Vojenské újezdy Hradiště a Boletice se zmenšily, obyvatelům se mění život

Karlovy Vary - Na obyvatele, kteří dosud žili ve vojenském prostoru na západě a jihu Čech, čeká mnoho změn. Újezd Hradiště se ode dneška zmenšil o 15 procent. Na vyčleněných územích vzniknou i dvě nové obce, Bražec a Doupovské Hradiště. Také vojenský újezd Boletice na Českokrumlovsku je dnešním dnem menší, a to o čtvrtinu. Armáda opouští jeho jižní část a v lokalitě vznikne nová obec Polná na Šumavě.

"Myslím, že obyvatelé mají spíše obavy. Doteď si tu lidé žili v klidu a všechno, co potřebovali, tam jim újezdní úřad zařídil. Neměli tady žádný soukromý majetek a nyní budou moci si domy, kde bydlí, odkoupit, pokud budou chtít. Jenže málokdo má na to našetřeno," řekla Jarmila Bošková, která v újezdu Hradiště  žije a byla také předsedkyní přípravného výboru.

Kromě Bražce s 224 obyvateli a Doupovského Hradiště se 148 lidmi se rozrostou obce v okolí o části území dosavadního újezdu. Nová území dostanou Verušičky, Kyselka, Okounov, Podbořanský Rohozec, Radonice, Stráž nad Ohří, Valeč a Vojkovice. Největší území (nad 600 hektarů) získají Verušičky a Valeč.

Bražec a Doupovské Hradiště čekají 16. ledna první volby. V Bražci se do nich přihlásily dvě kandidátky, v Doupovském Hradišti jedna. Teprve po nich budou mít obce vlastní samosprávu.

Nové obce dostanou od armády pozemky, komunikace, studny i veřejné osvětlení. Budou se ale o ně muset začít postupně starat. Jak ale řekl ČTK přednosta újezdního úřadu Hradiště Petr Vašíček, některé služby, jako například údržbu obecních komunikací, bude újezdní úřad zajišťovat ještě devět měsíců.

Podle Vašíčka bylo na přípravu optimalizace dost času a lidé se tak mohli na změny připravit, stejně jako vojenský újezd. Pro běžného člověka tak bude na první pohled asi nejviditelnější změnou, že tabule s upozorněním na zákaz vjezdu se posunuly a lidé budou moci bez povolení na místa, kam dosud kromě místních neměli přístup.

Obyvatelé nových obcí a osad, přičleněných k okolním obcím, budou muset nově platit například poplatky za odpad, které dosud hradila armáda, poplatky za psy, pokud obce budou mít příslušnou vyhlášku a podobně.

Vojenský újezd Boletice se nově rozkládá na 16.559 hektarech místo původních 21.953 hektarů, řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

K Polné na Šumavě bude patřit místní část Květušín. Boletice přejdou pod správu Kájova a Třebovice s Křišťanovem se stanou součástí obce Ktiš. Rozhodli o tom obyvatelé osad v referendu, které se konalo před čtyřmi roky. "Samozřejmě, že někteří lidé si asi tehdy i nyní přáli, abychom se neosamostatnili a přiřadili se k jiné obci. Ale já naše rozhodnutí vidím pozitivně," řekla Eva Štíchová, která v Polné vede přípravný výbor. Ten pomáhá s transformací osady na obec.

Volby v Polné se uskuteční 16. ledna, do té doby ji povede dočasný správce ustanovený ministerstvem vnitra.

Armáda na Polnou převedla například byty, v nichž obyvatelé žijí. Teď bude záležet na novém zastupitelstvu, zda je postupně lidem rozprodá, nebo si je ponechá a bude je pronajímat. Štíchová uvedla, že tranzitní komunikace nebude patřit Jihočeskému kraji, jak tomu bývá v jiných obcích.

Lidé v bývalých újezdních osadách se těší na to, že jim odpadají určité byrokratické povinnosti. Pokud k nim například chtěla jet nějaká návštěva, musela žádat armádu o povolení.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky Vojenský újezd Hradiště Vojenský újezd Boletice

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy