Čas

Změna času

O víkendu skončí letní čas, noc na neděli bude o hodinu delší

V noci na neděli skončí letní čas a začíná standardní středoevropský čas (SEČ), pro který se vžilo označení zimní. Ve 03:00 se hodiny posunou zpátky na 02:00, noc tak bude o hodinu delší. Zimní, astronomický čas bude platit následujících pět měsíců, tedy do poslední březnové neděle příštího roku.
Změna času

Česko čeká podle návrhu i v příštích pěti letech střídání času

Česko čeká i v příštích pěti letech střídání času. Letní čas by měl stejně jako dosud začínat vždy poslední březnovou neděli a končit poslední neděli v říjnu. Počítá s tím návrh nařízení, které na svém webu zveřejnila vláda. Změny času měly v EU skončit původně v roce 2019. Členské státy se ale na jednotném čase nedohodly. Následující termín zrušení časového střídání byl pak letos.
Změna času

V EU se asi ani letos střídání zimního a letního času nezruší

Evropská unie zřejmě ani letos nerozhodne o zrušení střídání zimního a letního času. Mezi unijními státy zatím na tom nebyla nalezena shoda, i když Evropská komise původně chtěla jejich stanoviska do loňského března. Vyplynulo to z vystoupení aktérů dnešního on-line semináře ke střídání času, který se konal v Senátu.
Čas

V noci na neděli se změní čas, budeme spát o hodinu déle

O nadcházejícím víkendu začne platit zimní čas. Ve tři hodiny v noci na neděli se posunou hodiny zpět na 02:00 a noc tak bude o hodinu delší. Česko stejně jako většina dalších evropských zemí tím jako každý rok opustí letní čas a vrátí se k času astronomickému. Standardní středoevropský čas (SEČ), pro který se vžilo označení zimní, bude platit do 28. března příštího roku.
Ilustrační foto

Dnes v noci se mění čas. Zřejmě naposledy

V noci na neděli skončí letní čas. Ve 03:00 se hodiny posunou zpátky na 02:00, noc tak bude o hodinu delší. Nástěnné či náramkové hodinky si lidé budou muset posunout sami, čas v elektronických přístrojích, například v telefonu nebo počítači, se přeřídí automaticky. Kdo bude touto dobou cestovat dálkovým vlakem či autobusem, stráví na cestě o hodinu více času.
Změna času

Vědci zjistili, že cestování časem má jeden zásadní problém. Lidem se líbit nebude

Každý z nás někdy zatoužil vrátit se do minulosti a napravit chybu, kterou učinil, nebo se podívat do budoucnosti a zjistit, kam se bude dále ubírat vývoj lidstva. Podle vědců není cestování časem ale není tak nedostižné, jak si lidé myslí. Jediný problém je v tom, že cesty do minulosti zřejmě nejsou tak reálné, jako cestování do budoucnosti.
Změna času

V Česku se mění čas na letní. Hodiny se posouvají dopředu

V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 02:00 se hodiny posunou o 60 minut dopředu, noc tak bude o hodinu kratší. Zatímco lidé si budou muset hodinky posunout sami, hodiny v elektronických přístrojích, například v telefonu nebo počítači, se přeřídí automaticky.
Ilustrační foto

Otázku "kolik je hodin" naši předci neznali. Od kdy se lidé řídí podle času?

V západní Evropě je dnes zvykem chodit všude načas, mít své aktivity pevně ohraničené časovou periodou a zejména se podle času orientovat. Když se na chvíli ocitneme bez hodinek nebo mobilu připadáme si úplně ztracení. Nicméně vnímání času je subjektivní záležitost a v historii lidé vždy nepotřebovali vědět, kolik je hodin.
Cestování časem

Proč nikdy nebudeme umět cestovat v čase do minulosti?

Brisbane - Každý z nás někdy zatoužil vrátit se do minulosti a napravit chybu, kterou učinil, nebo se podívat do budoucnosti a zjistit, kam se bude dále ubírat vývoj lidstva. Podle vědců není cestování časem ale není tak nedostižné, jak si lidé myslí. Jediný problém je v tom, že cesty do minulosti zřejmě nejsou tak reálné, jako cestování do budoucnosti.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy