Fackování zadrženého mladíka? Policista vyvázl s podmínkou, druhý byl osvobozen

Tříletou podmínku dnes uložil Obvodní soud pro Prahu 2 policistovi Janu Nekvapilovi, který podle obžaloby ubližoval mladíkovi zadrženému kvůli možnému spáchání přestupku. Druhého obžalovaného Martina Koppa soud obžaloby zprostil. Rozsudek není pravomocný. Incident se stal téměř před třemi lety poté, co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta.

Soud se případem zabýval podruhé, loni v lednu Koppa obžaloby také zprostil a u Nekvapila předal věc ke kázeňskému projednání. Odvolací pražský městský soud však rozhodnutí zvrátil. Oba policisté obžalobu odmítají.

Soudkyně Iva Fialová dnes řekla, že odvolací soud nezpochybnil skutkové závěry soudu, vyslovil ale právní názor, že se Nekvapil dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Fialová zdůraznila, že názor nadřízeného soudu musí respektovat, ale nesouhlasí s ním. "Případný přezkum právních závěrů zdejšího a odvolacího soudu přísluší eventuálně pouze Nejvyššímu soudu," řekla Fialová.

Podle ní totiž Nekvapil nekonal v úmyslu způsobit někomu škodu nebo neoprávněný prospěch, což je definicí trestného činu zneužití pravomoci. "Soud má za to, že jednání, kterého se obžalovaný dopustil, není svým charakterem do té míry specifické, aby bylo možné bez dalšího dovodit motiv, zda a jaký specifický úmysl obžalovaný měl," řekla soudkyně. Důkazy podle ní umožňují různé teorie. "Soud již ve svém prvním rozhodnutí uvedl, že šlo jednoznačně o zkrat," doplnila Fialová.

Fialová dále řekla, že policista se sice choval neomluvitelně, to ale bylo podle ní vyvoláno chováním poškozeného. Podle soudkyně se mladík choval bez "špetky zdravého respektu ke státu". Nebylo sice na místě, aby byl napaden, ale jeho jednání mělo být šetřeno a potrestáno.

Incident se stal poté, co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Student na hlídku policistů a vojáků pokřikoval, že by se za tehdejší zásahy v souvislosti s návštěvou měli stydět. Policisté mladíka legitimovali a nakonec zadrželi a odvezli na služebnu v pražských Vinohradech. Podle obžaloby pak Nekvapil na policejním oddělení dal mladíkovi dvě facky, když seděl na židli se spoutanýma rukama za zády. To, že mladíka uhodil, je vidět na kamerovém záznamu.

Policista Kopp studentovi podle spisu později pouta sundal, začal ho škrtit a chtěl po něm, aby se už nikdy policistů neptal na důvody, proč má předložit občanský průkaz. Podle obžaloby mu dal také jednu facku. K napadení mělo dojít v jiné místnosti, kde nebyly kamery. Fialová ale stejně jako loni uvedla, že se nepodařilo prokázat, že se skutek stal.

V Koppově případě Fialová podle svých slov názorem nadřízeného soudu vázána nebyla, měla pouze doplnit některé důkazy. "V dané věci bylo zřejmé, že v případě obžalovaného Koppa je jediným usvědčujícím důkazem svědecká výpověď poškozeného," řekla Fialová, podle které je student nevěrohodný.

Právní zástupce studenta Jiří Švejnoha s tím nesouhlasí. Poukázal na to, že mladík nevěděl, kde jsou na služebně kamery, a i přesto popsal děj tak, jak je na záznamech vidět. "Proč by si měl najednou v nějakém úseku vymýšlet," řekl po vyhlášení rozsudku. Student novinářům po jednání řekl, že je mu líto, že soud zpochybňuje jeho věrohodnost. "Na druhou stranu to beru zčásti jako pozitivní signál, že podobné chování ze strany policie není akceptovatelné," řekl.

Státní zástupkyně minulý týden navrhovala, aby soud uložil oběma policistům podmínky a pětiletý zákaz činnosti. Ten ale Fialová považuje za nadbytečné. "Pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin práce obžalovaného u policie končí," řekla. Žalobkyně ale po jednání uvedla, že by Nekvapil mohl dál sloužit u jiných bezpečnostních složek.

Související

Více souvisejících

Policie ČR soudy návštěva činského prezidenta v ČR Praha

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy