Takhle se na důchody skládat nemůžeme, děsí se Gazdík. Volání po reformě sílí

Zatímco se vláda během koronavirové krize zabývala jejími dopady na ekonomiku, včetně vyplácení ošetřovného, kurzarbeitu a podpory zasažených odvětví, úplně opomenula jedno stěžejní a dosud nevyřešené téma, a to důchodovou reformu.

Podle stanoviska předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové je důchodová zátěž pro některé ročníky doslova brutální změnou. Martin Potůček z Komise pro spravedlivé důchody se zase nechal slyšet, že účelem tohoto apelu je především snaha o vybuzení politiků. Tématu důchodů se věnoval pořad 360 stupňů Pavlíny Wolfové na CNN Prima News.

Zamrazilová má obavy o občany narozené v 80. a 90. letech minulého století, kteří se pravděpodobně budou muset po dvou skládat na jeden starobní důchod ve srovnání s dosavadními třemi ekonomicky aktivními lidmi. Rovněž také připomněla, že současná vláda měla ve svém programovém vyhlášení vyřešení důchodové reformy, ale dosud nepodnikla žádné kroky.

„Naši experti varují, že se v budoucnu bohužel dva lidé budou muset složit – zhruba za dvacet let – na důchod jednoho člověka, což z hlediska sociálního pojištění je opravdu neudržitelné a budou se do toho muset zapojit jiné daně. To vidíme jako zásadní problém," varoval poslanec Starostů a nezávislých Petr Gazdík a vyjádřil podporu analýze Národní rozpočtové rady.

"Autoři té zprávy napsali ta slova tak, jak je napsali, aby politiky vybudili. Oni samozřejmě, stejně jako já, doufají nebo vědí, že to takhle nedopadne, že to nebude možné. Ale já s nimi souhlasím v tom, že ten systém, tak jak ho teď máme, tak by mohl způsobit ne všechny problémy, o kterých se v té zprávě hovoří, ale mnohé problémy. Souhlasím s Národní rozpočtovou radou v tom, že je třeba řešit systémově daňový a důchodový systém v této zemi,“ konstatoval Potůček.

"Prognózovat něco takhle na padesát let dopředu lze za jediného předpokladu, a to právě že ten systém, který v této zemi máme, se nezmění," objasnil své výhrady vůči prognózám na padesát let dopředu.

Jak to bude s věkem odchodu do důchodu?

Debaty se vedou i o tom, kdy se bude odcházet do důchodu, přičemž současný stanovený věk činí 65 let. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se například obává, že když nebude provedená důchodová reforma, hrozí čím dál větší posouvání hranice, která by mohla činit i 70 let a více.

„Lidé už mají v průměru v 62 letech velké zdravotní obtíže. Věk odchodu do důchodu je zastropován na 65, to znamená o tři roky déle. A každý, kdo si to zažije, ví, jak obtížné je ve stáří zvládnout práci i dobrý zdravotní stav,“ varovala.

Ministryně posléze garantovala, že se věk odchodu do důchodu zvyšovat nebude a že se vláda pokusí hledat jiné alternativy financování plánované důchodové reformy. "Mně z toho vychází to, že se bude muset financování důchodů vymyslet v příštích letech přes financování ze státního rozpočtu, a to buď že se sníží výdaje státního rozpočtu v některé oblasti, nebo se podíváme na systém daní," nastínila možný scénář.

Místo důchodů řešíme koronavirus

Maláčová by si představovala důchodovou reformu, kdy by základní důchod činil 30 % průměrné mzdy. Díky tomu by penzisté měli jistých 10 500 korun měsíčně. Rozpočtová rada také kritizovala vládu, že se příliš věnovala koronaviru namísto důchodů. Náklady na epidemii navíc budou znamenat, že se očekávaný státní dluh ve výši 30,5 % HDP vyšplhá na 40 procent. Vinu na tom ponese půlbilionový deficit státní pokladny, který Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení.

"Já bych se nenechal děsit letošním deficitem. Pokud ale uvažujeme o fungování důchodového systému na deset, dvacet, třicet let dopředu, tak musíme minimálně v nějakém časovém horizontu, když už ekonomika bude šlapat," řekl komunista Jiří Dolejš.

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Více souvisejících

důchody důchodová reforma důchodci, senioři Vláda ČR Petr Gazdík Jana Maláčová (ČSSD) Eva Zamrazilová Jiří Dolejš

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy