Hrad Veveří: Tajemství přemyslovského hradu skrytá pod nánosy betonu

Rozsáhlý hradní areál hradu Veveří, ležící nedaleko moravské metropole Brna, si větší zájem a tím i péči získal až v posledních 20 letech. Předtím se stal obětí hlouposti, malichernosti a pokrytectví, které ho v duchu socialismu proměnili zčásti v panelák a zčásti v ruinu. Rány a jizvy z těchto dob se hojí pomalu. Přesto si i přes renesanční přestavby, švédské řádění i komunistickou betonáž uchoval své středověké kouzlo.

Hrad se dodnes schovává v lesích mezi skalnatými kopci nad Brněnskou přehradou. Během času původně malý hrad zaujal téměř celý táhlý ostroh a ozdobil ho hradbami, paláci a věžemi. Když dnes návštěvník přijíždí či přichází k hradu hlubokým údolím a hledí vzhůru k hradu, nebo když přichází od západu po široké pláni a hledí na řadu věží a masivní hradbu, hned pocítí středověkou duši tohoto místa, které je někdy skryté pod nánosy betonu, jako je podklad skrytý pod tunou zeminy.

Bližší pohled na hradní areál může chvílemi návštěvníka vyděsit. U jižní brány ho vítají polorozpadlé skleníky s vytlučeným sklem, jinde opadaná omítka a opuštěné hospodářské budovy. To je dodnes převažující stav tzv. Příhrádku a středního hradu. Stačí však pozvednou hlavu směrem k zadnímu, hlavnímu hradu, který návštěvníky vítá s úsměvem a raduje se z obnovených fasád, oken, střech a částečně vnitřních prostor.

Těžko se chce člověku věřit, že ještě před sto lety to byl výstavný, udržovaný a plně vybavený hrad. Posledním majitelem byl anglický baron Mořic Arnold de Forest-Bischofsheim. Více času trávil spíše na svém anglickém panství, přec se objevoval i na Veveří, kde ho jeho osobní přítel Winston Churchill a jeho manželka Clementine několikrát navštívili.

Moravské sídlo bylo skutečně bohatě a reprezentativně zařízeno, o čemž svědčí nejen dobové fotografie, ale také první průvodcovské texty po hradě, jelikož po zestátnění tu bylo otevřeno ve své době vyhlášené muzeum šlechty.

V souvislosti s první československou pozemkovou reformou roku 1921 měla být většina pozemků zdejšího panství zestátněna, proti čemuž se však baron postavil. Po několikaletém sporu v roce 1925 nakonec souhlasil s prodejem a s nabídnutou kupní cenou, načež hrad i s veškerým mobiliářem přešel do vlastnictví státu. Hrad byl poté zpřístupněn veřejnosti a stal se velice oblíbeným turistickým cílem. V červnu 1928 navštívil hrad Veveří i prezident Tomáš Garrigue Masaryk a objevily se plány na využití hradu jakožto prezidentské rezidence na Moravě, z nichž nakonec sešlo.

Ovšem následně přišla nacistická okupace. V letech 1942 až 1945 byl hrad zabaven pro potřeby wehrmachtu a SS. V okolí hradu vznikl rozsáhlý výcvikový prostor. Koncem druhé světové války zasáhly hrad boje při osvobozování Brna. Hradní budovy i interiéry byly místy značně poškozeny, část vybavení zmizela. Největší pohromou pro hrad byla následná komunistická éra, za níž byly zámecké i hradní prostory zařízeny pro potřeby lesnického učiliště. Namísto salonů zde vznikly koupelny a záchody, namísto ložnic a síní pak učebny a provozní prostory. Byl zaveden nový vodovod a kanalizace. Bylo také neodborně provedeno tzv. statické zajištění pomocí betonových injektáží a nástřiků, které vedly k těžkému poškození hradu.

Až nyní během oprav, kdy hrad opět získává svou podobu z konce 19. století, se opět objevují dávné skvosty, ať už jsou to renesanční či rokokové fresky, nebo dokonce i středověké nástěnné malby s turnajovou tématikou, které odkazují na dávnou slávu a význam tohoto místa.

Díky opravám, ale též nejrůznějším výzkumům, se daří zodpovídat i dlouho nezodpovězené otázky. První zmínka o Veveří pochází již z roku 1213. Tehdy se však mluví o panském dvorci, který ležel u románského kostela Nanebevzetí Panny Marie západně od pozdějšího kamenného hradu, který zaujal skalnatou ostrožnu nad soutokem Svratky a Veverského potoka. Právě zde během 1. poloviny 13. století vzniká v zadní nejchráněnější části hranolová obytná a obranná věž, tzv. donjon a později v čele hradu obranná věž s břitem, která je dodnes hlavní dominantou. Zda-li tento hrad založil již moravský markrabě Vladislav Jindřich, či až kralevic Přemysl Otakar II. zůstává prozatím tajemstvím, které snad odhalí další opravy a průzkumy.

Související

Franz Kafka

Století bez Franze Kafky. Spisovatelova práce sklízela úspěch až po jeho smrti

Třetího červnového dne roku 1924, tedy před sto lety, zemřel jeden z nejvýznamnějších spisovatelů minulého století. Sám Franz Kafka byl prý se svou tvorbou často nespokojen a své rukopisy z toho důvodu mnohdy ničil. Ačkoliv mu byl vlastní zdravý životní styl, trpěl vážnými zdravotními problémy, které vyústily v jeho předčasnou smrt v pouhých čtyřiceti letech. Několik jeho literárních děl mu vyšlo až posmrtně, kdy také teprve sklízela velký úspěch.

Více souvisejících

historie cestování hrady a zámky Přemyslovci

Aktuálně se děje

před 8 minutami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Americké zbraně na Moskvu nezaútočí, zdůraznil Biden

Spojenými státy poskytnuté zbraně nesmí Ukrajina použít k útoku na ruské hlavní město Moskvu, uvedl americký prezident Joe Biden ve čtvrtek. Kyjev s nimi sice může útočit na území Ruska, ale povolení ze strany Washingtonu má své omezení. 

včera

včera

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Policie při útoku na FF UK nepochybila. Inspekce ale vidí prostor pro zlepšení

Žádný z příslušníků policie není podezřelý z trestného činu v souvislosti se zásahem při tragické prosincové střelbě v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, uvedl ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Vít Hendrych na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Inspekce však vidí prostor pro zlepšení policejní činnosti při podobných událostech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých

80 let ode Dne D: Na hrdinství spojenců nesmíme zapomenout, 6. června 1944 se otevřela cesta k Paříži

Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie. 

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět blouzní. Rusko podle něj válku na Ukrajině neazačalo

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu prohlásil, že Rusko a USA jsou v "neustálém kontaktu" ohledně možné výměny vězňů, která by mohla zahrnovat i propuštění amerického novináře Evana Gerškoviče, jenž byl minulý rok zatčen kvůli obvinění ze špionáže. Uvedla to agentura AFP.

včera

Počasí: Bouřky hrozí na větším území a mohou být silnější, varovali meteorologové

Česko ve čtvrtek zasáhnou silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) rozšířil územní platnost výstrahy, přičemž pro část území zvýšil stupeň nebezpečí na vysoký. Zároveň varoval před povodňovými jevy v Beskydech. Bouřky navíc budou hrozit i v pátek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy