ÚOOZ zanedbal kauzu Metyl? Urážka, reaguje Šlachta na video Švábenského

Praha - Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta dnes odmítl, že by jeho detektivové zanedbali takzvanou metanolovou kauzu, při níž přišlo o život 48 lidí. V prohlášení na webu tak reagoval na videonahrávku, kterou před svou sebevraždou pořídil někdejší člen ÚOOZ Stanislav Švábenský a o níž se objevily zprávy v médiích.

Bývalý elitní policista Švábenský spáchal sebevraždu loni v létě poté, co ho soudy pravomocně potrestaly šestiletým vězením za korupci. Podle verdiktu přijal 450.000 korun a nové auto za vynášení informací ze spisu. Svou vinu odmítal, trest považoval za mstu. Lidové noviny uvedly, že v šestihodinovém videozáznamu popsal poměry v brněnské a zlínské expozituře ÚOOZ a poukázal na těsné vztahy policistů s podsvětím. Mimo jiné prý řekl, že už nemá sílu ani prostředky bojovat proti policejní a justiční mafii.

Šlachta sdělil, že pokládá za nedůstojné vést nad nahrávkou veřejnou mediální diskusi, musí prý ale zareagovat na dvě konkrétní obvinění.

"Jednoznačně a důrazně odmítám jakékoli náznaky obvinění, že by snad náš útvar svou nečinností měl na svědomí lidské životy v tzv. kauze Metyl. Toto obvinění je absurdní a urážející. Neexistuje žádný záznam o tom, že by pan Švábenský přinesl již v roce 2010 nějaký poznatek ke kauze, kterou se mimochodem ani později nezabýval náš útvar, ale speciální tým policejního prezidia," uvedl Šlachta.

Švábenský přišel k ÚOOZ v září 2009, z útvaru podle Šlachty odešel na vlastní žádost k jiné policejní složce v červnu 2011. Šlachta uvedl, že Švábenský přinesl v únoru 2010 informaci, která upozorňovala na možné daňové úniky a padělání kolků na lihoviny. Věc prý již v té době ÚOOZ šetřil a neměla žádnou souvislost s pozdější kauzou Metyl, která se váže k roku 2012. První případ se totiž týkal černého obchodu s lihem a možných utajených skladů nezdaněného lihu, tedy nikoliv pančování lihu metanolem, kvůli němuž zemřela téměř padesátka lidí a řada dalších přišla o zdraví.

Šlachta zároveň odmítl i tvrzení, že Švábenský jako první poukázal na praktiky tzv. Toflova gangu, jenž vydíral podnikatele a v němž figurovali bývalí brněnští policisté. "Neexistuje žádný záznam či svědectví o tom, že by pan Švábenský přinesl k této kauze nějaký poznatek. Nebyl ani součástí týmu, který se věcí zabýval. (...) Je třeba připomenout, že věc byla projednána u soudu a následně padly i vysoké tresty odnětí svobody," napsal.

Švábenského nahrávkou se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. "Toto plně respektujeme a osobně věřím v brzký závěr, který dá na všechny otázky jednoznačné odpovědi," dodal Šlachta.

Související

Více souvisejících

kauza: metylalkohol Stanislav Švábenský Robert Šlachta

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy