Armádní speciál přivezl ostatky rotmistryně Tiché, zahynula při zřícení vrtulníku na Sinaji

Armádní speciál přivezl na pražské kbelské letiště ostatky rotmistryně Michaely Tiché. Zemřela ve čtvrtek na Sinaji po pádu vrtulníku mnohonárodnostních sil. Nad letiště speciál doprovodily stíhací letouny české armády Gripen.

Tichá zemřela v troskách vrtulníku UH-60 Black Hawk, který byl na pozorovacím letu. Zřítil se nedaleko oblíbeného egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Stroj patřil k misi MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), která dohlíží na dodržování izraelsko-egyptské mírové dohody. Podle MFO zatím vše nasvědčuje tomu, že šlo o nehodu. Příčinou měla být technická závada. Při nehodě zemřelo šest dalších vojáků, pět Američanů a jeden Francouz. Další americký voják utrpěl těžká zranění.

Tichá se narodila v roce 1993, na Sinaji byla příslušnicí 8. úkolového uskupení české armády, kde se starala o logistiku české jednotky. Její příslušníci se s ní rozloučili již na letišti na Sinaji, na rakev před naložením do letounu položili několik červených růží. Tichá do armády podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nastoupila v roce 2017, v Egyptě byla na své první zahraniční misi. Před odletem na misi sloužila právě na 24. základně dopravního letectva Kbely ve štábu letky.

Český speciál doprovodily hotovostní gripeny. pic.twitter.com/ysfiyVbf3h

— Armáda ČR (@ArmadaCR) November 13, 2020

Zpět do vlasti její ostatky armádní speciál přivezl několik minut po 14:00. Rakev zakrytou českou státní vlajkou z letounu vynesla čestná vojenská jednotka, která ji poté přinesla před pozůstalé a zástupce armády a státu. Na kbelské letiště přijel také premiér Andrej Babiš nebo americký velvyslanec Stephen King.

Následovala modlitba kaplana Drahomíra Frühbauera, který působí na kbelské základně, a proslov velitele letky, u níž Tichá před odletem na misi sloužila. Malina vyzdvihl její nasazení, se kterým pro armádu a kbelskou základnu pracovala. Označil ji za srdcaře a vojenského profesionála. Podobně se později vyjádřil i velitel základny Martin Nezbeda, který ji ocenil za výbornou a svědomitou práci. Její vojenskou kariéru označil za krátkou, ale bohatou.

Vozidlo s rakví z kbelského letiště vyprovodila motocyklová četa Hradní stráže. O podobě pohřbu nyní rozhodne rodina. Jako ostatní vojáci padlí v misi má nárok na pohřeb s vojenskými poctami.

Česká armáda má na Sinaji leteckou jednotku, která má za úkol s letounem CASA monitorovat situaci v prostoru operace společně s mezinárodními pozorovateli a zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO. Do mise bylo vysláno 15 vojáků.

Česká a československá armáda od roku 1989 v zahraničních misích přišla o 30 vojáků, uvádí armádní web. Tichá je první vojákyní české armády, která při plnění zahraničních úkolů zemřela.

Související

Andrej Babiš a Miloš Zeman, velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany

Za pádem vrtulníku s Tichou mohou stát teroristé, tvrdí Zeman. Není jasné, jak na to přišel

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na dnešním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Velení mezinárodní mise předpokládá, že za nehodu může mechanická závada. Vyšetřování ještě neskončilo.
Ilustrační foto

Rodina se rozloučila s rotmistryní Tichou, ta tragicky zahynula během mise na Sinaji

Ve strašnickém krematoriu se dnes rodina rozloučila se štábní praporčicí Michaelou Tichou, která zemřela minulý týden po pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji. Pohřeb s vojenskými poctami se kvůli protiepidemickým opatřením uskutečnil jen pro omezený počet hostů. Zástupci armády proto květiny k rakvi položili ještě před začátkem obřadu.

Více souvisejících

Michaela Tichá (rotmistryně) Armáda České Republiky Lubomír Metnar Česká republika

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy