KOMENTÁŘ | Z bezpečnostních složek ČR bude jen torzo? Systém má zásadní slabinu, tvrdí expert

KOMENTÁŘ - Nomenklaturní způsob zacházení s lidmi v bezpečnostních složkách je velmi důležitý, jelikož zabraňuje nadržování případně útisku. Jde o opatření, která ustanovuje systém do jisté míry chránící samotné příslušníky. Každý z nich musí mít stabilní pracovní podmínky, aby se mohl plně věnovat bezpečí svých spoluobčanů. Je to správné, pokud takový systém nemá slabin. Bohužel, je tu ještě jiné lidské hledisko, píše v komentáři pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, pedagog na vysoké škole CEVRO INSTITUT.

Lidi se porovnávají. A lidé z bezpečnostních složek se nejčastěji porovnávají se svými bývalými civilními kolegy stejného řemesla nebo s těmi, kdo již danou složku opustili. Pokud lidé v uniformě zjišťují, že za svá obětovaná práva, přesčasy, ohrožené zdraví a životy dostávají zaplaceno více, než jejich civilní souputníci, je vše v pořádku a stát má obětavého příslušníka. Sociologové nás upozorňují, že v bezpečnostních složkách má být plat zhruba o 20 procent vyšší, než je tomu na srovnatelných civilních pozicích.

Problém nastává u specialistů. V civilním prostředí funguje filozofie ocenění pracovníka podle potřebnosti a zodpovědnosti. Tím platy specialistů stoupají nad úroveň kolegů ze státních složek. Týká se to zejména pilotů, lékařů, počítačových a technických expertů. Například armádní činitelé jsou si toho problému vědomi a snaží se jej kompenzovat příplatkem. Bohužel zcela nedostatečným.

Tito lidé časem dojdou k poznání, že mají pohodlnější život v civilu. Následuje pak eroze dané části bezpečnostní složky. Nejdříve odchází mladší lidé do 40 let, kteří dovedou posouvat poznání na vyšší úroveň, a dlouholetí praktici. Starší se většinou rozhodnou setrvat do důchodu, protože si zvykli a také byli vychováni neměnit zaměstnavatele. Dále postižená složka státu není schopna udržet ani lidi čerstvě dovzdělané v příslušném řemesle. Zabezpečující personál je následuje v druhé řadě, a zbude tak málo kompetentní torzo neschopné výkonu, natož jakéhokoliv rozvoje. Dochází ke ztrátě know-how cestou postupných kroků.

Psali jsme:
V české armádě se rozmohl závažný nešvar. Náprava nebude jednoduchá, upozornil odborník
 

Pokud jsou vojáci a policisté ve výkonu zákazníky pro specializované služby, budou si jí muset zajistit nákupem z civilu. Je to mnohem dražší, nicméně ve výkaznictví pohodlné. Platy specialistů v bezpečnostních složkách jsou sledovány v kategorii mandatorních výdajů, kdežto u nákupu za službu se dostanou do běžných provozních výdajů. Vedoucí bezpečnostních složek budou hodnoceni dobře za nezvýšení platů, avšak daňový poplatník neušetří. Spíš naopak, protože bude kupovat službu u specialistů, kteří nemusí znát souvislosti všech procesů v bezpečnostní organizaci.

Například u vojenského zdravotnictví již armáda rezignovala na udržení specialistů v oborech akutní medicíny, jakými jsou chirurgové a anesteziologové a podle své poslední koncepce se soustředí na zajištění základní zákonné funkce, tj. primární péče (zaměstnanecký praktický lékař). Tedy občan může na budoucí vyslání polní nemocnice s rotacemi personálu v budoucnu zapomenout. U dalších silových rezortů je situace mnohem horší, usilovně se snaží udržet alespoň základní péči. Stačí si přečíst počty inzerátů nabízejících práci pro lékaře. Jen v měsíci září 2016 najdete u ministerstva vnitra 9 konkurzů na lékařské pozice, u Vězeňské služby pak 18.

Srovnání hodností a platů v bezpečnostní sféře je cestou, jak ztratit svou specializovanost. Pokud oceníme člověka s náročnější profesní přípravou stejně jako příslušníka s lehčí, pak se nám nebude dostávat specialistů. Cesta vyčlenění specializované funkce ve formě příspěvkové organizace také není vhodná, neboť se tím po čase začne vytrácet bezpečnostní charakter a ekonomické zájmy budou logicky upřednostněny. Ale protože generálové v rozhodujících pozicích nepřipouštějí změnu, pak se s dalším vývojem nelze než smířit.

Související

Jan Österreicher Rozhovor

Putin je válečným zločincem. Pokud Rusko vyhraje, čeká nás studená válka i nová železná opona, říká profesor

Pokud ruská armáda páchá válečné zločiny, odpovědnost padá na jejich velitele, kterým je prezident Vladimir Putin. Žádný zločin způsobený vojákem ale nesmí zůstat nepotrestán, říká v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz plukovník a profesor Jan Österreicher, bezpečnostní expert, někdejší velitel Nemocniční základny AČR a člen pracovní skupiny NATO, který působí jako garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut. Dodává, že Rusko nebylo schopno obsadit Kyjev, protože nepreciznost, nepořádek a ignorance důležitých faktorů byla nešvarem nejen v ruské společnosti, ale nevyhýbá se ani tamní armádě.
Jaderný výbuch Rozhovor

Konflikt na severu Sýrie: Jaké jsou zájmy Turecka a Ruska? Expert vysvětluje

ROZHOVOR - Invaze turecké armády na sever Sýrie vyvolala ostré reakce. Řada zemí včetně Česka se postavila na stranu Kurdů. A priori pokládat Turecko za toho špatného ovšem není úplně fér. „U Kurdů je téměř dvougenerační evidence podpory teroristických akcí,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz profesor Jan Österreicher, garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.

Více souvisejících

Jan Österreicher (plukovník AČR) komentář Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Putin má paranoidní strach, že Západ omezí moc Ruska. Moskva proto enormně zbrojí

Ruský vůdce Vladimir Putin je „paranoidní" z údajného záměru Západu omezit moc Ruska ve světě, což ho vede k tomu, že vynakládá historicky rekordní částky na militarizaci země. 

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy