Poslanci řeší kormorány: Stát by měl rybářům kompenzovat škody

Praha - Skupina poslanců navrhla, aby se rybářům vrátily náhrady za ztráty způsobené kormoránem velkým. Kormoráni, které rybáři pokládají za škodnou, nejsou od loňského dubna uvedeni ve vyhlášce jako zvláště chránění živočichové, a stát tudíž kompenzace přestal vyplácet. Předkladatelé v důvodové zprávě novely příslušného zákona předpokládají, že stát by na náhradách vyplatil šest až osm milionů korun ročně.

Autorům novely se nelíbí, že zákon kormorána stále za zvláště chráněného pokládá. Náhrada škody by tak podle nich byla zřejmě i nyní vymahatelná, ale u soudu. Předkladatelé tvrdí, že při jednáních o vyřazení kormoránů z vyhlášky se debatovalo o novele zákona tak, aby stát poskytoval náhrady dál; do doby, než se početní stavy ptáků sníží na "přijatelnou úroveň".

Předloha škrtá ze zákona ustanovení, podle kterého je náhrada za škody možná jen v případě živočichů uvedených v příslušné vyhlášce. Protože legislativa neupravuje vlastnictví volně žijících živočichů, v tomto případě ryb, novela stanoví, že za poškozeného se bude pokládat uživatel rybářského revíru s povolením rybářského práva. Kompenzaci by navíc mohl žádat zpětně od změny postupu státu loni v dubnu.

Pod normou, kterou nyní dostane k posouzení vláda, jsou podepsáni Jaroslav Faltýnek, Jan Volný (oba ANO) a Pavel Kováčik (KSČM). Spojuje je členství v zemědělském výboru.

Češi rybám příliš nedají

Podle Českého statistického úřadu sní průměrný Čech asi jen 5,5 kg rybího masa ročně. Směrem od nás na západ je konzumace ryb minimálně dvojnásobná. Nepřijímáme tak dostatek nenasycených mastných kyselin a navíc konzumací moderních jídel s vysokým obsahem ztužených tuků dochází k blokaci vstřebávání přijímaných mastných kyselin.

Kapří maso je velmi lehce stravitelné díky příznivé struktuře bílkovin, které mají oproti masu teplokrevných zvířat jednodušší strukturu a obsahují zanedbatelné množství hůře stravitelných vazivových bílkovin . Zároveň se v kapřím mase objevují všechny esenciální aminokyseliny, tudíž se v tomto ohledu vyrovná masu teplokrevných zvířat. Velmi nízký obsah vaziva a absence bílkoviny elastinu umožňuje rychlou a snadnou tepelnou úpravu kapřho masa.

Někteří lidé mají obavu z konzumace kapřího masa kvůli obsahu drobných kostí. Kapři mají totiž kromě větších snadno rozpoznatelných kostí (páteř, žebra, kosti ploutví) ve své svalovině drobné kůstky, tzv. ostice (také ypsilonky, vznikají zkostnatěním vazivových přepážek ve svalovině). Ale i tento problém se dá vyřešit tím, že si zakoupíte kapří maso bez kostí anebo si ho připravíte sami doma.

Nejkvalitnější pokrmy z kapra připravíte samozřejmě z čerstvého kapřího masa, které si můžete opatřit buď zpracováním živé ryby anebo si zakoupit již vykuchaného případně i naporcovaného chlazeného kapra. Kapří maso vydrží čerstvé při teplotě 1 – 4 °C až 4 dny. Při skladování si dávejte pozor na teploty těsně pod bodem mrazu, kdy dochází v kapří svalovině k tvorbě velkých krystalů ledu, které narušují původní strukturu svaloviny a maso tak ztrácí svojí původní kvalitu. K podobnému znehodnocení kapra může dojít i při pomalém neodborném zmrazování ryby, informuje ceskykapr.cz.

 

Související

Pstruzi

Rybářům začala pstruhová sezona, loví se v Čechách i na Moravě

Českým i moravským rybářům dnes začala pstruhová sezona. Lovit mohou ve stovkách pstruhových revírů. Povolení chytání po celou sezonu vyjde minimálně na 1000 Kč, vyplývá z informací rybářských svazů. Možnost lovit v pstruhových vodách mají rybáři do konce listopadu.

Více souvisejících

rybaření Poslanecká sněmovna zákony

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy