Na průběh novoročních oslav bude dohlížet dvojnásobek strážníků

V pražských ulicích bude poslední den tohoto roku dvojnásobek strážníků než v minulých letech, hasičů bude na Silvestra a Nový rok sloužit přes 200. Řešených incidentů by letos kvůli opatřením souvisejícím s koronavirovou pandemií mohlo být méně. ČTK to dnes sdělili mluvčí městské policie Irena Seifertová a mluvčí hasičů Martin Kavka.

"Konkrétně na Silvestra bude v ulicích Prahy na kontrolu mimořádných a krizových opatření a kontrolu nové vyhlášky, upravující zákaz používání pyrotechniky na většině míst v metropoli, dohlížet 300 strážníků. Další strážníci pak budou plnit další úkoly, zejména ty spojené se zajištěním tísňové linky 156," uvedla Seifertová.

Strážníci se zaměří zvláště na kontrolu dodržování zákazu vycházení po 21:00, pití alkoholu na veřejnosti, na dodržování omezeného provozu restauračních zařízení a dodržování zákazu odpalování petard na stanovených místech v Praze, jak stanovuje nová městská vyhláška. Platí od letošního 1. prosince a zákaz odpalovat petardy se vztahuje mimo jiné na centrum města, na okolí domovů pro seniory, přírodní parky, okolí vodních toků a okolí zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí.

Porušení mimořádných opatření a porušení vyhlášky mohou strážníci řešit domluvou, pokutou nebo oznámením správnímu orgánu. "Nejvýše uložená pokuta na místě může být až 10.000 korun," dodala mluvčí městské policie.

Zatímco před rokem vyjížděli hasiči asi k 50 případům, které souvisely s neodborným odpalováním pyrotechniky při novoročních oslavách, letos by podle Kavky mohlo být těchto výjezdů méně. Hasiči však varují před odpalováním petard z balkonů, které by kvůli zákazu vycházení mohli lidé volit. Podle mluvčího hrozí v tomto případě zvláště požár střech domů.

Provoz městské hromadné dopravy v Praze o silvestrovské noci tentokrát posílen nebude. Provoz všech linek Pražské integrované dopravy (PID) bude 31. prosince podle jízdních řádů pro pracovní den. Na Nový rok se bude jezdit podle nedělních jízdních řádů, jak je uvedeno na webu Dopravního podniku hlavního města.

Kvůli pandemii Praha už v létě zrušila oslavy příchodu nového roku. Letos tak magistrát nebude pořádat novoroční ohňostroj ani takzvaný videomapping. Zrušen je i ohňostroj, který za podpory městské části Praha 2 plánoval nad parkem Folimanka spolek Ohňostroj pro Prahu. Už dříve to avizoval předseda spolku Jan Šaršoun.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Praha Nový rok

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy