Zásah proti ženě na mítinku ANO byl v pořádku, v něčem policie chybovala, řekl Vondrášek

Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý týden napadla policistu, bylo podle policejního prezidenta Martina Vondráška oprávněné. Stejně tak považuje za správný postup při omezení osobní svobody této ženy. Policie ale podle něj na shromáždění nezvládla koordinaci hlídek, velitelé porušili taktiku i některé interní akty řízení. Vyplývá to z prověřování Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia, řekl dnes Vondrášek novinářům.

Zasahující policisté podle Vondráška také pochybili, když při snaze oddělit znesvářené strany při hrozícím fyzickém střetu na mítinku neprokázali příslušnost k policii. Vondrášek dnes seznámil se závěry ředitele jihočeské policie Luďka Procházku a vyzval ho, aby vyvodil kromě jiného osobní odpovědnost policistů i velitelů, kteří v něčem v Českém Krumlově situaci nezvládli. Informace o navržených opatřeních očekává do dvou týdnů.

Na mítink v Krumlově byly vyčleněny dvě hlídky kriminální a dvě hlídky uniformované policie. Policie v tomto ohledu podle Vondráška nezvládla koordinaci hlídek a taktiku postupu. "Velitelé, kteří zodpovídali za bezpečnostní opatření, porušili nejenom taktiku, ale některé naše interní akty řízení, které mluví o zajišťování vnitřní bezpečnosti," řekl policejní prezident.

Policisté v civilu, kteří zasahovali při bezprostředně hrozícím fyzickém střetu mezi odpůrci a podporovateli svolavatele akce, podle Vondráška správně přivolali uniformovanou hlídku. Roztržka ale skončila před jejím příchodem. Kriminalistům vyčítá jen to, že před zásahem neprokázali příslušnost k policii, čímž porušili paragraf 12 zákona o policii. Tento paragraf říká, že při provádění úkonu je policista povinen prokázat svou příslušnost k policii služebním stejnokrojem, služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo.

Kritiku si vysloužil zásah neuniformovaných policistů proti ženě, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu. "Když naši kolegové odcházeli k služebnímu vozidlu, přistoupila k jednomu z nich žena, bez varování mu dala facku, způsobila mu kromě jiného tržné zranění. Následovalo použití mírnějších donucovacích prostředků a okamžité prokázání příslušnosti k policii," popsal událost Vondrášek. Použití donucovacích prostředků hodnotí jako oprávněné a přiměřené.

Co se týče omezení osobní svobody ženy, trvalo podle něj 55 minut. "Propuštění po 55 minutách a oznámení přestupku příslušnému správnímu orgánu. Opět za mě naprosto správný postup," dodal policejní prezident.

Vondrášek v pondělí v návaznosti na zásahy na mítincích jednal s krajskými a územními policejními řediteli. Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních.

Jednodenních školení se zúčastní zhruba 240 policistů. Začnou příští týden v úterý v pražské policejní škole. V dopolední části vystoupí odborníci na právo shromažďovací, odpoledne se proškolí v taktických postupech a seznámí se případy lidí z praxe, kteří mají s tematikou zkušenosti zejména z Prahy, Brna a Ostravy. V závěrečné fázi se budou policisté věnovat komunikaci s veřejností před shromážděním, během něj i po jeho konci.

Vondrášek v pondělí po jednání s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) uvedl, že v bezodkladných případech nezáleží na tom, zda na podobných veřejných shromážděních zasahuje policista v uniformě či v civilu, ve všech ostatních situacích ale mají zakročit uniformovaní policisté. S Rakušanem se shodl na tom, že na předvolebních mítincích budou i členové antikonfliktního týmu, dokumentační skupiny i odboru vnitřní kontroly.

Kritiku vyvolal minulý týden také zákrok v Borovanech, při němž neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který chtěl odnést předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi reproduktor. Zákrokem se nyní zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Protesty odpůrců provázely Babišova shromáždění i tento týden ve čtvrtek, například v Ústí nad Labem se mítink neobešel bez potyček. Policisté na akci zaznamenali jedno protiprávní jednání, budou ale ještě vyhodnocovat pořízené záznamy. Na shromáždění dohlíželi uniformovaní policisté a antikonfliktní tým.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Policie ČR Martin Vondrášek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 8 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy