Diviš a Janeček podali k NSS stížnosti proti vyřazení z prezidentské volby

Podnikatel Karel Diviš v úterý podal Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) stížnost proti vyřazení z prezidentské volby. ČTK to dnes sdělila jeho asistentka Renáta Plšková. Na soud se dnes obrátil také další vyřazený kandidát, podnikatel Karel Janeček, oznámil to na twitteru.

V databázi soudu bylo možné k dnešním 16:00 dohledat devět podnětů souvisejících s registračním procesem, číslo nemusí být definitivní, soud stížnosti zpracovává postupně. Lhůta pro zpochybnění registrace či neregistrace skončila v 16:00. V podvečer soud zveřejní souhrnnou informaci. Pak má 15 dní na rozhodnutí.

"Konečné rozhodnutí padne až 14. 12. Nevzdávám se! Věřím v pravdu a spravedlivost," uvedl na twitteru Janeček.

Vnitro minulý týden odmítlo registraci 12 z 21 přihlášených uchazečů o kandidaturu na Hrad, zejména kvůli tomu, že nedodali podpisy na podporu své nominace v zákonem předepsaném minimálním počtu. Divišovi vnitro započítalo 49.884 podpisů z 63.210, Janečkovi 48.091 ze 74.208. Pro zaregistrování přihlášky bylo potřeba minimálně 50.000 platných podpisů.

Odmítnutí kandidáti měli dnes poslední šanci rozhodnutí u NSS napadnout. Diviš ve stížnosti rozporuje celkový počet hlasů započítaný vnitrem, ale také některé vyškrtnuté podpisy. "Ministerstvo chybovost vzorku promítlo do celkového počtu odevzdaných podpisů, který je ale ve skutečnosti o více než tisícovku vyšší, než úředníci uvádějí," uvedl Diviš v tiskové zprávě.

Jeho týmu se navíc podařilo ověřit některé vyřazené podpisy, u kterých bylo možné kvůli horší čitelnosti zaměnit například číslovky nula, šest a osm. "Ručním ověřením v databázi šlo snadno ověřit, že tito lidé existují a jsou v evidenci obyvatel. Toto ruční hledání by přitom podle vlastní vydané metodiky dělat měli," uvedl Diviš. Věří, že u soudu uspěje, takže pokračuje v kampani.

Janeček na facebooku napsal, že do Brna na NSS vyrazil ráno vlakem. "Pevně věřím, že překontrolování všech sesbíraných podpisů je jedinou možnou cestou, jak se dobrat pravdy," uvedl. Dříve řekl, že nečitelné a špatně vyplněné podpisy jeho tým předem vyřadil a vysokou chybovost zjištěnou vnitrem nelze statisticky vysvětlit.

Na soud se mohou obracet i další nezaregistrovaní kandidáti, případně navrhující poslanci a senátoři či navrhující občané. Zákon také dává stejnému okruhu navrhovatelů možnost zpochybnit úspěšnou registraci jiného kandidáta.

Vnitro minulý pátek k volbám připustilo devět kandidátů včetně hlavních favoritů, jimiž jsou podle průzkumů bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Karel Janeček

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy