Body loni nasbíralo 480 tisíc řidičů. Které přestupky jsou nejčastější?

Nejčastějším dopravním přestupkem bylo loni překročení nejvyšší dovolené rychlosti o méně než 20 kilometrů za hodinu. Takového přestupku se dopustila třetina všech bodovaných řidičů, což je více než 130.000 případů. Trestné body loni mělo na konci roku 480.000 motoristů, z toho osm procent jich nasbíralo 12 bodů, a na rok jim tak byl odebrán řidičský průkaz. Dnes to oznámilo ministerstvo dopravy. Úřad chystá změny v bodovém systému, překročení rychlosti o méně než 20 km/h by nově mělo být bez bodu.

Loni policisté evidovali přes 395.000 bodovaných přestupků. V Česku je podle údajů ministerstva dopravy registrováno 6,8 milionu řidičů, body tak mělo na konci roku evidováno sedm procent z nich. Nejčastěji mají řidiči v evidenci dva trestné body, což se týká 130.000 motoristů. Největší skupinu bodovaných řidičů tvoří muži ve věku 44 let a řidičky ve věku 43 let. Body sbírali především muži, kteří tvoří 80 procent z celkového počtu motoristů s trestným bodem.

Nejčastější přestupky v roce 2018: ⭕️ překročení rychlosti (33%)? nepřipoutání se (17%)? používání mobilu (13%)Bohužel v případě nepřipoutání se platí podobný poměr i u smrtelných nehod. Petina z 571 zahynulých nebyla připoutána. https://t.co/sLTzNJOhgW pic.twitter.com/x8EcsYUfv0

— Ministerstvo dopravy (@min_dopravy) 5. února 2019

Druhým nejčastějším přestupkem na tuzemských silnicích loni byla jízda bez připoutání bezpečnostním pásem nebo ochranné přilby (66.000 přestupků), následovalo držení telefonu za jízdy (51.000 přestupků). Tyto přestupky tvořily více než polovinu všech bodovaných přestupků.

Ministerstvo dopravy letos navrhlo úpravu bodového systému, který by se měl zjednodušit na dvě sazby, a to čtyři a šest bodů. V současnosti hrozí za nejzávažnější přestupek sedm bodů. Nově budou body udělovány za nedodržení bezpečné vzdálenosti, což bude za čtyři body. Bez bodu by naopak mělo být překročení rychlosti do 19 km/h v obci a do 29 km/h mimo obec. V současnosti jsou za to udělovány dva body.

Ostatní přestupky, za které jsou v současnosti udělovány body v bodovém systému, zůstávají, u některých se však změní jejich ohodnocení. Hranici 12 bodů pro odebrání řidičského průkazu plánuje ministerstvo zachovat.

Vedle toho chce ministerstvo i výrazně zvýšit pokuty za nejzávažnější přestupky. Například za zakázané vjetí na železniční přejezd by se měla maximální pokuta zvýšit pětinásobně na 25.000 korun, za držení telefonu během jízdy by pak místo současných 2500 korun nově hrozilo až 10.000 korun.

Nejvyšší pokuty za až 75.000 korun budou hrozit za řízení bez řidičského oprávnění (řidič není jeho držitelem) a se zadrženým technickým průkazem od vozidla.

Bodový systém začal v Česku platit 1. července 2006. Maximum - 12 trestných bodů - nasbíralo jen za prvních deset let jeho fungování 70.000 řidičů, tj. zhruba procento všech registrovaných šoférů.

Související

Více souvisejících

řidiči Ministerstvo dopravy přestupky Silnice

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počet mrtvých výrazně vzroste, varuje WHO. Pro invazi Izraele do Rafahu má nouzový plán

Světová zdravotnická organizace (WHO) má připravený nouzový plán pro případ izraelské pozemní operace ve městě Rafah v Pásmu Gazy, ale přesto nebude možné zabránit výraznému zvýšení počtu obětí. V pátek to prohlásil zástupce WHO pro palestinská území Rik Peeperkorn, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy