Pozor, jede papaláš! Aneb porovnání SPZ aut hejtmanů a primátorů

Praha - Žádný Čech si podle vyhlášky ministerstva dopravy nemůže vybrat státní poznávací značku. Jenže úředníci dopravních odborů předpis porušují a šéfům vybírají prominentní značku jako "odznak moci", píše v pátečním vydání deník MF DNES.

Nahlas však většinou úředníci říkají, že starosta dostal značku "náhodou", i když někteří se přiznali. "Snažíme se vyjít vstříc všem, kteří mají nějaké představy," řekl Ladislav Prudil z brněnského odboru dopravy. Poznávací značka auta brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD) končí čtveřicí čísel 0001. "Espézetka" jeho prvního náměstka končí 0002, druhý náměstek má 0003, uvádí list.

"Dobrá" registrační značka má i praktický význam. Působí na bojácné policisty. "Když vidí takovou značku, zvlášť na drahém autě, stáhnou se buď úplně, nebo minimálně nejsou tak přísní," potvrdil deníku bývalý policista. Oficiálně policie takovou shovívavost popírá.

MF DNES kontrolovala registrační značky aut téměř všech hejtmanů a primátorů krajských měst i dalších politiků. Více než půlka vozů má snadno zapamatovatelnou SPZ. Většina politiků poté sdělila, že značku svého služebního auta neznají, náhodou na ně vyšla nebo ji zdědili po svém předchůdci.

Tradice přidělování espézetek z protekce se táhne už od dob socialismu. "Za komunistů měli VIP značky řezníci a zelináři. Dávali tím všem v okolí signál, že mají kontakty, vliv. Byl to projev nabubřelosti," popsal šéf Centra dopravního výzkumu Josef Mikulík. Ministerstvo dopravy už připravuje novelu zákona, podle které by si člověk za příplatek 10 tisíc korun mohl koupit vlastní značku. „Chceme, aby si řidiči mohli svoji značku vybrat za peníze už v roce 2011,“ cituje MF DNES mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelku.

Související

Více souvisejících

doprava SPZ

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy