Nejhloupější období v dějinách lidstva? Český geolog varuje před neřešením změn klimatu

Praha - Fenomén globálního oteplování a klimatické změny na čas utichl. Přitom se jedná o jev, který bude mít dopad zejména na nás, zvířata a rostliny. Geolog, filosof a klimatolog Václav Cílek na svém blogu míní, že jde o mnohem větší sociální a ekonomickou sílu, než se snažili uvést do praxe Lenin nebo Mao ce Tung ve 20. století.

Václav Cílek se zamýšlí především nad rozsahem dopadu, který bude mít jev zvaný klimatická změna, spojena s procesem globálního oteplování. Podle něj je důležité si uvědomit, že největší dopad bude mít změna klimatu na člověka. "Nevíme to ještě určitě, ale může se jednat o zdaleka největší sociální a ekonomickou sílu tohoto století, o záležitost, která může mít větší dopad než nauky a sociální modely uváděné do života lidmi jako byl ve 20. století V. I. Lenin či Mao ce Tung," píše na blogu na serveru Echo 24.

Vyspělé západní ekonomiky se prý potýkají s problémem klesajícího počtu pracovních míst. A to nejen v průmyslu, ale postupně také ve službách. Cílek očekává, že v horizontu několika let může v těch zemích nastat situace, kdy velká část společnosti bude trvale nezaměstnaná. A právě zde hledá Cílek odpověď na výzvu s názvem klimatická změna.

"Jednu z mála možností, kde tyto lidi bude možné zaměstnat, vidím ve tvorbě krajiny, která bude odolávat klimatickým změnám. Jednalo by se o úpravy toků, terasování polí, péče o remízky a rozptýlenou zeleň a podobné aktivity, které jsou z dnešního pohledu „neekonomické“," nastiňuje svůj recept. 

Důležité však je, aby si lid sám uvědomil, že musí otázku změn klimatu řešit a aby si přiznal, že je za ni také odpovědný. Cílek si představuje imaginární situaci, kdy například stoupne hladina oceánu o něco rychleji a v horizontu dvaceti let bude třeba přesunout část New Yorku včetně finančních institucí na slavné Wall Street. Pozitivem by bylo, že pak by si vážnost klimatické otázky uvědomily i "jinak odtažití ekonomové a vlivné a bohaté špičky společnosti,".

Takový klíčový moment prý zřejmě změní uvažování většiny lidí. Obyvatelé planety pak promění spotřebu, energetickou strukturu, dopravu a další oblasti. "Nikdo nebude chápat, že jen tak pro okamžitou radost a budoucí pohromu, jsme na počátku třetího tisíciletí podporovali umělé zasněžování hor či akvaparky", dodává. 

"Tato slepota k budoucnosti bude možná jednou označena jako nejhloupější období v dějinách lidstva, přestože v této době máme poprvé přístup k nejkvalitnějším informacím celého světa," připouští smutnou realitu. S řešením by se mělo podle Cílka začít hned. Problém neexistence systémového řešení klimatických změn vidí v krátkodobosti vizí "na jedno volební období". 

Související

Vzpomínková akce na 17. listopad 1989 a demonstrace proti Zemanovi před očima čtyř dalších prezidentů.

Budou místo vajec létat dlažební kostky?

Praha - Spisovatel a geolog Václav Cílek věří, že společnost prochází zásadní změnou. Lidé si podle něj uvědomují, jak skutečně fungují politici a probíhá tzv. "tichá revoluce". Řekl to v pořadu Jak to vidí... Českého rozhlasu.

Více souvisejících

Václav Cílek globální oteplování Ekologie životní prostředí

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin nařídil ruské armádě manévry s nácvikem použití taktických jaderných zbraní

Na pokyn prezidenta Vladimira Putina se ruské ministerstvo obrany připravuje na vojenské cvičení, které zahrne simulaci použití taktických jaderných zbraní. Cvičení, které má prověřit připravenost nestrategických jaderných sil k plnění bojových úkolů, bude realizováno v blízké budoucnosti. Informuje o tom Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy