V létě stoupá počet úrazů, podle pojišťoven až o desítky procent

V létě stoupá počet úrazů proti běžnému období až o desítky procent, Jejich množství je tak srovnatelné s lyžařskou sezonou. Nejkomplikovanějšími úrazy bývají ty, které vedou k rozsáhlému poškození mozku a doživotnímu odkázání na stálou péči. Vážné úrazy v létě vznikají během adrenalinových sportů, ale také u vody nebo u večerního ohně, vyplývá z ankety ČTK mezi pojišťovnami.

Reklama

Lidé se v létě často vážně zraní podle mluvčí pojišťovny Uniqa Evy Svobodové například při pádech z vodních skútrů, potápění a výstupech na takzvané ferraty, cesty v nepřístupném terénu. "Nebezpečné jsou i odnože běžných sportů, tedy single treky, sjezdy na kolech a koloběžkách ze sjezdovek, elektrokola. Pak také trampolíny a tobogány," uvedla mluvčí.

Nejzávažnější úrazy, především poškození hlavy a páteře, jsou v letním období nejčastěji spjaty s vodou. "Dochází k poraněním a úrazům s těžkými následky skokem do vody či potopením," sdělila mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková. Pojišťovna Direct eviduje z letních úrazů ty nejvážnější také v souvislosti s vodou, a to u lidí, kteří upadli u bazénu či na tobogánech.

V souvislosti s vodou se také v létě stává, že člověk prahnoucí po osvěžení v moři přecení své síly nebo nerespektuje místní výstrahy. To může zvláště u starších lidí vést například k infarktu. Stane se ale také, že se čeští turisté u moře zraní, aniž by se vůbec dostali ke koupání. "Máme případ klienta, který nikdy nebyl u moře ani nikdy nikam neletěl. Na důchod se rozhodl zainvestovat, a odcestoval na týden do Turecka k moři. Těsně před pláží byly schůdky, na kterých škobrtnul, upadl a měl lehčí otřes mozku a rány na noze a ruce, takže nakonec do moře vůbec nemohl," uvedla mluvčí Directu Nela Maťašeje.

Úrazy v letní sezoně jsou také často spojené s grilováním či táboráky. Při grilování nebo rozdělávání ohně si lidé mnohdy chtějí usnadnit práci, a podpoří plameny hořlavinou, varovala mluvčí Uniqy Svobodová. Požárů kvůli rozdělávání ohňů v posledních letech přibývá vlivem sucha. Do skupiny úrazů spojených s rozděláváním ohně se mohou řadit i úrazy spojené s přípravou topiva, tedy při práci se sekerou a jinými ostrými nástroji. Podle Pojišťovny ČSOB bývá manipulace s pilou, sekerou či nožem příčinou nejběžnějších letních úrazů a výjimkou nejsou ani zranění dětí.

V létě značně přibývá úrazů u dětí a mládeže. "Sportovní a volnočasové aktivity patří k těm, u kterých si děti a dospívající pořídí nejvíc úrazů. A právě prázdninové měsíce jsou v tomto ohledu k úrazům ještě náchylnější. V létě sledujeme u dětí a dospívajících nárůst úrazů všeho druhu. Většinou jde spíše o lehčí úrazy, jako jsou různé pohmožděniny a zvrtnutí, výjimkou nejsou ale ani zlomeniny," řekla ČTK mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková. O prázdninách počet úrazů u dětí podle ní stoupá o 20 až 30 procent.

Témata:  nemocnice pojišťovny úrazy EuroZprávy.cz

Související

Lékaři, ilustrační foto DOMÁCÍ

Zdravotníci v nemocnicích budou mít nárok na vouchery do lázní

Zdravotníci z nemocnic budou mít nárok na vouchery do lázní v hodnotě 8000 korun. Na dnešní návštěvě Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO), má jít o další poděkování za jejich práci v době epidemie covidu-19. Za jarní a podzimní vlnu epidemie dostali zdravotníci i další zaměstnanci zdravotnických zařízení odměny, většinou za každou 75.000 korun.

Nemocnice, ilustrační foto DOMÁCÍ

Od 17. května budou v nemocnicích znovu povoleny návštěvy

Od pondělí 17. května budou v nemocnicích znovu povoleny návštěvy. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). U lůžek akutní péče byly zakázány od konce ledna. Výjimkou byly porody, návštěvy u dětí nebo v hospicích.

Ze společnosti

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do KN: Proč bude od června omezeno?

Nahlížení do katastru nemovitostí se už za několik dní zkomplikuje. K dříve běžně dostupným informacím se nově dostanou jen někteří lidé. Proč se tuzemské úřady rozhodly přistoupit ke změnám?

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před minutou

Tomáš Zima (rektor UK)

Dvanáct lékařů včetně dříve nakaženého rektora Zimy kritizuje přetrvávající opatření, zejména testování

Dvanáct lékařů včetně rektora UK Tomáše Zimy nebo kardiochirurga Jana Pirka kritizuje přetrvávající opatření proti epidemii covidu-19, zejména plošné testování. Vadí jim také, že se na rozhodování podílí skupina Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vytvořil člen Rady vlády pro zdravotní rizika, epidemiolog Petr Smejkal. Reakci skupiny a ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

před 17 minutami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o testování zaměstnanců, které zrušil soud

Ministerstvo zdravotnictví upravilo odůvodnění mimořádného opatření o povinnostech pozitivně testovaných zaměstnanců. V pondělí ho zrušil Nejvyšší správní soud (NSS), opatření vykazovalo podle něj hrubé nedostatky právě v odůvodnění. Na nápravu dostal resort od soudu čtyřdenní lhůtu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

před hodinou

před hodinou

Státní hranice České republiky

Ministři zahraničí V4 se ještě nedohodli na snadnějším cestování pro očkované

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

před hodinou

Moře, ilustrační foto

V Řecku začala turistická sezona, země doufá, že přijedou turisté

V Řecku dnes oficiálně zahájili letní turistickou sezonu. Tamní vláda doufá, že zemi navštíví více lidí než v loňském roce, kdy se počty výrazně snížily kvůli epidemii covidu-19. Řecko podporuje zavedení evropských covidových pasů, na volném příjezdu naočkovaných turistů se dohodlo i s některými nečlenskými zeměmi, například USA a Izraelem. V posledních týdnech země zrušila mnoho protiepidemických opatření.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Praha

Praha kvůli výstraze meteorologů preventivně uzavře náplavky a vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát preventivně uzavře náplavky u Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce. ČTK to dnes sdělil mluvčí města Vít Hofman. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňového nebezpečí, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

před 2 hodinami

Andrej Babiš a Petr Arenberger

Babiš hovořil ráno s Arenbergerem, musí podle něj vše do detailu vysvětlit

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň dnes ČTK řekl, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

před 2 hodinami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu

Slovenský parlament dnes otevřel cestu ke zrušení nouzového stavu a navazujícího zákazu vycházení, které úřady dříve zavedly v souvislosti s koronavirovou nákazou. Změnou zákona o hospodářské mobilizaci sněmovna hlasy koaličních a opozičních poslanců rozhodla, že část dosavadních opatření kvůli epidemii covid-19 bude moci zůstat v platnosti i mimo trvání nouzového stavu. 

před 2 hodinami

ministerstva

Ministerstvo školství nesouhlasí s podmínkami pro školy v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem ale nesouhlasí a vzneslo k němu připomínky. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Jaké podmínky ministerstvo zdravotnictví navrhlo, neupřesnila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Rušení menších očkovacích míst je podle starostů v rozporu s krajskou strategií

Rušení očkovacích míst vládou je podle starostů menších měst v Karlovarském kraji v rozporu s krajskou očkovací strategií. Kraj chtěl počet center zvyšovat, aby byla dostupnější. V regionu už skončilo jedno očkovací centrum, u dalších se to chystá, uvedli starostové. Tempo očkování v Karlovarském kraji zrychluje, vakcínu dostalo 83.546 lidí, což je 28,5 procenta obyvatel. Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a zvyšovat kapacity velkých center.

před 4 hodinami

KSČM

KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí stanovisko členů

Širší vedení KSČM před hlasováním o nedůvěře vládě zjistí v okresech stanovisko členů. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že výkonný výbor strany v kabinet ANO a ČSSD důvěru nemá, ale zásadní ústavní krok ve formě hlasování o nedůvěře si zaslouží diskusi celé členské základny.

před 4 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama