Pandemie odkryla slabiny státu, pomoc některým lidem vázne, říká sociolog

Díky epidemii koronaviru se zjistilo, že sociální systém není dostatečně pružný, a že stát postrádá potřebné datové analýzy. Podle Daniela Prokopa, sociologa stojícího v čele výzkumné společnosti PAQ Research a člena Národní ekonomické rady, došlo k několika pochybením státu. Jako příklad uvedl dlouho prosazovanou podporu dohodářům, jíž Sněmovna řešila až dnes.

Reklama

Sociolog zároveň také upozornil, že je Česko z hlediska ekonomického i epidemiologického stále zranitelné, ačkoliv se po uvolnění karanténních opatření dokázalo víceméně vrátit k normálu. Kvůli pandemii covid-19 se navíc podařilo poodkrýt některé slabiny českého státu. 

"Odkryla to, že některé složky sociálního systému neumí rychle pomáhat, nemáme třeba dávku, která by rychle pomohla lidem, kterým se propadly příjmy. Na to by měla cílit dávka mimořádné okamžité pomoci, ale o tu si požádalo docela málo lidí," uvedl Prokop v rozhovoru pro ČT24.

"Tu dávku si vzalo pár tisíc lidí, asi bychom ji mohli dát desetitisícům, ale nikdo o ní neví. Projevuje se pomalost sociálního systému,“ dodal s poznámkou, že se spousta lidí nevyzná v sociálním systému.

Dobře, ale pozdě 

Sociolog zároveň také řekl, že stát má rezervy v datových analýzách, které by mu bývaly mohly pomoct objasnit skutečné dopady krizí na životy jednotlivých lidí. "Odkryla to, že některé věci nedokážeme datově zkoumat, takže vlastně nevíme dodneška úplně přesně, jaké byly dopady na domácnosti,“ konstatoval.

Jisté analýzy jsou sice schopny poskytnout buď sociologické výzkumy anebo bankovní statistiky. I tak ale stát nedisponuje dostatečným množstvím nástrojů na zkoumání vlivu mimořádných situací na lidi.

Prokop, který je sám členem Národní ekonomické rady vlády, dodal, že už od začátku usiloval, aby přijatá opatření nezvyšovala nerovnost, ale naopak přispěla zabezpečení všech sociálních vrstev. Chyby shledal v tom, že pomoc mohla být v určitých případech rychlejší.

"Některá opatření jsme udělali dobře, ale třeba o dva měsíce později než v zahraničí,“ uvedl v Interview ČT24. Příkladem je chystaná pomoc lidem pracujícím na dohodu. „Řada opatření byla pomalá, těm dohodářům jsme měli pomoci před dvěma měsíci,“ dodal. Sněmovna se lidmi, kteří dělají na dohody, začala zabývat v pátek 10. července.

Past exekucí 

Sociolog zároveň také poukázal na absenci systémových změn v případě exekucí a institutu osobního bankrotu. Hodně lidí je totiž zadlužených, a proto jsou také více ekonomicky zranitelní. Pochválil sice některá opatření, které přijali politici, ale stále považuje cestu k oddlužení za příliš složitou.

"U nás je ten proces tak těžký, že se do toho skoro nikdo nehlásí, ani po těch reformách. Proto pořád máme 800 tisíc lidí v exekuci. A my potřebujeme, aby se dluhové poradny zabývaly novými lidmi a pomáhaly jim, a ne aby se stále zabývaly 800 tisíci lidmi, kteří jsou v exekucích od roku 2012,“ dodal Prokop.

Témata:  Vláda ČR práce EuroZprávy.cz Koronavirus Daniel Prokop (sociolog)

Související

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto DOMÁCÍ

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

Ze společnosti

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Otevření kultury? Chinaski slavili koncertem pro tisíce lidí!

Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupili na pilotním koncertu s názvem Šance pro kulturu na Křižíkově fontáně na Výstavišti v Praze. Za přísně dodržovaných protiepidemických opatření mohlo až 2500 diváků být v sektorech na sezení i na stání.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před hodinou

před 2 hodinami

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

Kraje obdrží do 19. května testy, mají školám vystačit do půlky června

Nejpozději do středy 19. května obdrží kraje dodávku antigenních testů pro školy, které by měly školám vystačit do 13. června. Distribuční seznamy pro dodávku budou stanoveny na základě údajů o počtu pracovníků a žáků, které školy vykázaly v dotaznících. Do 21. května má ministerstvo školství v rezervách 600.000 antigenních testů na covid-19. Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici.

před 2 hodinami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Nizozemsko a Belgie oznámily zmírnění protiepidemických opatření

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes oznámil plán na další zmírnění protiepidemických opatření v zemi s platností od 19. května. Podmínkou je pokles počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče o 20 procent do pondělí, kdy vláda definitivně rozhodne. Belgie plánuje zrušit téměř všechna stávající omezení od 9. června, podmínkou je nanejvýš 500 pacientů na JIP a naočkovaných 80 procent dospělých z více ohrožených skupin, píší belgická média.

před 2 hodinami

Požáry lesu v ČR (léto 2015)

Hasiči dnes zasahovali po celém Česku, likvidovali požáry lesa

Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.

před 3 hodinami

Miloš Zeman odvolil ve volbách

Členové prezidentovy ochranky dostali kvůli oslavě pokutu

Šéf policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR Martin Baláž a jeho náměstek Radim Kincl dostali kvůli oslavě na střeše pražského arcibiskupství pokutu. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle policejního prezidia spáchali přestupek, když na sobě neměli navzdory platným předpisům respirátory. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Arenberger

Arenberger přiznává vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) oznámil mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení, které odevzdal po vstupu do vlády a zveřejnil o víkendu. Nepřiznané milionové příjmy ministr ještě v minulém týdnu odmítal.

před 4 hodinami

NEC SX-9

Německo přispěje na vývoj svého prvního kvantového počítače dvě miliardy eur

Německo v následujících čtyřech letech podpoří vývoj svého prvního kvantového počítače a souvisejících technologií necelými dvěma miliardami eur (51,1 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo hospodářství a resort vzdělání a výzkumu. Podporu německého státu musí schválit Evropská komise.

před 4 hodinami

Prezident Miloš Zeman

Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o schůzku požádala ministryně. Benešová Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před 6 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama