V jihlavském Alzheimercentru začala pomáhat armáda, má zůstat dva týdny

Se zajištěním provozu jihlavského Alzheimercentra postiženém nákazou covidem-19 dnes začíná pomáhat 15 vojáků. Podle dosavadních předpokladů by měli zůstat dva týdny. Nákaza se v domově se zvláštním režimem prokázala minulý týden, čtyři senioři podle krajských hygieniků od té doby zemřeli. Centrum shánělo na výpomoc brigádníky.

Nemoc se zatím potvrdila u 41 klientů a 18 zaměstnanců, řekla dnes novinářům ředitelka Alzheimercentra Renata Horňáková.

Vojáci přijeli do centra před 10:00. Pomáhat podle ředitelky budou například při přemisťování klientů a zajišťování jejich hygieny nebo s roznášením jídla a odklízením odpadu. "Vždycky budou pracovat v tandemu s kvalifikovaným pracovníkem našeho zařízení," uvedla. Věkový průměr klientů domova je kolem 84 let. Jejich zdravotní stav je teď podle ředitelky stabilizovaný.

Vyrážíme. V Alzheimercentru Jihlava je polovina klientů nakažená koronavirem. Pozitivní testy mají i zaměstnanci. Od pátku proto nastoupíme do služby a s péčí o klienty pomůžeme. #JsmeArmada pic.twitter.com/QigxXJ43RP

— Armáda ČR (@ArmadaTweetuje) July 29, 2020

Armáda do Jihlavy poslala 12 vojáků ze 42. mechanizovaného praporu Tábor a také tři vojáky z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. "Ti budou mít na starosti dezinfekce a další bezpečnostní opatření související s rozšířenou nákazou," řekl novinářům četař Jan Gross z táborského praporu. Jak uvedl, všichni vojáci před příjezdem absolvovali testy na covid-19.

Vojáci si do centra podle Grosse přivezli vlastní vybavení včetně ochranných štítů, respiračních masek a ochranných obleků. "Výpomoc v Alzheimercentru bude pro nás premiéra, přece jenom to není součást, řekněme, našeho denního výcviku," podotkl Gross.

Podle vládního usnesení z poloviny dubna může být armáda využita k záchranným pracím v souvislosti s bojem proti koronaviru. V uplynulých měsících vojáci vypomáhali i v dalších sociálních zařízeních, například v ostravském Alzheimercentru.

Na Vysočině začalo nemocných přibývat v posledním měsíci, nejrychleji na Jihlavsku. Od 3. července do čtvrtečního večera se v kraji podle krajských hygieniků počet potvrzených nákaz covidem-19 zvýšil na 384, tedy zhruba na dvojnásobek.

Na Vysočině musejí mít lidé od středy zakrytá ústa a nos ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb. Na Jihlavsku už jsou v platnosti přísnější nařízení od 14. července. Roušky tam jsou povinné i v obchodech a MHD.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky Jihlava Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy