Na dovolenou bez cestovní kanceláře. Pandemie výrazně změnila zvyky Čechů

Češi letos v létě více než v předchozích letech vyráželi na dovolenou bez cestovní kanceláře. Místo vzdálenějších destinací spojených s leteckou dopravou, dávali letos kvůli pandemii koronaviru přednost zemím dostupných autem. Stejný trend se dá předpokládat i na podzim. Tradiční destinace jako Egypt, Turecko nebo Spojené arabské emiráty tak letos nahrazují Itálie, Portugalsko a Rakousko.

Vyplývá to z dat ERV Evropské pojišťovny, která se specializuje na cestovní pojištění.

Prodeje pojištění individuálních cest od července do poloviny září překonaly podle manažera marketingu a komunikace ERV Vlastimila Divokého loňská čísla. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni Češi uskutečnili delších individuálních cest za hranice asi 2,6 milionu. Přes cestovní kanceláře se jich konalo zhruba 2,1 milionu. Za letošní rok jsou údaje dostupné zatím jen za první čtvrtletí a pouze částečné. Vyplývá z nich, že čeští cestovatelé uskutečnili od ledna do března 495.000 cest do ciziny se čtyřmi a více přenocováními. Meziročně je to propad o 28 procent. Počet delších individuálních cest za první čtvrtletí meziročně klesl o 104.000.

Divoký předpokládá, že i na podzim, kdy jsou oblíbené prodloužené víkendy, budou Češi vyjíždět za hranice častěji autem. "Itálie je v posledních dnech často vyhledávaným místem kvůli dobré dostupnosti autem a nižšímu počtu turistů. Díky tomu si lidé letos mohou užít jindy přeplněné historické památky v klidu," uvedl.

Dovolenou si v létě podle nedávného průzkumu cestovního portálu Skrz.cz nevybralo 37 procent Čechů. Na podzimní rekreaci v ČR plánují vyrazit přibližně dvě pětiny z nich. Do zahraničí by chtěl vyjet každý desátý Čech. Kvůli růstu počtu potvrzených případů koronaviru už několik evropských zemí ale zařadilo ČR na seznam rizikových zemí.

Na Slovensko mohou od pátku Češi za rekreací cestovat jen s negativním testem na covid-19 ne starším než 72 hodin, případně nastoupit domácí karanténu a nejdříve pátý den se nechat otestovat. Při cestách do Německa jsou testy nebo karanténa povinné pro lidi z Prahy a Středočeského kraje. Hranice minimálně na září uzavřelo Maďarsko. Češi se do země dostanou jen pokud si před 1. zářím zaplatili v zemi pobyt, i tak se ale musejí prokázat negativním testem. Českým turistům jsou aktuálně zapovězeny i Dánsko a Kypr. Na seznamu rizikových zemí, kdy je vstup možný s testem nebo dodržením karantény, je ČR u Švýcarska, Velké Británie či Slovinska.

Související

Více souvisejících

cestování dovolená češi cestovní kanceláře průzkumy

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy