Petici proti rozšíření dolu Turów podepsalo 13 tisíc lidí, bude předána v Bruselu

Petici za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí a proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów podepsalo 12.949 lidí nejen z Libereckého kraje. Podpisy jsou z celé České republiky, nějaké také z Německa a Polska, řekla dnes ČTK koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová. Zástupci dotčených obcí, Libereckého hraje a Greenpeace petici příští týden předají v Bruselu Petičnímu výboru Evropského parlamentu.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozrůst o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z příhraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale také zvýšené hlučnosti a prašnosti. Polská strana přitom výraznější vliv na zásoby vody odmítá.

ÚSPĚCH! Petici proti rozšiřování dolu #Turów, který krade vodu lidem na Liberecku, podepsalo 13 tisíc lidí. Předáme ji společně s místními příští čtvrtek v Evropském parlamentu. Už nyní víme, že petiční výbor ji projedná přednostně na březnovém zasedání. https://t.co/bXRpU5GDrF pic.twitter.com/peHSVzCf6G

— Greenpeace ČR ?? (@GreenpeaceCzech) February 25, 2020

Bez ohledu na námitky sousedů loni v květnu polská Bogatyně schválila změnu územního plánu, kterou další rozšíření dolu umožnila. V polovině ledna pak regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi vydalo rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo. Rozhodlo také, že je toto stanovisko okamžitě vykonatelné, což znamená, že pokračují přípravy k zahájení těžby a k získání potřebné těžební licence. Platnost té původní z roku 1994 totiž už v dubnu skončí.

Podle právníků kanceláře Frank Bold Advokáti, která Liberecký kraj v této věci zastupuje, porušila polská strana nejen českou a polskou legislativu, ale i evropské právo. "Myslím, že těch 13.000 podpisů je velký argument pro to, aby se tím podnětem zabýval nejen Petiční výbor Evropského parlamentu, ale i Evropský parlament jako takový. Rozporujeme především přístup Polska k povolování, k tomu, že nebyly dodrženy směrnice, které by měly sousedům za hranicemi umožňovat relevantně připomínkovat a ovlivňovat záměry investora," řekl ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj) uvedl, že evropský petiční výbor minulý týden rozhodl o projednání petice už na březnovém zasedání. Petice by tak podle něj měla být vyřízena ve zrychleném řízení. "Tímto postupem jsou projednávány jen ty nejzávažnější otázky," řekl Löffelmann. Evropská komise také už podle Půty vyzvala Polsko, aby se k podnětu české strany v souvislosti s rozšířením dolu Turów, vyjádřilo. Na stanovisko má deset týdnů. "Považuji to za úspěch, protože běžná doba trvání při rozhodování Evropské komise je běžně několik měsíců," dodal Půta.

Související

Ilustrační fotografie.

Lidé dnes v Praze demonstrovali před ambasádou kvůli těžbě v dole Turów

Před polskou ambasádou v Praze se dnes na demonstraci sešlo přes 20 převážně mladých lidí, kteří požadovali zveřejnění detailů dohody České republiky s Polskem o těžbě uhlí v dole Turów. Důl leží v Polsku v blízkosti českých a německých hranic, těžba podle ekologů ohrožuje životní prostředí ve všech třech státech, především ničí podzemní vody v okolí dolu. 
Důl Turów (autor: Anna Uciechowska)

Měření prachu v okolí dolu Turów loni překročení limitů neukázala

Měření prachu v okolí polského hnědouhelného dolu Turów loni překročení limitů neukázala. Pokračují dál. Ani stanice na české straně nezaznamenala překročení limitů, řekl dnes ČTK liberecký krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). Kromě prachu se na základě česko-polské mezivládní dohody sleduje v okolí dolu také hladina podzemních vod, hluk a pokles půdy. U těch ale zatím loňské výsledky k dispozici nejsou.

Více souvisejících

důl Turów petice Martin Půta Liberecký kraj Greenpeace

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO cvičí poblíž ruských hranic. Připravují se na válku, soptí Kreml

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, Marija Zacharovová, v sobotu označila čtyřměsíční vojenská cvičení NATO, známá jako Steadfast Defender, za důkaz toho, že Severoatlantická aliance se připravuje na potenciální konflikt s Ruskem.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy