Zaujmout děti knihou není lehké, vsadil jsem na tajemno. Příběhy podpoří autisty, říká Paur

ROZHOVOR - Vždy jej poutalo tajemno a při objevování české historie si často kladl otázku, proč se vlastně určitá událost odehrála. Proto se spisovatel Tomáš Paur rozhodl vytvořit knihu s titulem Když myši vylezou ze svých skrýší, která nejen pro děti mapuje zapomenuté příběhy staré Prahy, jež mají reálný základ ve starých pověstech českých. „V dnešní moderní době telefonů a sociálních sítí, není zrovna jednoduché najít námět na knihu, která by současné děti zaujala. A právě ilustrace od umělecké legendy Jiřího Srnce dělají knihu poutavou a tajemnou,“ říká o své prvotině v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Paur, který částí z prodeje podporuje děti s poruchou autistického spektra.

Reklama

K napsání knihy pomohla náhoda. Nebýt jí, pohádka by možná nikdy nevznikla. Tomáš Paur se u jedné pražské dopravní společnosti, kde pracuje jako Fleet manažer, od kolegy dozvěděl, že v divadle Jiřího Srnce hledají osvětlovacího i zvukového technika. „Neváhal jsem ani minutu, protože divadelní prostředí mne vždy lákalo a k mému překvapení jsem byl přijat.“ Rodák z Prachatic si po svém příchodu hned začal rozumět s legendárním umělcem a bývalým manažerem Černého divadla Jiřím Srncem, který se pyšní státním vyznamenáním i Cenou Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění. „Jelikož je Jiří studnicí vypravování a miluje historii naší země, zaujaly jej příběhy, které jsem sepsal a okamžitě projevil zájem je ilustrovat.“ Tomáš Paur vydal knihu vlastním nákladem.

Bývalý regionální novinář, kde v obecním tisku pracoval jako externí redaktor, si za hrdiny knihy s názvem Když myši vylezou ze svých skrýší, vybral živočichy, které člověk nemá příliš v oblibě. „Potřeboval jsem do příběhů vsadit nějakého škodílka, který dokáže i třeba nechtěně svou všetečností změnit sled událostí, aniž by si toho lidé všimli. Myši jsou všude, kde se něco šustne, a i když je nevidíme, posléze zjistíme z okousaných obalů, že u nás byly. Ovlivňují tak v běžném životě naše příběhy a mění sled událostí,“ vysvětluje. Exproducent na festivaly se i přes koronavirovou pandemii, která komplikuje propagaci knihy, rozhodl, že část výtěžku z prodeje věnuje dětem s poruchou autistického spektra. „Dozvěděl jsem se o paní Kolandové, která svůj život zasvětila právě dětem s austistickou poruchou. A já si jí za zmíněnou náročnou činnost nesmírně vážím a má můj obrovský obdiv a uznání. Práce s autisty je nesmírně složitá a komplikovaná. Proto výtěžek z prodeje putuje na ně,“ tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Paur.

DĚJINY UKAZUJÍ, ŽE HRDINA NEMUSÍ BÝT SILNÝ A VELKÝ

Pane Paure, kdybyste měl stručně dětskou knihu Když myši vylezou ze svých skrýší, která je vaší prvotinou, představit, jakou rétoriku byste volil?Jen doplním, že titul ilustroval slovutný Jiří Srnec, jenž za svou uměleckou činnost a reprezentaci českého umění ve světě byl v roce 2011 vyznamenán prezidentem České republiky Václavem Klausem státním vyznamenáním Medailí Za zásluhy. Rovněž převzal Cenu Thálie 2017 za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění.

Titulem jsme se pokusili s divadelním mistrem Jiřím Srncem přiblížit k původní české knižní tvorbě pro děti. A podle zpětných vazeb, a to i od malých čtenářů, se nám náš záměr pravděpodobně povedl. Jedná se celkem o jedenáct příběhů, které připomínají známé, ale i téměř zapomenuté příběhy ze staré Prahy, jež mají reálný základ ve starých příbězích a pověstech českých. Jen s tím rozdílem, že hlavní podíl na ději, jak se vše nakonec událo, mají myši. Kniha je i o kořenech a historii našeho národa, kterou je důležité dětem neustále připomínat a odkazuje na zajímavé momenty českých dějin. Zároveň by měla také ukázat, že není důležité být silný, velký či průbojný. Stačí být jen ve správnou chvíli na správném místě a umět se v daný moment dobře rozhodnout. Třeba tím i nevědomky ovlivní budoucí dění.

EuroZprávy

Dílem jsme se také pokusili odpovědět i na mnohá a nikdy nezodpovězená proč? Například, proč nikdo nikdy nenašel Golema? Proč je Čertův sloup na Vyšehradě tam, kde je? A jiné. Musím také zmínit, že jsme šli do risku a pohádku Když myši vylezou ze svých skrýší, aneb jak to se starými příběhy a pověstmi českými bylo nebo nebylo, jsme začátkem letošního roku vydali vlastním nákladem. Jelikož se dobře prodává, šlo o výhodný tah, a nyní nemluvím o vlastním profitu, ale o skutečnosti, že prodejem knihy navíc podporujeme děti s poruchou autistického spektra a snažíme se získat trochu peněz i pro ně. Jedině, co nás mrzí, je skutečnost, že současná koronavirová pandemie nám znemožnila udělat křest. Snad se jej brzy dočkáme i proto, že kmotrem knihy je herečka paní Jiřina Bohdalová, které si jako profesionálky nesmírně vážím.

Jak se obyčejný člověk, který se rozhodne napsat knihu pro děti, dostane ke spolupráci s Jiřím Srncem, divadelníkem, scénografem, režisérem, výtvarníkem i hudebním skladatelem?

Ke spolupráci s divadlem Jiřího Srnce mě přivedla tak trochu náhoda, na které jinak ve svém životě nevěřím. Myslím si, že linii osudu má každý člověk předem naplánovanou a co se má stát, se prostě jednoho dne odehraje. Před několika lety hledali v divadle Jiřího Srnce osvětlovacího i zvukového technika a kolega, který se mnou pracuje v dopravní společnosti a příležitostně i jako herec v divadle Jiřího Srnce, se mně o nabídce zmínil. Neváhal jsem ani minutu, protože divadelní prostředí mne vždy lákalo a k mému překvapení jsem byl přijat. V Černém divadle je role osvětlovače hodně důležitá. Vše je založené především na přesném pohybu světla. Díky němu dochází k optické iluzi, kdy jsou vidět detailní maličkosti, které jsou normálně oku diváka ukryty. Mimochodem, mohu návštěvu divadla všem jen doporučit. A tak jsem se tedy dostal do divadla, což už byl jen krůček ke spolupráci s Jiřím Srncem na zmíněné knize.

Pořád jste mně ale neodpověděl na otázku, kdy jste se blíže seznámil s uznávaným umělcem?

Po příchodu do divadla jsme si s Jirkou často a dlouho před i po představení povídali. Respektovaný umělec je bezednou studnicí vyprávění a miluje historii naší země. Především Prahy. Okamžitě jsme si začali rozumět, navíc Jirka má  i obrovský dar naslouchat. Když jsem mu poodhalil příběhy, které jsem sepsal, projevil okamžitě zájem, že by knihu ilustroval, což bylo pro mne velkým překvapením. Doslova jsem zůstal zaražený. Věřím, že naše setkání bylo tehdy osudové a mělo k němu dojít.

MYŠI NEUSTÁLE OVLIVŇUJÍ BĚŽNÝ ŽIVOT LIDÍ

Co stálo za nápadem sepsat a vydat knihu pro děti s tématikou starých pověstí českých?

Nápad napsat knihu o příbězích, převážně staré Prahy, vznikl daleko dříve, než jsem do divadla nastoupil. Už jako malé dítě jsem s rodiči brouzdal po památkách a historických místech naší krásné země. Přiznám se, že mne na objevování nejvíce bavilo, když jsem se dozvěděl o daném místě nějakou pikantnost, ve smyslu pověsti nebo příběhu. Pokud místo, na němž jsem se ocitl, bylo spojené například s čerty, nebo bezhlavými rytíři, hltal jsem každou informaci. Když jsem pak měl své děti, snažil jsem se jim získané postřehy přenést a občas jsem si ke každému příběhu něco málo přidal. Už v dětství mně totiž přišlo, že v mnoha příbězích chybí vysvětlení, co za událostí stojí a proč se právě tak odehrála. Pak už jen stačilo zapojit fantazii a příběh byl na světě. Moje děti vyprávěné příběhy milovaly a v hlavě se začala rodit myšlenka na vznik právě pohádkové knihy, která nedávno vyšla.

Proč jste za hlavní hrdiny zvolil zrovna myši?

Volba udělat v knize z myší hrdiny byla jasná. Potřeboval jsem do příběhů vsadit nějakého škodílka, který dokáže i třeba nechtěně svou všetečností změnit sled událostí, aniž by si toho lidé všimli. Myši jsou všude, kde se něco šustne, a i když je nevidíme, posléze zjistíme z okousaných obalů, že u nás byly. Myslím si, že každý z nás měl v životě s nimi právě zmíněnou nepříjemnou zkušenost. V knize je proto také vysvětleno, proč se snažíme od pradávna vystrnaďovat myši z našich domovů. Nepovažujeme je jen za škůdce. Hlavně nám lidem vadí, že nám strkají čumáčky v běžném životě do našich příběhů a mění sled událostí.

Jsou příběhy určené výhradně dětem?

Původně jsem ji psal pro malé děti, aby jim knihu četli rodiče, anebo aby oslovila i školáky. Nyní však mám zprávy, že zaujala i dospělé. Příběhy vychází ze starých pověstí a příběhů českých, a tak se jedná o téma, které si myslím dokáže oslovit všechny generace. Díky ilustracím Jiřího Srnce dostala oproti klasickým dětským knihám i jiný rozměr. Možná budou někteří rodiče po prolistování knihy zvažovat, zda nejsou ilustrace moc děsivé, ale opak je pravdou. V dnešní době telefonů a sociálních sítí, není zrovna jednoduché najít námět na knihu, která by současné děti zaujala. A právě ilustrace od umělecké legendy Jiřího Srnce jsou pro děti hodně důležité a nejen z vlastní zkušenosti vím, že i mě v dětství více zaujala kniha, kde byly ilustrace tajemné. K těmto knihám jsem se nejvíce vracel. A dnes již mohu s čistým svědomím říci, že se nám náš záměr povedl naplnit a pan Srnec jako výtvarník odvedl skvělou práci. Pohádka je již v prodeji a my zaznamenáváme od dětí kladné reakce. A to je v případě pohádky o historii jen dobře. Kniha je o kořenech a historii českého národa, která je v dnešní době trochu opomíjena. Myslím si, že je důležité si dějiny opět připomínat a kde jinde začít, než u dětí. Titul obsahuje celkem třináct kapitol, z toho jedenáct příběhů, které mají reálný základ v pověstech českých a starých příbězích. Vyjma jednoho příběhu o Janu Ámosovi Komenském je kniha věnovaná převážně příběhům staré Prahy. Vybíral jsem z těch nejznámějších a domnívám se, že se na začátek jednalo o dobrou volbu. Uveřejněné příběhy jsou notoricky známé a rodiče dětí je mají stále vryté v paměti, což je plusem pro případnou komunikaci s jejich potomky po přečtení knihy. A starší čtenáři mohou vše porovnávat s tím, jak příběhy znají.

Když už jste zmínil, že kniha má úspěch u všech generací, nabízí se otázka, zda plánujete její pokračování?

V každém koutu České republiky je nepřeberné množství příběhů a pověstí. Tvrdím, že čtenářům mají myši jistě ještě co nabídnout a ukázat. Nyní se ale plně soustředíme v první řadě na už dokončenou knihu, neboť v dnešní epidemiologické situaci není lehké dát čtenářům vědět, jak zajímavý titul na trhu vyšel.

PANDEMIE URYCHLILA VYDÁNÍ, ALE ODDÁLILA KŘEST

Je tedy patrné, že koronavirová pandemie vydání knihy výrazně ovlivnila...

Ne tak úplně. Vládní omezení a sled událostí paradoxně následné vydání knihy urychlilo. Zavřela se totiž divadla a najednou bylo více času na ladění konečné verze knihy. Přiznám se, že až po vydání knihy jsme si uvědomili různé restrikce. Nemohli jsme například uspořádat již naplánovaný křest. Co nám ale nejvíce zkomplikovalo situaci, jsou zavřená knihkupectví. Jedinou možností, jak nabízet titul je pomocí e -shopů. Dětskou knihu ale dětem kupují rodiče a to tak, že je zaujme na pultě obchodů. Klíčové pro koupi je i fyzické  prolistování knihy. A to je největším problémem. Nyní nemá smysl knihu nabízet ani oběžníkem v prázdných školách, který knihkupci a distributoři do škol pravidelně rozesílají. Jsem ale přesvědčený, že i současná složitá doba má i slunné stránky. Když se už kniha k našim čtenářům dostane, je dostatek prostoru najít si čas i na její přečtení. A to je moc dobře.

EuroZprávy

V anotaci knihy uvádíte, že vznikla pro potěšení lidí, především dětí. Má ale i jiné poslání?

Ano a jsem rád za položený dotaz. Posláním knihy je nejen potěšit a pohladit po duši, ale snažíme i pomáhat, a proto část výtěžku z prodeje poputuje za dětmi s poruchou autistického spektra. Rádi bychom ji darovali i do dětských nemocnic a dětských domovů. Zkrátka tam, kde si myslíme, že by mohla udělat radost. Zatím náš stanovený cíl není kvůli pandemii v našich možnostech a bez cizí pomoci plán nezrealizujeme. Pevně ale věřím, že se k vytyčenému záměru pomalu ale jistě dopracujeme. Kniha je nyní k dostání nejen ve většině knihkupectví, ale čtenáři jí mohou zakoupit i přímo s osobním věnováním od autora. A to prostřednictvím objednávky na emailové adrese [email protected] Případně i na facebookových stránkách Když myši vylezou ze svých skrýší. Doufám, že se i díky tomu kniha stane výjimečnou a jako dárek nikdy neskončí na dně knihovny. A když si uvědomíte, že zakoupením pohádky pomůžete i ostatním dětem, jistě se vás zmocní hřejivý lidský pocit.     

Proč jste se rozhodl prodejem knihy podpořit děti s poruchou autistického spektra? Jen připomenu, že 2. dubna jsme si připomněli Mezinárodní den porozumění autismu.

Od začátku jsme věděli, že chceme knihou pomáhat a přiznám se, že jsme dlouho zvažovali, kam případnou pomoc směřovat. Rovněž bylo jasné, že podpora bude směřovat na děti, ale rozhodovali jsme se, na jakou skupinu hodláme cílit. Nebylo lehké, koho si vybrat. Peníze jsou potřeba všude, kam se člověk podívá a bylo by nelogické se snažit peníze rozdělit do více skupin. Existuje mnoho nadací a nadačních fondů, které jsou všeobecně známé, ale já jsem se chtěl zaměřit na skupinu dětí, které jsou dle mého názoru tak trochu opomíjené. Ke konečnému rozhodnutí rovněž přispěla i náhoda. Dozvěděl jsem se o paní, která se nejen pracovně, ale i volnočasově věnuje dětem s poruchami autistického spektra, a to co pro tyto děti dělá, je opravdu obdivuhodné. Jmenuje se paní Kolandová a dá se říci, že svůj život zasvětila právě dětem s autistickou poruchou. A já si jí za zmíněnou náročnou činnost nesmírně vážím a má můj obrovský obdiv a uznání. Proto výtěžek z prodeje putuje na autisty.

Máte nějaké zkušenosti s autisty?

Ano, v životě jsem potkal několik lidí, kteří mají v rodině zkušenosti s touto poruchou a málokdo si dokáže představit, jak onemocnění dokáže narušit a změnit běžný chod rodiny. Obětování se samozřejmě netýká jen rodin s autisty. Obdiv a uznání si ode mne zaslouží všechny rodiny, které musí denně u svého dítěte bojovat s jiným druhem poruchy.

Jací vlastně jsou?

V prvé řadě je zapotřebí zmínit, že každé dítě jiné. Poruch autistického spektra je mnoho a každý člověk si žádá individuální přístup. I z tohoto důvodu je opravdu nesmírně složité a náročné s autisty pracovat například ve skupinách a vymyslet druh činnosti, který upoutá pozornost všech. Děti se spektrem prostě nejde jen tak jednoduše zařadit a použít na všechny jednotné metody. Práce s autisty je nesmírně náročná a každý krůček blíže k normálnímu a plnohodnotnému životu je pro všechny, kteří s nimi pracují, skutečně pravou odměnou.

Témata:  rozhovor EuroZprávy.cz Tomáš Paur

Související

Budoucnost dopravy? Dobíjení elektromobilů za jízdy nebo komunikace mezi auty podle Siemens Mobility nejsou sci-fi BYZNYS

Budoucnost dopravy? Dobíjení elektromobilů za jízdy nebo komunikace mezi auty podle Siemens Mobility nejsou sci-fi

Svět se neustále vyvíjí a ani dopravní segment nezůstává pozadu. Na jeho zdokonalování se podílí například společnost Siemens Mobility, podle které bude budoucnost dopravy taková, jakou společně vytvoříme. "Naše vize jsou města, ve kterých je veškerá dopravní infrastruktura digitálně propojena. Kde lze data shromážděná v reálném čase ze systémů řízení provozu použít k okamžitému vylepšení cestovního zážitku," říká v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz generální ředitel společnosti Siemens Mobility Česká republika Roman Kokšal.

Ze společnosti

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Ed Sheeran si našel nového koníčka! Komu teď dává peníze?

Zpěvák Ed Sheeran se stal sponzorem anglického fotbalového klubu Ipswich Town. Tým někdejších vítězů Anglického poháru nebo Poháru UEFA, který se aktuálně nachází ve třetí nejvyšší soutěži, by měl mít od příští sezony na svých dresech matematická znaménka +, -, =, ÷, x a spolu s dodatečným slovem "Tour" by měl odkazovat na chystanou koncertní šňůru britského umělce. Sheeran se s klubem dohodl na roční spolupráci.
Herec Seagal se setkal s Madurem. A tohle mu přivezl!

Herec Seagal se setkal s Madurem. A tohle mu přivezl!

Americký herec Steven Seagal se tento týden v Caracasu setkal s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem. Hrdina amerických akčních filmů devadesátých let, který má od roku 2016 i ruské občanství, přijel do venezuelské metropole jako zvláštní vyslanec Ruska a autoritářskému prezidentovi předal samurajský meč. Informovala o tom agentura EFE.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před hodinou

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před hodinou

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před hodinou

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před hodinou

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 2 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 3 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 4 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 4 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii budou zbylými dávkami vakcín očkovat lidi bez omezení věkem

Ve Francii začne v pondělí očkování lidí nad 50 let. Původně se s ním mělo začít až v sobotu 15. května. Pokud na konci dne zbydou nepoužité dávky, budou se o ně moci od středy přihlásit lidé z kterékoliv věkové skupiny. Francie se tak snaží zvýšit efektivitu očkování. Nový postup dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě vakcinačního střediska v Paříži, informují francouzská média.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama