaží všemožně vyjít vstříc, a proto se nad určitými problémy umí povznést. „Jsem tady třicet let, u lidí jsem už známá, a tak je nesmím zklamat,“ konstatuje a z její rétoriky je znát, že se řídí mottem Tomáše Bati: Náš zákazník, náš pán. Doposud však nepochopila, proč během koronavirové pandemie musela mít dohromady téměř čtyři měsíce zavřeno. „Troufnu si tvrdit, že u nás riziko nákazy je mnohem nižší než u potravinových řetězců. Tady si bezpečně ohlídám, aby nakupoval jen jeden zákazník s respirátorem i potomkem. A vzájemně od sebe udržujeme náležitý odstup. Vezměte si ale supermarkety, v nichž se třeba jen u pečiva tísní hrozen lidí a nikdo neřeší, že porušují pravidla.“

Manželé Malinovi přiznávají, že mají obavy, aby se nenakazili koronavirem. „Nejsme totiž ve věku, kdybychom měli na vakcinaci proti covidu-19 nárok. Strach z přenosu infekce mám, ale hrůza z toho, že bych musela navždy zavřít, je silnější.“ Její muž je ještě konkrétnější. „Účty musíme platit neustále, Babiš za nás faktury rozhodně nezaplatí.“ Oba se ale shodují, že i prodavači by měli patřit do rizikové skupiny jako například zdravotníci či pedagogové. „Myslíme si, že obchodníci by měli mít rovněž nárok na přednostní očkování,“ říká paní Malinová a její manžel souhlasí. Čas pokročil a do obchůdku právě vejde další nakupující, a tak se návštěva musí loučit.

Rozčílený zákazník. Dochází vládě, že v zemi žijí lidé?

Z obchodu s dětským oblečením Pepco v Opatovské ulici za už vydatného sněžení vychází paní Petra se svým synkem. Obsah její tašky je naditý a signalizuje, že chlapci už řada věcí během karantény docházela. „Nakoupili jsme tepláky, trička i bundu. Využila jsem příznivějších cen, neboť v e-shopech bych tak levně nepořídila, protože u nich hrají prim značkové oděvy. Navíc vše osobně raději vyzkouším a u dětí to platí dvojnásobně,“ praví spokojená maminka.

O několik bloků dále si vybírá dětský sortiment v obchodě Kik paní Martina. „Mám velké obavy, že vláda zase vše zavře, a tak sotva mně osmiměsíční dcera usnula a převzala si ji babička na hlídání, vyrazila jsem malé pro bundičku a kvůli ochlazení se poohlížím i po teplé čepičce. S e-shopy nemám dobré zkušenosti,“ přiznává a na chvíli se zasní. „Už i já bych potřebovala občerstvit šatník a jako každá žena si udělat radost hadříky, ale na dospělé se zatím nedostalo. Musím zkrátka počkat,“ ironicky se pousměje a opět se rozhlíží po obchodě, co by malinké dceři mohla ještě opatřit.

Rodiče si našli i cestu do papírnictví. V Top drogerii v Bohúňově ulici si právě vybírala zboží pro školáky mladá maminka, na rozhodnutí, co pořídí, měla čas i klid. „Žádný velký nával jsme zatím nezaznamenali. Ale několik per, sešitů i pravítek jsme už prodali,“ přiznává slečna za pultem. Drogerie mohla i během restrikcí fungovat, ale papírnictví nikoli. Krátce po otevření proto papírnictví navštívil Karel Kohout. „I když žijeme v počítačové době, sešity a tužky či propisovačky děti stále potřebují. Navíc náš Kamil snad zase začne chodit na doučování z češtiny, a to vždy spotřeba sešitů vzroste. Dodnes jsem ale nepochopil, proč jsme nemohli školákům nakoupit různé potřeby. Dochází vládě, že v zemi vůbec žijí lidé?“ táže se.

Hodně živo bylo i v knihovně na Opatovské ulici. Mezi regály si právě své oblíbené spisovatele i žánry vybírala paní Radka. „Sice jsem si při uzavření knihy objednávala přes internet anebo telefonicky, ale já mám ráda, když si čtivo mohu v klidu vybrat a prolistovat sama. Přednost dávám životopisům a detektivkám, i když současná garnitura nám ji od vypuknutí pandemie připravuje každým dnem,“ směje se noblesní dáma a půjčuje si celkem šest knih. „Musím se předzásobit,“ dodává a vyráží malému vnukovi koupit bundu.

Život v zemi alespoň trochu zase pookřál.

Témata:  Obchody obuv podnikatelé EuroZprávy.cz Děti, dětské reportáž oděvy

Související

demonstrace podnikatelů (1.12.2020) NÁZORY

Boj proti byrokratické hydře, aneb Když státní správa nedělá, za co ji platíme

KOMENTÁŘ Radomila Bábka - Podnikatelské odbory suplují práci státní správy. Podle českého práva mají úřady povinnost poskytovat občanům služby s poradenskou přidanou hodnotou. Zmíněnou funkci české úřady, zvláště vůči podnikatelům a živnostníkům, neplní. Jednají s podnikateli jen z pozice síly, pouze nařizují a vyžadují. Neposkytují pomoc ani rady, takže nezbývá, abychom si pomohli sami. A Podnikatelské odbory to dělají. Podnikatelská poradna je toho hmatatelným důkazem.

Češi nakupují v obchodech BYZNYS

Návštěvnost prodejen byla v pondělí asi o 25 procent nad průměrem

Návštěvnost znovuotevřených prodejen toto pondělí byla podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) zhruba o 25 procent nad průměrem běžného pondělí. Reálným testem návratu zákazníků do kamenných obchodů bude víkend, na který prodejci směřují slevové a marketingové akce. Na dotaz ČTK to dnes uvedl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.
Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Otevření zahrádek provází nejasnosti: Arenberger řekl, jak to bude!

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) věří, že restauratér a host se ohledně kontroly testů na koronavirus dohodnou. Zákazníka provozovatel stravovacího zařízení nemůže vyhodit, ale nemusí ho třeba obsloužit. Cílem je zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Ministr to dnes řekl ČTK.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 3 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 5 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 6 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 7 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 7 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 7 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

před 8 hodinami

Boris Johnson

Johnson ohlásil na příští rok vyšetřování vládní reakce na pandemii

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil, že příští rok začne veřejné vyšetřování ohledně reakce vlády na covidovou pandemii. Podle agentury Reuters by mělo odpovědět na otázku, proč Británie zaznamenala nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 v Evropě a proč Johnsonovu kabinetu zpočátku trvalo tak dlouho, než zavedl lockdown.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama