4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Lázně Liquidrom (Berlín, Německo)

V Berlíně je spousta „cool“ míst – ať už spojených s historií nebo takových, která bychom mohli nazvat hipsterskými. A právě v srdci čtvrti Kreuzberg, mekce všech hipsterů, stojí lázně Liquidrom. Už sama budova vypadá jako z nějakého sci-fi filmu a docela snadno byste řekli, že jde o startující vesmírnou loď. Ve skutečnosti jde ale o lázně se saunami a bazénem. Interiér je možná ještě zajímavější než exteriér a i ten připomíná vnitřek vesmírného plavidla. Navíc se tu konají večery s hudbou a DJs, takže se můžete vznášet v bazénu mezi barevnými koulemi s drinkem v ruce a to za poslechu techna, electra nebo deep housu.

Hrad Kelburn (Largs, Skotsko)

Skotsko je právem vnímané jako nejdrsnější země Spojeného království. Leží na severu ostrova a divoká příroda tam už tisíce let odolává silným vichrům a proměnlivému počasí. Skotsko je plné hradů a pevností, které tam vznikaly od 11. století – jeden hrad mezi nimi ale přece jen vyniká. Jde o Kelburn, jenž se na první pohled vymyká tradiční představě o středověké stavbě. Při opravě fasády se totiž jeho majitelé rozhodli pro odvážný krok a nechali zdi pomalovat čtyři vybrané street artisty z Brazílie. A nečekané spojení historie a moderního graffiti překvapivě funguje! Díky tomuto „refreshi“ navíc přibylo návštěvníků, pro které je na hradě a v jeho okolí přichystaná bohatá nabídka různých doprovodných akcí. V tomto panství se můžete ubytovat buď v kempu u jezera nebo v luxusních jurtách, pokud místo stanu preferujete pohodlí postele.

Real Fábrica de Armas y Municiones de Orbaitzeta (Navarra, Španělsko)

Tohle místo je trochu z ruky, protože není blízko žádného velkého města. Ale pokud milujete přírodu a náhodou se ocitnete ve Španělsku poblíž francouzské hranice, neměla by vám uniknout tahle památka. Jde o zbrojní továrnu postavenou v roce 1874. O sto let později ji ale natrvalo uzavřeli a od té doby je opuštěná. Stavba sama není tak zajímavá jako spíš to, co s ní za 50 let udělala příroda. Zatímco zdivo se pomalu bortí, bujná vegetace čile roste a prorůstá všude tam, kde dokáže. Dnes už jsou bohužel určité části kvůli bezpečnosti návštěvníků uzavřené, ale není to tak dávno, kdy v komplexu člověk mohl bloudit a procházet i ta nejskrytější zákoutí. Právě tady si uvědomíte, jak jsme my, lidé, malí – a jak mocná je příroda.

Ostrov na Muru (Štýrský Hradec, Rakousko)

Obecně je Štýrský Hradec (německy Graz) poměrně přehlížená destinace na to, jak nádherné a zajímavé město to je. Centrum tohoto druhého největšího rakouského města je zapsané v seznamu UNESCO. Najdete tu moderní Dům umění, který je přezdívaný „přátelský mimozemšťan“. Zámecký vrch Schlossberg je v Guinessově rekordů jako nejhůř dobyvatelná pevnost. Dostanete se na něj buď pekelně prudkou lanovkou, nebo přes „válečnou cestu“, neboli 260 schodů položených během první světové války. Co ale vážně jinde nenajdete, je umělý plující ostrov od newyorského umělce Vita Acconciho. Na „Murinselu“ je kavárna, dětské hřiště a amfiteátr. Večer jsou stavba a k ní přilehlé lávky nádherně osvícené a pohled na ně a hory v pozadí rozhodně stojí za to.

Související

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy