Středověké tajemství v Česku: Co ukrývá Zelená hora? Geniální stavitel zanechal tajemnou symboliku

Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou patří k poměrně známým architektonickým památkám. Zároveň se řadí mezi významná díla slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela ve stylu tzv. barokní gotiky. Do této stavby geniální stavitel zakomponoval tajemnou symboliku.

Kostel na Zelené hoře nechal na své náklady v letech 1720 až 1722 vybudovat opat Žďáru nad Sázavou jménem Václav Vejmluva. Impulzem k tomu bylo otevření hrobky svatého Jana Nepomuckého v roce 1719. Podle původního záměru měl být kostel postaven na počest tohoto světce. Roku 1748 byl poutní kostel poničen požárem, teprve v roce 1792 byl opraven. Od roku 1994 najdeme tuto stavbu na Seznamu světových kulturních a přírodních památek UNESCO.

Osud Jana Nepomuckého

Potní kostel na Zelené hoře je zasvěcen Janu Nepomuckému, jednomu z nejznámějších českých světců. Roku 1389 se stal generálním vikářem pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Ten tehdy vstoupil v nelibost českého krále Václava IV. Jan Nepomucký stál pochopitelně na straně arcibiskupa, a panovníkovi se tak stal také trnem v oku. Podle legendy však začal král Václav IV. Jana Nepomuckého nenávidět z jiného důvodu – protože mu nechtěl prozradit, co mu jeho manželka a královna Žofie řekla u zpovědi. Jan Nepomucká byl dokonce krutě mučen, nic však neprozradil. Při mučení nakonec zemřel, jeho mrtvé tělo nechal král hodit z Karlova mostu do Vltavy. Zde však zapůsobil Bůh svými nadpřirozenými silami a po nějakém čase tělo vikáře vyplavalo nad hladinu, a mohlo tak být pohřbeno. Sochy Jana Nepomuckého můžeme dodnes najít na mostech, což odkazuje na jeho shození do vody. Světec bývá zobrazován se svatozáří tvořenou pěticí hvězd a s křížem v rukou.

Geniální stavitel

Jak již bylo zmíněno, poutní kostel na Zelené hoře je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Tato významná osobnost založila nový architektonický styl, který se označuje jako barokní gotika.

Architekt se narodil dne 3. února 1677 v Praze, své předky měl však v Itálii. Jeho otcem byl pražský kameník. Také Jan Blažej se vyučil kameníkem, později studoval v Itálii architekturu. I přesto, že architekt zemřel v pouhých 46 letech, vystavěl několik desítek budov. V České republice je jeho dílem kromě poutního kostela na Zelené hoře třeba zámek Karlova Koruna, Kolovratský palác na Malé Straně, chrám Jména Panny Marie ve Křtinách nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory.

Jan Blažej Santini-Aichel byl bezpochyby geniálním stavitelem. V jeho stavbách se odráží jeho skvělé znalosti geometrie, matematiky, ale i numerologie, židovské kabaly a nejrůznějších symbolů.

Architektura a symbolika

Architektonická podoba poutního kostela Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře je unikátní. Geniální stavitel do ní zakomponoval tajemnou symboliku.

Stavba má půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy. Právě taková hvězda patří mezi magické ochranné symboly. Číslo pět také odkazuje na legendu o svatém Janu Nepomuckém, kdy se nad jeho mrtvým tělem objevila pětice hvězd. V této legendě se také objevuje latinské slovo „tacui“, což se překládá jako „mlčel jsem“. Právě za mlčení zaplatil Jan Nepomucký životem, když odmítal prozradit to, co mu řekla královna Žofie u zpovědi. Magické číslo pět je zakomponováno do stavby hned několikrát. Do areálu je možné vstoupit celkem pěti vchody, v chrámu můžeme najít pět kaplí a pět oltářů.

Architekt projektoval stavbu jako kružnici s poloměrem dvanácti loktů. Číslo dvanáct nebylo vybráno náhodou, má také svou symboliku. Značí úplnost – máme přeci dvanáct hodin, dvanáct měsíců za rok, dvanáct znamení zvěrokruhu nebo dvanáct apoštolů.

Chrám byl koncipován jako jakýsi relikviář, kde má být ukrytý jazyk svatého Jana Nepomuckého. Symbol jazyka, atribut světce, najdeme nad kazatelnou. V kaplích jsou pak umístěna okna zvláštního tvaru, který připomíná právě jazyk. Některé okna jsou pak trojúhelníková – číslo tři odkazuje na Nejsvětější Trojici.

Související

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Architektovi Santinimu dnes odhalili pamětní desku

Praha - V pondělí 7. prosince v 15 hodin byla slavnostně odhalena pamětní deska významnému českému baroknímu architektovi Janu Blažejovi Santinimu-Aichelovi. Deska je umístěna na Malé Straně ve Šporkově ulici v těsné blízkosti domu č. 2.

Více souvisejících

Zelená hora Jan Blažej Santini-Aichel

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy