Kalich a Panna: Po slavných husitských hradech dnes skoro nic nezbylo

Období husitských válek sebou přineslo vlnu ničení a rabování, ale též určitý rozvoj a pokrok, který můžeme nejlépe vidět v rámci hradní architektury. Styl obrany a fortifikace hradů se značně změnil, stejně jako se změnila dobyvačná technika. Byť husitské války vyzkoušely nepřipravenost starých hradů, což vedlo k jejich zániku, daly též podnět ke vzniku nových hradů. Mezi ně patří i hrady Kalich a Panna, které krásně reprezentují nejen válečný, ale i náboženský konflikt této epochy.

Nacházíme se v pokročilé první polovině 15. století. Husitské bouře vypukly naplno. Ty tam jsou bezstarostné časy konce minulého věku, kdy se stavěla výstavná hradní sídla, která už byla na pomezí novověkých zámků. Právě nyní, během 20. a 30. let přišla těžká zkouška těchto zpohodlnělých či fortifikačně zastaralých hradů, kde se majitelé na poslední chvíli snažili zesílit hlavní a parkánové hradby či vybudovat nové linie opevnění. Naopak nové hrady přicházející epochy střelného prachu jsou už stavěny podle zcela jiného plánu.

U hradů 14. století, především těch z druhé poloviny, převažovalo situování na ostrožně, popřípadě návrší, které však nemuselo být nutně v krajině dominantní. Okolní převyšující vrchy se těmto hradům nyní stávaly osudné. Proto se nové hrady, které vznikají během husitských bouří, naopak stavějí na krkolomných skalách a dominantních kopcích, které jsou těžko přístupné, dobře viditelné a především strategicky umístěné.

Právě takovýto scénář vypovídá o vzniku hradu Kalich. Dnes se jedná o méně známou zříceninu hradu nedaleko obce Třebušín v okrese Litoměřice. Nachází se na vrcholu stejnojmenného vrchu v Českém středohoří.

Hrad založil známý husitský hejtman a vojevůdce Jan Žižka roku 1421. Z tohoto roku o něm pochází první písemná zmínka v Husitské kronice Vavřince z Březové. Hrad poskytoval poměrně dostatečný obytný komfort, ale jeho úloha byla především vojenská, kdy jeden z jeho hlavních úkolů bylo chránit své obyvatele před útoky katolické šlechty ze severozápadních Čech, k níž patřili zejména Vartenberkové.

Stavba hradu započala na jaře roku 1421 a rychle pokračovala, protože již v září téhož roku jej neúspěšně obléhal Zikmund Děčínský z Vartenberka. Od roku 1422 pak Jan Žižka začal používat predikát z Kalicha, což jasně dokazuje, že zde již sídlil. Hrad Kalich se tak stal jak vojenskou, tak symbolickou baštou kališníků v této oblasti.

Nejspíše už v oné době obléhání na konci roku 1421 či na začátku roku 1422 byl na blízkém kopci severozápadně od Kalicha založen Zikmundem z Vartenberka hrad Panna. Jak už název napovídá, šlo o výhružný symbol katolíků a protipól nedalekému Kalichu.  Navíc někdy v letech 1423–1427 byl ještě na opačné straně vystavěn hrad Litýš. Tyto dva hrady se staly baštami katolíků a představovaly pro husity značné riziko.

I proto se už roku 1422 pokusili husité Pannu dobýt, ale neúspěšně. Rýsuje se varianta, že šlo jen o demonstraci síly, nikoliv faktickou snahu hrad opravdu dobýt. Jelikož ale Zikmund z Vartenberka dál husitům v oblasti škodil, už v roce 1423 Žižkovo vojsko po měsíčním obléhání hrad finálně dobylo. Šlo jak o vojenské, tak symbolické vítězství.

Novým hejtmanem na hradě Panna se stal Hašek Čelechovec z Kralovic a hrad zůstal v husitských rukou až do roku 1437. Tehdy po bitvě u Lipan císař Zikmund pověřil Zikmunda z Vartenberka, aby hrad oblehl, což nakonec nebyl jednoduchý úkol, o čemž svědčí žádost Zikmunda o vojenské posily. Též to ukazuje vysokou úroveň obranyschopnosti hradu, kterou husité značně posílili. Přec se obránci Panny nakonec vzdali, když jim kapitulaci nařídil jejich velitel zajatý při pokusu přivést pomoc z Hradce Králové. Hrad byl poté zbořen a jeho nedlouhá historie skončila. Dodnes se z hradu na stejnojmenném kopci dochovaly drobné terénní relikty valů a jiných staveb.

Historie hradu Kalich byla o něco delší. Po smrti Jana Žižky se pánem na Kalichu stal nejspíše jeho bratr Jaroslav a následně jeho sestra Anežka a další příbuzná Anna. Byť měl být v daném roce 1437 zbořen stejně jako sousední Panna, nakonec k tomu nedošlo. Ještě za Viléma z Ilburka byl ve 40. letech významně přestavět, ale nejspíše už sloužil jen jako významný vojenský opěrný bod. Za následných poděbradských válek se hrad dostal do královského majetku. Později se zde majitelé střídali, než jeho význam upadl a v 16. století se stal nadobro zříceninou, z níž však dodnes stojí zajímavé zříceniny, především v podobě dělostřeleckého opevnění.

Související

Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

historie hrady a zámky husitství České středohoří

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

V Německu napadli neznámí útočníci europoslance. Scholz už reagoval

Německého europoslance Matthiase Eckeho (SPD) v pátek napadla a vážně zranila skupina útočníků při vylepování plakátů v Drážďanech. Informovala o tom agentura DPA. Útok již odsoudil německý kancléř Olaf Scholz. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy