CASA armádě nestačí. Picek chce koupit větší letouny

Praha - Ministr obrany Vlastimil Picek chce ve druhé polovině roku předložit vládě koncepci dopravního a vrtulníkového letectva, počítat by měla s pořízením dvou větších letadel. Uvedl to v pořadu Partie televize Prima Family. Často kritizované pořízení letadel CASA C-295 je podle něj splněním jen části potřeb, které v oblasti dopravního letectva vojáci mají.

Materiál s vizí dopravního a vrtulníkového letectva je nyní dokončován na ministerstvu obrany. "Nechci předjímat, ale rozhodně jsou tam uvedeny i dva transportní letouny, které by měly doplnit flotilu armády," vysvětlil ministr."Nákup čtyř strojů CASA nikdy nebylo konečné řešení pro armádu," vysvětlil Picek v televizi. "Já vždy zdůrazňoval, že je do budoucna potřeba dokoupit dva letouny - neříkal jsem kdy - s větší kapacitou," dodal.Ministr dnes uvedl, že systém pasivní ochrany strojů CASA má stále problémy. Výrobce a dodavatel by měl podle něj do konce tohoto měsíce uskutečnit potřebné testy. Po jejich případném kladném výsledku by se případně mohly konat další vojskové zkoušky, těmi už systém v minulosti několikrát neprošel. "Potom bychom mohli tyto letouny použít i v nebezpečných situacích, například v Afghánistánu," řekl ministr.Stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček připomněl, že stroje byly kupovány jako určitý komplet, výrobce by jej měl tedy dodat, zajistit jeho fungování, nebo si letadla odvést a vrátit peníze. Problémem je podle něj i cena nákupu, kterou označil za "nehoráznou".Smlouvu na čtyři letadla CASA za 3,5 miliardy korun podepsala vláda před čtyřmi lety, součástí obchodu bylo i předání několika českých bitevníků L-159 do Španělska.Podle Hamáčka by za tyto peníze bylo možné pořídit "letoun možná i vyšší kategorie", který by mohl převážet také vojenskou techniku. U případného nákupu nové techniky by podle něj bylo správně vědět nejen to, kdo přesně stroje ČR prodává a za kolik, ale také, kdo je bude podporovat a opravovat a za jakou cenu.Picek dnes řekl, že v roce 2009 jako náčelník generálního štábu nakonec s nákupem souhlasil, ale nikdy podle něj nebyly zveřejněny jeho další podmínky, mezi nimi právě pořízení dvou větších letadel.Kvůli obchodu viní policie bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Smlouva podle policie byla o více než 650 milionů korun předražená.Picek má za úspěch, že kvůli problémům se stroji CASA byl do ČR vrácen jeden z vyměněných bitevníků L-159. "Obrana se velice brání a živě diskutuje s dodavatelem a výrobcem," uvedl. Zaplacena byla také jednorázová pokuta 4,6 milionu korun a za pozdní dodávku systému pasivní ochranu jsou kompenzace asi milion měsíčně.

Související

Vlasta Parkanová /TOP 09/

Odvolací soud potvrdil osvobození Parkanové a Staňka v kauze letounů CASA

Osvobození bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a jejího někdejšího podřízeného Jiřího Staňka je pravomocné. Dnes o tom rozhodl odvolací soud. Dvojice čelila obžalobě v kauze letounů CASA. Státní zástupce tvrdil, že vinou Parkanové a Staňka byly armádní stroje, které stát nakoupil v roce 2009, předražené.
Vlasta Parkanová

Kauza CASA: Soud osvobodil exministryni Parkanovou i Staňka

Soud dnes zprostil bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL, TOP 09) i jejího někdejšího podřízeného Jiřího Staňka obžaloby v kauze nákupu letounů CASA. Verdikt není pravomocný. Dvojice od počátku odmítala, že by armádní stroje byly její vinou předražené.

Více souvisejících

Kauza: Letouny CASA Vlastimil Picek Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy