Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem rozčílená, říká důchodkyně

REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na očkování proti covidu-19. S úderem osmé hodiny paní Eva zkoušela svého muže přihlásit, neboť od pátku si mohou termín na aplikaci vakcíny rezervovat senioři starší osmdesáti let. „Po dvou hodinách se mně muže podařilo zaregistrovat, ale rezervaci se nepodařilo vyřešit, neboť mezitím vakcíny došly. A tak musíme čekat, až nějaký termín obdržíme. Celý systém je jeden velký horor, nikdo starší generaci neporadí, jsem rozčílená,“ posteskla si seniorka pro EuroZprávy.cz.

Reklama

Tušila, že ji nečeká nic jednoduchého, ale předpokládala, že jako běžná uživatelka počítače vše podle zveřejněného návodu nakonec vyřeší. Důchodkyni paní Evu ale hned překvapil problém s PIN kódem na registraci. „Když mně až po pěti minutách přišla textová zpráva s údajem, tak mně systém oznamoval, že PIN kód je chybný a musím požádat o nový. Celou proceduru jsem musela opakovat ještě čtyřikrát a až popáté se mně podařilo manžela přes kód zaregistrovat,“ líčí patálie sedmasedmdesátiletá paní Eva z pražského Jižního Města. „Jen samotná registrace mně zabrala více než hodinu.“

Vakcinace v nemocnici špatně chodícího muže zarazila

Další část podle ní už nebyla tak složitá, ale hněv ji neopustil. „Když jsem vybrala preferované očkovací místo, zarazilo mě, jak málo center je v Praze. Vybrala jsem Thomayerovu nemocnici, pod kterou spadáme, a vzápětí jsem si uvědomila, jak je Jižní Město velké a že zdejší kapacita bude záhy zaplněná.“ Jejího manžela, který má problémy s chůzí, zarazilo, že nejméně na první vakcinační dávku má jet do krčské nemocnice. „Myslel jsem, že internet je v dnešní době tak propojený, že okamžitě spadnu do systému ke svému praktickému lékaři. Je to pro mě nemilé překvapení, neboť doktora mám hned u domu, zatímco nemocnice je od nás přes deset kilometrů vzdálená,“ praví rozladěně muž.

Celá operace skončila na rezervaci, i když sms zpráva s PIN kódem do ní přišla okamžitě. „Naštěstí od registrace byl PIN kód hned platný. Jenže na obrazovce počítače neustále svítilo oznámení: Za chvíli jsme zpět, počkejte. Čekala jsem hodinu a pak jsme se z médií dozvěděla, že vakcíny už došly, a tak bylo logické, že v pátek už rezervační termín muž neobdrží,“ popisuje bývalá pedagožka. S možností, že se nepůjde hned zarezervovat, počítala. „Zmiňoval to v České televizi i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ovšem už nikdo neřekl, jakou cestou případný termín obdržíme, zda sms zprávou anebo přijde do e-mailu. Ovšem ten každý senior nemá. Osobně jsem se tak přesvědčila, že systém má řadu nedostatků.“

Její muž Milan pro jistotu zavolal do ordinace svého praktického lékaře, aby se poradil, zda rezervaci nemůže získat u něj. „Ve zprávách doporučovali, že při nejasnostech je možné kontaktovat praktika,“ říká, proč vytočil jeho číslo. Ale ani u něj nepochodil. Dozvěděl se od něj, že mu bohužel v ničem nemůže pomoci. Na svých stránkách pak lékař napsal následující text. „Přes snahu dostat se na portál a někoho zaregistrovat, se mi okolo deváté hodiny objevilo, že termíny všech registračních míst jsou již obsazeny a lze se objednat za několik dní, až přijdou vakcíny do republiky. Zkuste si objednat termín na https://reservatic.com/ockovani.“ Jenže právě v tomto bodě manželská dvojice skončila s tím, že zatím rezervace není možná, když došly vakcíny.

Choť se snažil alespoň od lékaře zjistit, zda pro první dávku bude muset opravdu cestovat do Thomayerovy nemocnice, anebo je šance, že by mu látku aplikoval praktik či alespoň druhou dávku získal u něho. Ani tentokráte se nic konkrétního nedozvěděl. „Do naší ordinace jsme u velkodistributora předobjednali 500 kusů dávek vakcíny. Problém je, že vakcína pro ordinace praktických lékařů není zatím v České republice dostupná, takže nemůžeme nikomu ani pomoci s registrací, ani sdělit přibližný termín očkování u nás,“ četl si i na lékařově webu.

Automat z informační linky odkazuje pouze na internet

Penzistce paní Evě vadí, že senioři nemají žádnou podporu, kde by jim poradili a pomohli. „Poté, co mně při registraci neustále chodilo, že PIN kód je neplatný, jsem vytočila informační číslo 1221, ale s žádnou operátorkou jsem se nespojila. Pouze jsem vyslechla, že linka je přetížená a mám se registrovat přes internet. To je opravdu cenná rada.“

Zmíněnou linku už kontaktovala ve čtvrtek večer, aby si ověřila, zda číslo pojištěnce je shodné s rodným číslem. „Jaké ale bylo moje překvapení, když mně automat ohlásil, že volám po pracovní době. Opravdu jsem se rozčílila, protože vláda spustí pro nejstarší očkování, neustále říká, že v případě nejasností mají volat na 1221, tak bych předpokládala, že na čísle budou přítomni non-stop. Je to vrchol amatérismu, ale co také od současného kabinetu čekat,“ říká otevřeně.

Rozčarovaná je i z přístupu Městské části Praha 11. „Očekávala bych, že naše radnice zřídí speciální linku, abychom nemuseli volat na přetíženou centrální, pokud se vyskytne problém. Bohužel ani na jejich uvedených stránkách nikde nenabízejí případnou pomoc. A to populace na Jižním Městě stárne, a tak je jasné, že zde žije hodně seniorů nad osmdesát let,“ netají se kritikou.

Sama se považuje ve svém věku za technicky zdatnou, a proto si nedovede představit, jak celý proces zvládají senioři, kteří počítač neovládají. „Anebo jej nemají, stejně jako mobilní telefon, bez něhož se prostě nezaregistrujete. Stát chce umožnit očkování nejohroženější skupině nad osmdesát let, ale už mu nedojde, že uvedená věková skupina nemusí vůbec moderními technologiemi disponovat. Logické myšlení současným vrcholným představitelům naprosto chybí,“ zlobí se vitální seniorka Eva.

Starší lidé, kteří postrádají techniku, však nemusejí zoufat. Asociace poskytovatelů sociálních služeb tvrdí, že jsou připraveni pomoc. Tisková mluvčí Petra Cibulková se odkazuje na oficiální prohlášení prezidenta asociace Jiřího Horeckého. „V rámci terénních služeb mohou vypomoci pečovatelky a své klienty zaregistrovat. Záleží na domluvě. Rovněž věříme, že starším spoluobčanům pomohou příbuzní anebo blízké okolí,“ tlumočí Cibulková pro EuroZprávy.cz stanovisko předsedy Horeckého.

Pražská důchodkyně však tvrdí, že jí, konkrétně jejímu muži, nemá asociace jak pomoci. „My jsme naštěstí soběstační, navíc máme ochotné děti, a tak pečovatelku nepotřebujeme. Co je to za systém, když většina lidí má být odkázána na druhé?“ kroutí nechápavě hlavou a vypíná svůj počítač, protože rezervace pro svého muže se už dnes nedočká.

Témata:  očkování Lidé důchodci, senioři sociální péče EuroZprávy.cz Koronavirus reportáž

Související

Vrbětice jsme s Hamáčkem neřešili, cestu do Moskvy ano. Primárním tématem byly dozvuky sjezdu, říká Netolický NÁZORY

Vrbětice jsme s Hamáčkem neřešili, cestu do Moskvy ano. Primárním tématem byly dozvuky sjezdu, říká Netolický

ROZHOVOR – Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) přiznává, že na schůzce s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem se bavili o chystané cestě stranického šéfa do Moskvy, a to ohledně dodávky vakcíny Sputnik V. „O kauze Vrbětice ale nepadlo ani slovo. Primárním účelem návštěvy u pana Hamáčka ale byly dozvuky stranického sjezdu, protože jsem na něm hájil jiný směr. Předseda strany proto chtěl vědět, zda budu dále spolupracovat s obnoveným vedením,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Martin Netolický.   

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití Asie a Austrálie

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. V Ženevě to oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle světových tiskových agentur to znamená, že nyní vakcínu mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. 

Ze společnosti

Koronavirus si vyžádal dvakrát tolik obětí, ukázala studie!

Koronavirus si vyžádal dvakrát tolik obětí, ukázala studie!

Kvůli nemoci covid-19 ve světě umřelo přibližně 6,9 milionů lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením "skutečné bilance pandemie" přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí napříč zeměmi méně než poloviční, konkrétně okolo 3,24 milionu.
Lady Dermacol oslavila 88 let: Dobyla Hollywood, teď jí blahopřály Kubelková či Lounová!

Lady Dermacol oslavila 88 let: Dobyla Hollywood, teď jí blahopřály Kubelková či Lounová!

Zakladatelka dnes již celosvětově známé české rodinné značky Dermacol, Olga Knoblochová, oslavila své 88. narozeniny. I přes takto úctyhodné číslo byste Lady Dermacol její věk určitě nehádali, přestože za sebou nemá ani jeden estetický zákrok. Je totiž živoucím důkazem toho, že zdravý životní styl, optimismus a důkladná péče o tělo a duši jsou tím pravým elixírem mládí.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

SNP je blízko triumfu ve skotských volbách, většinu ale jistou nemá

SNP je blízko triumfu ve skotských volbách, většinu ale jistou nemá

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

před hodinou

Anglie povolí cestování do zahraničí, bez karantény ale jen do hrstky zemí

Anglie povolí cestování do zahraničí, bez karantény ale jen do hrstky zemí

Anglie povolí lidem od půlky května cestování do zahraničí, ale dovolenou bez nutnosti karantény po návratu bude možné strávit jen ve 12 zemích. Oznámil to dnes britský ministr dopravy Grant Shapps. Do skupiny zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem patří například Portugalsko, Izrael, Austrálie nebo Island. 

před hodinou

Amnesty International znovu považuje Navalného za vězně svědomí

Amnesty International znovu považuje Navalného za vězně svědomí

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) dnes oznámila, že se po pečlivém zvážení rozhodla znovu zařadit ruského opozičního představitele Alexeje Navalného mezi vězně svědomí poté, co se v únoru rozhodla toto označení v jeho případě přestat používat. 

před hodinou

Lídři zemí EU zahájili summit v Portugalsku, věnují se sociálním otázkám

Lídři zemí EU zahájili summit v Portugalsku, věnují se sociálním otázkám

Debatu o tom, jak může Evropská unie lépe dbát na sociální otázky v době hospodářské krize vyvolané pandemií zahájili dnes odpoledne prezidenti a premiéři členských zemí evropského bloku. Během sociálního summitu v portugalském Portu rokují o tématech jako je podpora zaměstnanosti, minimální mzda či platová rovnost mezi muži a ženami, na něž mají mnohdy rozdílné názory.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

WHO schválila čínskou vakcínu Sinopharm k nouzovému použití

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes schválila k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19 čínského výrobce Sinopharm. V Ženevě to oznámil šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle světových tiskových agentur to znamená, že nyní vakcínu mohou nakupovat a distribuovat organizace OSN. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Pospíšila odvolali z funkce předsedy klubu zastupitelů Spojených sil

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dnes odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richeter (TOP 09). ČTK to potvrdilo několik zastupitelů Spojených sil. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20.000 Kč pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom dnes informovalo slovenské policejní prezidium.

před 4 hodinami

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Běloruský soud odsoudil 14 účastníků loňských protivládních protestů

Soud v běloruském Brestu dnes odsoudil 14 lidí, kteří se loni v září zúčastnili demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb. Soud je shledal vinnými z aktivní účasti na skupinových akcích, které hrubě narušily veřejný pořádek, píše server Tut.by. Sedm z odsouzených si vyslechlo verdikt v podobě otevřeného vězení, které je v postsovětských zemích známo jako "chemie", píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na svém webu.

před 4 hodinami

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku začal legislativní chaos v covidových opatřeních

Ve Španělsku už začal legislativní chaos, co se týče nových pravidel proti šíření koronaviru, která začnou platit od neděle v různých regionech, napsal dnes deník El Mundo. Zatímco baskický nejvyšší soud zamítl tamní vládě pokračování nočního zákazu vycházení, soudy ve Valencii či na Baleárských ostrovech omezení vycházení v noci povolily.

před 5 hodinami

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Fotbalová Slavia se začíná poohlížet po posilách. Údajně má zájem o obránce norského Molde

Blíží se konec tuzemské fotbalové sezóny, není proto divu, že už se české prvoligové kluby začínají připravovat na tu další a shánět nové posily do svých kádrů. Výjimkou není ani mistrovská pražská Slavia. Ta loví nové posily i ze zahraničí, před nedávnem se hovořilo třeba o gólmanovi Bielefeldu Stefanu Ortagovi, nyní přicházejí norská média s další zajímavou zprávou. Sešívaný vršovický klub má prý podle nich zájem o obránce Molde Sheriffa Sinyana. Ten už měl prý dostat nabídku ze strany Pražanů.

před 5 hodinami

Twitter zablokoval účet, který sdílel Trumpova vyjádření

Twitter zablokoval účet, který sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama