Dosáhnout pětiprocentní úspory elektřiny ve špičce nebude obtížné, míní analytici

Pětiprocentní úspora elektřiny v období spotřební špičky, kterou by měly státy EU včetně Česka začít plnit od prosince, je při současných opatřeních reálná, a to i bez výraznějších omezení v komfortu lidí. Dosažení úspory by mohla ohrozit pouze mrazivá zima. Tvrdí to analytici oslovení ČTK. Podle nich se úspory ve spotřebě energií projevují už nyní.

Povinné omezení spotřeby elektřiny v částech dne s nejvyšší spotřebou, které EU přijala ve snaze minimalizovat využívání drahé výroby z plynu, začne platit od čtvrtka. Státy EU by měly od začátku prosince do konce března snížit o pět procent spotřebu elektřiny ve špičce.

Česká vláda chce podle ministerstva průmyslu a obchodu úspory dosáhnout kombinací dobrovolných úspor, nezastropováním celkové spotřeby u podnikatelů, úsporami vyvolaných růstem cen ve špičce, kampaní a dalšími už fungujícími opatřeními. Spotřební špičku vymezí Energetický regulační úřad (ERÚ).

"Snížení spotřeby ve špičce o pět procent je reálné. Stačí, když budou firmy i domácností lépe plánovat využití energií a zavedou úsporná opatření," řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Podle něj byla nadspotřeba energií v posledních letech poměrně výrazná, takže existuje značný prostor pro úspory i bez toho, aby byl výrazně omezen komfort lidí.

"Energetické úspory jsou každodenní realitou mnoha domácností i firem. Pětiprocentní úspora v době spotřební špičky je reálná a její dosažení by nemělo být příliš obtížné," myslí si také analytik společnosti XTB Ondřej Tyleček. Poukázal přitom na data společnosti Amper Meteo, podle nichž se už v říjnu snížila meziroční spotřeba elektřiny o 7,1 procenta, přičemž po očištění vlivu o počasí byla úspora 6,2 procenta.

"Ve špičce by situace neměla být zásadně odlišná," doplnil. Připomněl také další zdražování elektřiny, které většina dodavatelů chystá od Nového roku, což zesílí tlak na další dobrovolné úspory. Úspory navíc podle Tylečka budou dál stoupat při rozvoji fotovoltaik a s příchodem očekávané hospodářské recese.

Analytici připouštějí, že na výši spotřeby a případných úspor bude mít vliv i nadcházející zima. "Vliv počasí má svoji roli, ovšem musela by nás čekat abnormálně tuhá zima, aby úspor nemohlo být dosaženo," uvedl Tyleček.

EU schválila přijímání úspor sice jako povinné, jejich nedodržení by ovšem zřejmě velký dopad na ČR nemělo. "Případné nesplnění úspory by nic extra neznamenalo. Nejsou stanovené žádné sankce," řekl Tomčiak. Unijní nařízení podle něj počítá pouze s podáváním hodnotící zprávy Evropské komisi, která je následně vyhodnotí a navrhne další kroky ohledně úspor energií v Evropě.

Vlády EU se na opatření dohodly na konci září poté, co na pozadí ruské války proti Ukrajině vyskočila cena plynu na hodnoty několikanásobně převyšující průměr z minulých let. Byť od té doby výrazně klesla, zůstává plyn ve srovnání s uplynulými roky drahý, což se promítá do cen elektřiny. Důvodem je evropský velkoobchodní systém, v němž se cena elektřiny odvíjí od nejnákladnějšího způsobu výroby potřebného k uspokojení momentální poptávky.

Související

Jaderná elektrárna Temelín Komentář

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

Více souvisejících

Elektřina Energetika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bürgenstock

Hrozí mírovému summitu ztráta legitimity? Obavy mají i švýcarští pořadatelé, chybí důležité mocnosti

Víkendový mírový summit přinese setkání předních světových lídrů. Velké potíže pro samotnou legitimitu události ale může přinést nepřítomnost Ruska a Číny. Mají s tím problém i samotní Švýcaři, kteří summit hostí. Česká republika naopak vůči podpoře Ukrajiny zachovává neochvějně tvrdý postoj. Svědčí o tom například 5700 ukrajinských vojáků, které v rámci různých programů vycvičili jejich čeští kolegové. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

Napětí mezi Ruskem a Francií. Podle Moskvy se zvyšuje riziko přímého střetu

Napětí mezi Ruskem a Francií se v posledních dnech opět zvyšuje. Paříž podle mluvčí ruského ministerstva zahraniční Marije Zacharovové prohlubuje svou angažovanost v konfliktu na Ukrajině a zvyšuje riziko přímého střetu s Moskvou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy