Drogy za více než miliardu korun. Celníci zadrželi v letadlech z Číny tři tuny látek k jejich výrobě

Pražští celníci zadrželi v letadlech z Číny ve dvou zásilkách tři tuny látky na výrobu drog. Zásilky byly označeny jako celulóza, ale prohlídka odhalila, že o celulózu nejde. ČTK to dnes řekla mluvčí pražského celního úřadu Ivana Kurková. Podle ní se nalezená látka používá k výrobě amfetaminů, ke kterým patří například droga zvaná speed. Ředitel pražského celního úřadu Josef Vachtl řekl České televizi (ČT), že z látky by bylo možné vyrobit drogu za víc než miliardu korun.

Podezřelá látka se do Česka dostala ve dvou stejně velkých zásilkách po 1,5 tuny. "Nacházela se tam bílá sypká látka," uvedla Kurková. "Zatím jsme žádný takový případ nezaznamenali, je to novinka," dodala. Podle serveru Novinky.cz jde o látku methyl-glycidát. "Je to největší objem, který byl zadržen," řekl Vachtl. Z jeho vyjádření pro ČT vyplývá, že amfetaminu by se mohlo ze zadrženého množství látky vyrobit odhadem 1800 kilogramů. "To znamená, budeme muset počítat s hodnotou mnohem vyšší než jedné miliardy korun," dodal.

Zda byla určena přímo pro český drogový trh, nebo měla putovat dál do jiné země, zatím nechtěla Kurková říci. Ředitel pražského celního úřadu Josef Vachtl ale médiím řekl, že Česko zřejmě nebylo cílovou zemí překupníků těchto látek. Bližší okolnosti případu nyní vyšetřuje policie.

Objem nalezené látky je podle celníků mimořádný. Před několika lety například Europol (Evropský policejní úřad) informoval o rozbití mezinárodní sítě překupníků látek pro výrobu syntetických drog. Tehdy úřady zadržely v Rumunsku, Rakousku a Nizozemsku přes 400 kilogramů methyl-glycidátu a 600 kilogramů další látky, která se používá pro výrobu extáze. I tehdy byla podle vyšetřovatelů jedním z klíčových bodů překupnické sítě Čína.

Právě Čína, nebo také Indie jsou podle vedoucího Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktora Mravčíka častým zdrojem nových látek pro výrobu drog, nebo přímo nových drog. "Imitují svou strukturou a účinky nelegální drogy," řekl Mravčík. Jsou to například látky podobné amfetaminům či uměle vytvořené kanabinoidy a opioidy, tedy drogy napodobující látky získávané z konopí a makovic. Na rozdíl třeba od hašiše nebo heroinu ale tyto nové látky často ještě nejsou na seznamech zakázaných látek, čehož překupníci využívají k obcházení protidrogových zákonů. Postupně se však i tyto chemikálie podle Mravčíka dostávají pod mezinárodní a národní kontrolu.

Amfetamin, slangově známý jako speed, patří k podobnému typu syntetických drog jako metamfetamin, pro který se v Česku užívá název pervitin. Amfetamin se ale na tuzemském trhu kvůli dominantnímu postavení pervitinu příliš neobjevuje. V jiných evropských zemích je naproti tomu amfetamin druhou nejpopulárnější drogou po marihuaně a představuje jednu z nejproblematičtějších syntetických drog. Vyrábí se zejména v Belgii, Nizozemsku, Polsku a Německu.

Související

Marihuana

Německo částečně legalizovalo marihuanu. V Berlíně se slavilo

V Německu vstoupila od dubna v platnost částečná legalizace marihuany, kterou prosadila současná vláda kancléře Olafa Scholze. Příslušný zákon schválili zákonodárci v březnu. Kuřáci marihuany se sešli k oslavám u Braniborské brány v Berlíně, informovala DW. 

Více souvisejících

Drogy Celníci letecká nákladní doprava

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy